Box pro elektrické stroje

Box pro elektrické stroje

Categories: Název kategorie.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Chránit elektroměr a automatické

Elektrické deska pro rozvod elektrické energie a ochranu elektroinstalace z přetížení a zkratu. Pokud dříve ovládat domácí elektrický přístroj stačil s několika stroji, ale teď se všechno změnilo. Nejnověji 800 wattů stačilo pro celý byt. Ale teď, spotřeba elektrické energie dosáhla 7 kW a vyšší. Na fotografii níže ukazuje starou (a) a moderní (b) chránit elektroinstalace.

Staré a nové ochranné systémy elektroinstalace

S nárůstem spotřeby energie pro dnešní sítě potřebuje spolehlivou ochranu zařízení. Správně připojit přepínač box lze otočit na odborníky o pomoc, nebo ji vyzvednout vlastníma rukama. V obou případech je nutné pochopit jeho strukturu, schéma požadavků a předpisů o montáži, stejně jako vlastnit elektrikář dovednosti.

Dům se skládá ze zapojení dřeva by mělo být provedeno s velkou péčí a v souladu s požárně bezpečnostních pravidel.

Při výběru a montáž elektrických štít, platí následující požadavky na něj:

 1. Krabice by měla poskytovat ubytování v něm potřebné množství zařízení, a dokonce s malým rozdílem. Velikost definovány volané číslo prvků. Unipolární stroj 1 modul. Zbývající přístroje jsou velké násobky jeho velikosti. Bipolární umístěn na dvou modulů, velikost čítač může být větší než osm. Máte-li spočítat potřebný počet přístrojů, můžete vybrat políčko. Modely prodávané podle velikosti nebo počtu modulů, které se vejdou do, například, zařízení 12 nebo 36 modulů.
 2. Elektrický kryt je vyroben z nehořlavého materiálu s elektrickým znamení, jmenovitého napětí. Tento materiál je kov nebo potažené elektricky nevodivého termoplastu. Zařízení snese vysoké mechanické zatížení a design může vždy najít to, co potřebujete.
 3. Vnější a vnitřní rozvody v panelu označeny symboly, které musí být specifikovány skupinu předmětů.
 4. Nulové a zemnící vodiče spojené s patkou - jeden pro každý terminál. Modře značená pneumatiky a černá nulové fázi.
 5. Výběr strojů vyrobených v části kabelu. Je-li nastavena měděný vodič 2,5 mm 2, je maximální přípustný proud pro to je 25 A. RCD nebo stroje nastavení jsou vybrány ze standardních výrobků směrem dolů, to je 16 A. Mezi zařízení spojovací přípojnice je žádoucí.
 6. Kovový box musí být uzemněna dveřmi a skříní.
 7. Každý box je prodáván s pasem, který ukazuje typ a třídu spínače, úroveň ochrany, opatření, způsob instalace, apod dat.
 8. Vnější vedení v poli se zavádí do kovové trubky nebo objímky. Nastavením vnitřní elektrické stínění ní vyhloubeny Stroebe kabelové kladky (obr. Níže).

Instalace kabelů spínací skrytý

Typ závisí na tom, jak početně boxu. Zařízení může být následující:

 • vložený - pro rozvodu (viz obrázek níže).
 • režie - v místnostech s exponované kabeláže;
 • podlaha - výhodně pro průmysl.

Krabice z prvního typu je vložen do požadované výklenku infrastruktury a vypadá atraktivně. Na stěně je viditelný pouze na pokrytí a nejsou tam žádné vyčnívající části.

Vestavěný elektrický panel

Nevýhodou je potřeba k výrobě výklenek, pokud není stanoveno v domácí designu. S výhodou falshstenu výrobu sádrokartonu. Krabice je namontován skrz zadní stěnu s lepidlem stehování okrajů nebo sádry.

Do dutých výklenky v nosných stěn pod elektrického pole je zakázáno!

Vzorový nákladní list je univerzální. Ke svému otevřenému a rozvodu mohou být poskytnuty.

Potrubí v zařízení je vytvořen jako krabice s dveřmi (Obr. Níže). Uvnitř jsou DIN řádku nastavit pult, strojů a jiných zařízení.

Přisazené elektrického panelu

Kovová krabice obsahuje otvory pro dráty nad a pod. Plastový kryt je vyroben, aby se vymanily poklopů. Vstupní dráty v krabici chráněné spojek a těsnění.

Zapojení musí namontovat podložky a obvod s jejich vlastních rukou, a oni nutně potřebují elektrikářů kontrolní doklady. Mohou být vypracovány ručně nebo vytvořené s pomocí speciálních programů. Je důležité, aby tento systém byl učiněn správně a poskytují pohodlný domov elektrický provoz.

První typ sítě, které mají být spojena se určí. V apartmánech je jednofázový, a v soukromých domech mohou být stejné nebo třífázové.

uzemnění typ systému může být TNC, TN-S nebo TNC-S. První z nich, který kombinuje a Ground Zero, byl vytvořen podle starých pravidel, a nevztahuje se do nových domovů.

Schématický model elektrického obvodu znázorněného na obr. níže. Ukazuje jen legenda.

Elektrický obvod deska

Při vstupu do jednofázové pólový jistič vybavený pultem. Za nimi je obyčejný požár RCD. V dalším kroku, všichni spotřebitelé jsou rozděleny do skupin. Tam, kde je to nutné, nastavit rozdílné stroje. V případě, že nejsou potřeba, bude to stačit jističe. Optimální je následující rozdělení pokojů:

 • výstupní skupina;
 • osvětlení spínače;
 • Jednotlivé stroje na záchod a výkonné elektrické spotřebiče: pračka, ohřívač vody, klimatizace, el.

Technické charakteristiky strojů vybraných každé skupiny.

Nejjednodušší schéma spínače větvení řádek 3, znázorněné na obr. níže.

Jízda s elektroinstalací na třech elektrických vedení

Napájení je na pult (fáze - červená, nula - zelená), a poté přejde do automatického nakládání a 1-3. Žlutá označuje zemnicí vodič. Chrání nejen zařízení, ale také chránit.

Při připojování přístroj je důležité neplést fázi a neutrální terminály. Všechny potřebné vysvětlení jsou pokyny k ní.

V obchodě si můžete ihned koupit krabici se standardním vybavením, ale to je často nutné k výběru položek na vlastní pěst, podle vyvinutého systému. Typy a funkce zahrnují:

 1. DIN lišty pro umístění přístroje jsou vyrobeny z kovových desek, které jsou namontovány na spínací skříňky.
 2. Automatický vstup - automatické přepínání pro zásobování objektu s elektřinou v případě přetížení obvodu nebo zkrat (zkrat).
 3. Přístroje evidence spotřeby energie, instalované v samostatném boxu nebo se zbytkem zařízení. Typ čítače může být indukční nebo elektronické. Schémata obou jsou stejné.
 4. Jističe, které chrání vodiče (zvolené velikosti a charakteru zatížení). Jsou vybrány s důrazem na nejvíce aktuální, platný pro určitý úsek drátu při zapnutém zatížení. Samotné zařízení mohou být chráněny před zničením integrované pojistkami. Stroj může pracovat okamžitě, když dojde k poruše v 15-60 min, nebo v případě, že zatěžovací proud překročí jmenovitý okrajově.
 5. Distribuce tyče na nulu a zem (může být otevřené a uzavřené verze).
 6. RCD - Přístroj pro ochranu člověka před úrazem elektrickým proudem. Kromě toho neumožňují oheň, pokud unikající proud v drátu. Může být použit místo diferenčního stroje, provádět další funkce jističe. V tomto případě, namísto dvou zařízení v jednom panelu nastavení. To šetří místo. Přístroj označení vybrán stejný nebo krok vyšší než ho, jak stojí v přední části stroje.
 7. Někdy hlídá nastavené relé napětí. To není nutné, ale přítomnost v domě je užitečné drahé elektroniky. Pokud je odchylka napětí od nastavené hodnoty obvodu je přerušeno. Kromě toho je zařízení ukazuje, jak se napětí mění s časem v obvodu.
 8. Elektroinstalace - prostředkem k vytvoření připojení.

Zapojení v bytě je rozdělena do skupin a každá z nich se vypočítá zatížení, a pak vypočítá požadovaný řádek průřezy, a vybrané příslušný stroj. Dispozice je přibližně takto:

 • Skupina osvětlení a zásuvky v chodbě a koupelnu (6a, Nouzové jističe);
 • Skupina pokrytí ložnice a haly (6 A jistič);
 • osvětlení zásuvky v kuchyni (16 A, Nouzové jističe);
 • výstupní skupina v místnosti a (16 A, Nouzové jističe) ložnice;
 • oddělená připojení k elektrickým sporákem, pračka, klimatizace (jistič se používá v závislosti na kapacitě spotřebitele).

U výstupního souboru v bezpečnostním systému a domácí router nastavit automatickou 6 (můžete přidat nepřerušitelný zdroj napájení).

Výsledkem je, že celková kapacita, zatímco zahrnutí všech zatížení bude cca 7 kW. Pro vnitřní síť by měla být zde vznikla bipolární vedení automat na 32 A.

Instalace a zapojení se provádí s následujícími barevně odlišené:

 • L - fázový vodič bílé, červené nebo hnědé barvy;
 • N - nulový vodič modré;
 • PE - zem žlutozelená barva.
 1. barevný kód musí být dodrženy pod napětím.
 2. Připojení a instalaci přístroje jsou uspořádány tak, že uvnitř štíty byly uspořádány jasně pochopitelné bez obvodu (obr. Níže). Čím více jich objednáte, tím snazší je udržet.
 3. Elektrické přípojky jsou vyrobeny ze shora dolů (výkonnější zařízení jsou instalována výše). S tímto uspořádáním je spínací skříňka může být rychle de-povzbudit při nehodě.
 4. Napájení se přivádí na vstup do poslední zatáčce, když je závěrečná kontrola z všech provozních cyklů. Jednotlivé řádky jsou testovány na výkon pomocí přepínání časových obvodů.

Správně sestavené elektrického panelu

Pod štítem dostupného prostoru je zvolena. Obvykle je instalován v hale u vstupu napájecího kabelu. montážní výška je 1,5 - 1,7 m. Ve zvláštním stínící krabici s okénkem počítadla je umístěn. Ve stěně otvoru je vyrobena zabezpečit okna na hmoždinky nebo šrouby.

Je-li štít instalován na zdi, to může být shromažďovány takto:

 1. Všechny skupiny drátů bytů v předstihu jsou dodávány do štítu, který je instalace. Měly by být označeny, aby bylo snazší sestavit okruh.
 2. Šrouby na krytu namontován na DIN lišty pro montáž přístrojů.
 3. V horní části pneumatiky se nastaví na neutrální, a ve spodní části - pro uzemnění.
 4. Top namontovat automatické vkládání.
 5. V samostatné skříni, jak je pro čítač, může být umístěn úvodní stroj.
 6. Skupiny stroje uspořádaného dolů se snižující výkon. Vzhledem k tomu, můstky mezi nimi speciální pneumatiky se používá, nebo jsou vyrobeny z měděných drátů o 4 mm. Výhodné při umístění zařízení v panelu a na stejném elektrickém obvodu.
 7. Kabely a vodiče se zavádějí do otvorů v krabici. Vzhledem k tomu, že odříznout vnější plášť a barva je vyrobena pro utěsnění připojovacího prostoru. Tam by měl být vždy rezerva na budoucí opravy. Nulový vodič je připojen k hornímu autobusu. K horní svorky stroje je pod napětím a zatížení připojené k (připojení fáze k elektrogruppy) dna. průřez zmenšuje, počínaje od vstupu a na místa s zatížení. zemnicí vodič, průřez by neměla být menší, než je na vstupu fáze. Nemůžeme dovolit, aby tvorbu twist a otáček. Elektrárny a nulové vodiče jsou chováni na opačných stranách štítu.
 8. Není-li nové spojení čítače výkonu pro napájení nářadí a osvětlení mohou být dodávány se starými. Dráty jsou výstup z pultu v blízkosti regulátoru dále schopen provést připojení a těsnění přístroje.
 9. Po přidání každé skupiny je účelné kontrolovat jeho funkčnost, aplikováním napětí prostřednictvím dočasného režimu připojení.

Nejprve byste měli sbírat štít bez přepínání, všímat si umístění instalace zařízení (zkušební sestavu na obr. Níže). Mělo by být možné rychle vypnout napájení na vnitřní a vnější.

Zkušební sestava panel bez přepínání

Když je klapka uzavřena, měl by být schopen rychlé detekování napětí znamená, že pomocí šroubováku nebo kontrolky.

Podlahový panel (Spr) umístěn na podlaze pod několika bytů. Obvykle je uzamčen v zámku a otevřete jej pouze pomocí elektrikáře na bytové povinnost úřadu. Obyvatelé přístup do elektrického panelu je zakázáno. Mohou být zapnut pouze po automatickém provozu po otevření speciální kryt.

Obr. Spodní patro je znázorněno schematicky zapojení stínění na tři byty.

Řidičské elektrické stínění na podlaze

All vstup Spr napájeny ze společné stoupačky (fáze autobusu L1 L2 L3 a N z obr. výše). Ve staré bytového fondu se používá uzemňovací systém, jako je TN-C. Každá fáze je připojen k samostatnému bytu a autobus je nulový vodič je společný. Napájení je na metr po chrániče, a pak pokračuje větvení linií v bytě (osvětlení zásuvek a elektrický). Musí existovat jiný packet switch před měřidlem, ale v systému není stanovena.

upgrady Spr lze provést v případě, získat povolení od bytového úřadu, a pak koupit potřebné stroje, odpovídající požadovanému výkonu a ochranných funkcí. Poté bude elektrikář provést následující změny:

 1. Je nahrazen hliníkové kabely Na měděné příslušné části. Sloučenina je speciální terminál pro rozdílných vodičů.
 2. Místo starých jističů zapojených do nových požadovaných vlastností.
 3. Výměna starých zemí a neutrální vodič na moderní.

Radikální metoda nahrazení elektrického Spr být podány v případě instalovat samostatný box v bytě s pultem přenosu v něm. V interstorey palubě by měl stanovit spínač paketu nebo jistič s pojistek. To vyžaduje řešení bytového úřadu.

Vzhledem k tomu, že existují stále nové zařízení v panelu musíte ponechat prostor pro ně. Mezi ně patří například, jsou následující:

 • Omezovač spotřeba energie;
 • spotřebované energie dávkovači zařízení (nepočítají);
 • fáze vyrovnávání ovládací zařízení.

O funkcích zařízení rozvaděči lze nalézt zobrazením tohoto videa.

Na tom není nic složité vybrat a sestavit elektrické štíty strojů, měřidel a jiných zařízení. Je důležité vybrat ten správný, výpočet parametrů a nastavit je do elektrické dráty připojením. Tento režim by mělo být intuitivní a snadné na údržbu.

Musíte být přihlášen, abys mohl napsat komentář.

Uvedení na stráži v bytě a domě na vlastní pěst

Elektrická panel v soukromém domě, v zemi, byt má dvojí funkci: poskytuje vstup a distribuci elektrické energie a vytváří bezpečný provozní stav. Chcete-li pochopit, není jednoduchá otázka, lze sestavit ústřednu s rukama nad hlavou. Úvodní stroje a počítadlo se musí nastavit zástupci dodavatelské společnosti elektrické energie, ale poté, co počítadlo okruh může vybírat sami (ačkoli se jim nelíbí přijít o peníze). Pravda o uvedení do domu, budete muset pozvat k účasti na začátku, testovány a měřil zemních smyček. To vše - placené služby, ale jsou mnohem menší než plné sestavě štítu. Pokud tak učiníte vše správně a podle norem, samy získat ještě lepší pro sebe, protože děláte.

A v bytě v soukromém domě k dispozici několik možností rozložení panel. To platí zejména pro indukčního stroje místo instalace a čítačem. V soukromém domě může položit žeton na pilíři, a samopal - na zdi, skoro pod střechou. Někdy čítač dal v domě, ale když ho postavil před pár desítkami let. V poslední době se v domě měřidel představují mimořádně vzácné, i když tam nejsou žádné předpisy a směrnice na toto téma není. Je-li přístroj umístěn v místnosti, může být uveden v desce, pak se výběr modelů panelových čelit rozměry je třeba zvážit.

V některých domech jsou pulty v krabicích v schodištích. V tomto případě je skříň jen pod RCD a strojů. V jiných domech, stojí v bytě. Při inovaci moc, kabinet bude muset koupit, aby se vešly a také počítadlo nebo koupit samostatný box pod pultem s úvodním pistolí.

Jednoduchý elektrický obvod pro malou domu nebo bytu

Při sestavování bezpečnost napájecí obvod je velmi důležité. Primárně poskytuje lidem: použití RCD - proudový chránič (na obrázku číslo 3) je nastaven ihned po metru. Toto zařízení se aktivuje v případě, že unikající proud překročí práh (nakrátko v „zemi“ nebo někdo vložil prsty do zásuvky). Toto zařízení přeruší obvod, čímž se minimalizuje možnost úrazu elektrickým proudem. Od RCD fáze vstupuje do vstupů stroje, které jsou vyvolány po překročení zatížení nebo zkrat v obvodu, ale každý ve svém vlastním území.

Ve druhém kroku je k zajištění běžného provozu domácích spotřebičů a elektrických zařízení. Moderní sofistikované zařízení řízeno mikroprocesorem. Je pro optimální výkon stabilní napájení. Po shlédnutí na chvíli bez napětí v naší síti, ale nelze nazvat stabilní: se pohybuje 150 až 160 V až 280 V. Tato varianta import stroje neodolá. Vzhledem k tomu, i když to byly některé skupiny strojů, které dodávají energii do sofistikované technologie, lépe přizpůsobit prostřednictvím stabilizátoru. Ano, to stojí hodně. Ale rázy první „létat“ řídící desku. Nemají opraveny, a odpusť mi. Náklady na takové nahrazení - asi polovina náklady na zařízení (více nebo méně v závislosti na typu zařízení). To je stěží levnější. Sbírání rozváděče s rukama nad hlavou, nebo jen do plánování, pamatovat.

Jeden příklad rozložení pro malé desce s obvody - 6 automaty

Hodí se stabilizátor pro jednu nebo více skupin, a aktivuje před a po RCD skupiny automatů. Protože přístroj je poměrně velký, aby chránila to nebude fungovat pro instalaci, ale další - prosím.

Také v panelu nastavit dva autobusy: uzemnění a zmizel. V přízemí autobusu zamořit všechny zemnící vodiče z přístrojů a spotřebičů. V „nula“ autobus drát přichází z proudového chrániče, a přivádí do příslušných vstupů automatů. Označený obecně nula písmeno N, že je účelné použít modrý drát během vedení. Pro uzemnění - bílé nebo žluté-zelené, červené nebo fáze přívodního vedení hnědé.

Jednou z možností dát dohromady malou klapku

S self-montáž spínací skříňky, budete si muset koupit sám skříň, stejně jako zábradlí (tzv DIN lištu nebo na DIN lištu), který je připojen ke strojům, RCD a spínačů. Při instalaci kolejnic, kontrolovat jejich úroveň horizontalitou: žádné problémy s automatickou montáž.

Jednou z možností DIN lišty v tělese klapky

Všechny stroje by měly být připojeny k sobě navzájem. To lze provést pomocí drátu - spojuje jejich vstupů do série, nebo použijte ready-made spojovací hřeben. Hřeben - spolehlivější, i když je dražší, ale když vezmete v úvahu čas, který strávíte na propojení všech strojů, je nepravděpodobné, že několik desítek rublů mají zásadní význam.

Připojení hřeben strojů v elektrickém panelu: urychlení procesu self-montáž

Ne vždy je schéma napájení je jednoduchý: rozdělit skupiny spotřebitelů na podlahách, některá zjištění hospodářské budovy, garáž osvětlení, suterén, yard a domu území. Díky velkému počtu spotřebitelů kromě chrániče po totální pult dát stejné zařízení, jen nižší výkon - pro každou skupinu. Odděleně, povinná instalace osobních ochranných prostředků, napájení terminál pro koupelně: je to jeden z nejnebezpečnějších oblastí domu a bytu.

Je žádoucí, aby ochranná zařízení a každý ze vstupů, které jsou na výkonných přístrojů (více než 2,5 kW a kapacita může být dokonce fén). Ve spojení s stabilizátoru, budou vytvářet normální podmínky pro provoz elektroniky.

Také není nejtěžší okruh, ale s vyšším stupněm ochrany - více chrániče

Obecně platí, že vývoj přesného plánu, budete muset najít kompromis, aby se tento systém bezpečný a ne trávit příliš mnoho najednou spoustu peněz. Zařízení, aby se lépe vyzkoušené společností, tak, jak je dobře. Ale síťové - není oblast, kde si můžete uložit.

Jedná se o skříně / zásuvky pro instalaci strojů a jiné elektrické náplně, o jejich odrůdách. Podle typu instalace jsou elektrické panely určené pro venkovní a vnitřní použití. Krabice pro venkovní instalaci je připevněna ke stěně pomocí hmoždinek. Pokud jsou stěny hořlavé, pod nimi je umístěn izolační materiál, který nevede proud. Při nasazení jako externí elektrické pole nad povrchem stěny o přibližně 12 až 18 cm, je třeba vzít v úvahu při výběru místa instalace :. Pro pohodlí obslužného panelu je namontován tak, že všechny jeho části jsou přibližně v úrovni očí. To je vhodné pro práci, ale může způsobit zranění (rohy jsou ostré), pokud je prostor pro skříň vybrán neúspěšně. Nejlepším řešením je za dveřmi nebo blíž k rohu: takže nemůžete zasáhnout hlavu.

Vnější těleso rozvaděče

Zásuvný štít zahrnuje výklenku: je instalován a utěsněn. Dveře se nacházejí ve stejné výšce jako povrch stěny, vyčnívají o několik milimetrů - záleží na instalaci a návrhu konkrétní skříně.

Pláště jsou kovové, lakované práškovou barvou, plastové. Dveře jsou pevné nebo s průhlednými plastovými vložkami. Rozměry jsou různé - roztažené, široké, čtvercové. V zásadě můžete nalézt vhodnou alternativu v jakémkoli výklenku nebo podmínkách. Jedna rada: pokud je to možné, vyberte si větší skříň: je snadnější pracovat v ní, zvláště pokud poprvé sestavíte elektrický rozvaděč vlastními silami.

Montáž a montáž závěsného rozvaděče

Při výběru trupu často pracují s takovým pojmem jako počet míst. To znamená, kolik jednopólových strojů (tloušťka 12 mm) může být instalováno v tomto krytu. Máte schéma, zobrazí všechna zařízení. Vezměme si vzhledem k tomu, že bipolární mají dvojitou šířkou dodává asi 20% k rozvoji sítě (najednou koupit nějaké jiné zařízení, a připojit se nikde, ani v průběhu instalace zvolit z jedné skupiny k tomu dva, atd.). A pro takové množství "přistávacích" míst, podívejte se na štít vhodný pro geometrii.

Instalace a připojení položek

Všechny moderní stroje a RCD mají standardní držák pro standardní DIN lištu. Na zadní straně mají plastovou zarážku, která zaskočí na místě. Umístěte přístroj na kolejničku a zašroubujte jej na zadní stěnu zářezem, stisknutím prstu dolů. Po kliknutí je položka nainstalována. Zůstává to propojit. Udělejte to podle schématu. Příslušné vodiče jsou zasunuty do svorek a kontakt je utažen šroubovákem, utažením šroubu. Silně to není nutné utažení - můžete drátu provést.

Při vypnutém napájení pracujte se všemi přepínači do polohy "vypnuto". Zkuste neberte kabely s oběma rukama. Po připojení několika prvků zapněte napájení (nožový spínač) a poté zapněte instalované prvky a zkontrolujte je, zda nedošlo ke zkratu (zkrat).

Vstup a připojení RCD

Fáze ze vstupu je přiváděna do vstupního automatu, od výstupu přechází na odpovídající vstup RCD (vložte propojku s měděným vodičem vybrané části). V některých schématech je nulový vodič z vody přiváděn přímo na odpovídající vstup RCD a již z jeho výstupu jde do sběrnice. Fázový vodič z výstupu ochranného zařízení je připojen k hřebenům automatů.

V moderních schématech vstupní automat je umístěn bipolárněMusí současně odpojte oba vodiče (fáze a neutrální), že v případě selhání zcela odpojit od sítě: tak bezpečnější a poslední požadavky na elektrickou bezpečnost. Pak obvod zapnutí RCD a vypadá jako na níže uvedené fotografii.

Při použití dvoupólového vstupního automatu

Při instalaci RCD na lištu DIN viz video.

V každém schématu je ochranný zemnící vodič připojen ke sběrnici, která vede k stejným vodičům z elektrických spotřebičů. Přítomnost uzemnění je znamením bezpečné sítě a je životně důležité. V doslovném smyslu.

Informace o správném připojení RCD naleznete v lekci videa.

Při sestavování štítu sami si uvědomte, že vstupní automat a měřidlo jsou uzavřeny organizací pro dodávku energie. Pokud je na pultu speciální šroub, na kterém je těsnění připojeno, pak vstupní stroj takovýchto zařízení není. Pokud není možné ji utěsnit, budete buď odmítnuta spuštění, nebo celá klapka bude zcela utěsněna. Proto ve společném štítu položte box na jedno nebo dvě místa (záleží na velikosti a typu stroje) a v něm je připojen vstupní stroj. Tato krabice je zapečatena po přijetí.

Jednotlivé stroje jsou instalovány na stojanech přesně jako RCD: jsou stlačeny proti stojanu, dokud nezaklapnou. V závislosti na typu stroje (jeden nebo dva póly jsou vodiče) jsou k nim připojeny příslušné vodiče. Jaké jsou stroje a jaké jsou rozdíly mezi zařízeními pro jednu a třífázovou síť, jak je vidět na videu, zde je popsána volba ochranného zařízení.

Po instalaci požadovaného počtu zařízení na montážní lištu jsou připojeny jejich vstupy. Jak již bylo zmíněno výše, může to být provedeno propojovacími dráty nebo speciálním spojovacím hřebenem. Viz fotografie na připojení.

Automaty v jedné skupině jsou propojeny propojkami: fáze přichází celkem

Existují dva způsoby, jak udělat propojky:

 • Odřízněte vodiče požadovaných délek, odkryjte jejich hrany a ohněte oblouk. Vložte dva vodiče do jedné svorky a poté utáhněte.
 • Proveďte poměrně dlouhý vodič, 4-5 cm vyčistěte izolaci 1-1,5 cm. Vezměte kruhové kleště a ohněte odhalené vodiče tak, aby oblouky byly spojeny dohromady. Tyto exponované oblasti jsou vloženy do příslušných zásuvek a utaženy.

Stejně tak, ale elektrikáři mluví o špatné kvalitě spojení. Je spolehlivější používat speciální pneumatiky. Pod nimi je umístěn speciální konektor (úzké zásuvky, blíže k přední hraně), do kterých jsou vloženy kontakty sběrnice. Tyto pneumatiky se prodávají na metr, rozřezávají se na kusy potřebné délky běžných řezačů drátu. Vložením a instalací napájecího vodiče v první ze strojů utáhněte kontakty na všech připojených zařízeních. Podívejte se, jak připojit automaty ve štítu pomocí sběrnic, viz video.

Fázový vodič je připojen k výstupu automatů, které přicházejí do zátěže: do domácích spotřebičů, do zásuvek, přepínačů atd. Ve skutečnosti je sestava klapky dokončena.

Výběr strojů v domě nebo v bytě

V elektrické desce se používají tři typy zařízení:

 • Automatické. Odpojí a zapne napájení v ručním režimu a také spouští (přeruší obvod) se zkratem v obvodu.
 • RCD (ochranné vypínací zařízení). Sleduje únikový proud, který nastane, když je izolace poškozena, nebo v případě, že někdo popouští vodiče. Pokud dojde k jedné z těchto situací, řetězec je poškozen.
 • Rozdíl. automat (diferenciální automat). Toto zařízení, které kombinuje dva v jednom pouzdře: sleduje jak přítomnost zkratu, tak svodového proudu.

Difuzní automaty jsou obvykle umístěny namísto svazku - RCD + automaticky. To šetří místo ve štítu - potřebuje méně než jeden modul. Někdy je to důležité: například musíte zapnout jinou elektrickou přípojku a není k dispozici prostor pro instalaci, protože není k dispozici žádný volný počítač.

Automatický přístroj je umístěn namísto svazku automatického zařízení a jednotky RCD

Obecně jsou instalována častěji dvě zařízení. Za prvé, je to levnější (dif.avtomaty jsou dražší), a za druhé, s čerpáním jedním z bezpečnostních zařízení přesně víte, co se stalo a co se zaměřit: proti zkratu (po vypnutí přístroje) nebo případného úniku a nadproudu (pracoval RCD). Když spustíte Difa Automata, nenajdete to. Pokud nepoužíváte speciální model, který obsahuje zaškrtávací políčko, které indikuje nesprávné fungování zařízení.

Ochranné stroje jsou vybrány podle aktuálního, což je nezbytné pro spotřebitele této skupiny. Vypočítává se jednoduše. Přidejte maximální výkon všech připojených zařízení ve skupině, rozdělíme o 220 V, získáte požadovaný proud. Nominální zařízení trvá trochu víc, jinak dojde-li k zahrnutí všech zatížení, bude vypnuto pro přetížení.

Například při složení všech zařízení ve skupině byla celková hodnota 6,5 ​​kW (6500 W). Rozdělíme o 220 V, dostaneme 6500 W / 220 V = 29,54 A.

Jaká jsou čísla na případu, která ukazují

Označení: automaty proud může být následující: (v A), 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, nejblíže k větší předem určenou hodnotu - 32 A. Tato a hledat.

RCD má dva typy akcí: elektronické a elektronické mechanické. Rozdíl v ceně pro zařízení se stejnými parametry je velký - elektronické mechanické drahé. Ale koupit štít v domě nebo v bytě, který je potřebuje. Důvodem je jeden: jsou spolehlivější, protože pracují bez ohledu na napájecí zdroj a pro elektronické ovládání je nutné napájet.

Například to je situace: opravujete kabeláž, například zásuvku a vypnutou pro tuto síť - úvodní stroj byl vypnutý. Tím došlo k poškození izolace. Pokud je instalován elektromechanický ovladač RCD, bude fungovat i v případě, že nebude napájen. Chápete, že jste udělali něco špatného a hledáte příčinu. Elektronický bez napájecího zdroje je nefunkční a může mít problémy se zapojením sítě s poškozenou izolací.

Chcete-li pochopit, které zařízení je před vámi, stačí mít malou baterii a pár drátů. Baterie je dodávána do libovolné dvojice kontaktů RCD. Elektromechanické v tomto případě budou fungovat, elektronické - ne. Více o tom ve videu.

RCD se dále liší podle typu proudu, na který reagují:

 • typ AC - střídavý sinusový proud;
 • typ A - střídavý proud + pulsní konstanta;
 • typ B - střídavý + pulsní konstantní + rektifikovaný proud.

Ukázalo se to typ B poskytuje maximální ochranu, ale tato zařízení jsou velmi drahá. Pro obytný dům nebo byt je to dost typ A, ale ne AC, které se převážně prodávají, protože jsou levnější.

Kromě typu RCD, je vybrán podle aktuálního. A na dvou parametrech: jmenovité a úniku. Jmenovitý je ten, který může procházet kontakty a ne zničit (pojistit). Jmenovitý proud řídicí jednotky (RCD) se provede krokem, který je vyšší než jmenovitý proud zařízení, které je v tomto páru instalováno. Je-li stroj požadován při 25 A, použijte RCD o 40 A.

Svodový proud je stále jednodušší: pouze dvě hodnoty, 10 mA a 30 mA, jsou umístěny v elektrických rozvaděčích pro byt a dům. 10 mA je umístěno na vedení s jedním zařízením, například plynovým kotlem, pračkou atd. a také v místnostech, kde je vyžadován vysoký stupeň ochrany: v dětském pokoji nebo v koupelně. V souladu s tím je instalován RCD o průměru 30 miliampérů v řadě, v níž jsou připojena několik spotřebičů (zařízení) - do výstupů v kuchyni, v místnostech. Na linii osvětlení je tato ochrana zřídka umístěna: není nutná, kromě na ulici nebo v garáži.

Jaká jsou čísla na případu, která ukazují

Ostatní RCD se liší v časově zpožděném provozu. Jsou to dva typy:

 • S - selektivní - funguje po určitém čase po vzniku svodového proudu (poměrně dlouhý časový interval). Obvykle jsou umístěny u vchodu. V případě nouze je zařízení na poškozené lince nejdříve odpojeno. Pokud zůstane únikový proud, bude fungovat "starší" selektivní RCD, obvykle to je ten, který je na vstupu.
 • J - funguje také se zpožděním (ochrana proti náhodným proudům), ale s mnohem méně. Tento typ RCD je zařazen do skupin.

Dif Automata existují stejné typy, as RCD a jsou také přesně vybrány. Pouze při stanovení aktuální kapacity okamžitě zvážíte zatížení a určíte jmenovitou hodnotu.

Několik vysvětlení k instalaci podomítkové skříně, pořadí připojení, je zobrazeno ve videu od praktického lékaře a generála.

Jeden důležitý detail, který je důležitý pro bezpečnost. Na RCD nebo DIF je tlačítko "test". Když je stisknuto, únikový proud je vytvořen uměle a zařízení by mělo fungovat - přepínač se přepne do polohy "vypnuto" a linka je vypnutá. Tím je kontrolována pracovní kapacita. Musí se provádět nejméně jednou za měsíc, aby byla zajištěna spolehlivost ochrany. Poté zkontrolujte všechny dostupné v okruhu RCD. To je důležité.

Pravděpodobně to jsou všechny informace, které jsou nezbytné pro sestavení elektrického rozvaděče vlastním rukama. Možná se ještě musíte dozvědět více o tom, jak rozdělit zatížení do skupin, přečtěte si o tom zde.

Děkuji. Všechno je jasné a srozumitelné. Psaný v jednoduchém a dostupném jazyce.

výborný. První grader porozumí článku.

Výborný článek! Byly tu pochybnosti o tom, zda mohu propojit novou kuchyň s koupelnou v soukromém domě sám nebo zavolat elektrikáře. Teď jsem si jist, že všechno se dá udělat samo. Je namalováno vše, co je jednoduché a přístupné. Děkuji vám moc.

Snažíme se. Děkuji.

Díky za článek, ale byla jedna otázka). Země a nula musí být uzavřeny nebo ne?

Ne, to není. Země a nula se neuzavřou. To je vyloučeno a hrozí s vážnými důsledky.

V 90. letech pracoval jako elektrikář na státní farmě - vždy "visel jeden šroub" na zemi a nulový. V současné době, když používáte takové zařízení, jako je RCD, takový trik nebude dokonce ani projít.

Dobrý den, tato otázka ... je starý dům, který byl nedávno postaven nový výkon nahoru a chtějí staré, jak se připojit a jaké stroje nado.Vvodnoy stroj ve starém domě C63.Tak stejná v novém domě bude ohřívače, ohřívač vody, atd. Prosím, řekněte mi, jak se připojit ...

Ve staré elektřině? Budou elektrické spotřebiče (výkonné) pracovat jak ve staré, tak v nové? Pokud ano, musí být stroj nastaven na nižší hodnotu. Kolik méně? Závisí na rozložení zatížení ve starém / novém domě, ale ne méně než přesně na kroku. Přesněji nelze popisovat. Sami zváží zatížení nového domu a zjistí, jaký stroj tam potřebujete.

Chtěl bych objasnit, s instalací „asynchronního motoru“ - v mém případě jde o umístění uvnitř bytu el.schitka: I ve Stalinově doma na přistání na 3 byty v panelových tři jsou nastaveny, z nichž jeden de-sepne můj byt. Podle vašich pokynů v panelu musí absolvovat úvodní stroj připojen k síti před měřidlem, ale mám „síť zcela zakáže“ Zařízení je již nainstalován v panelu na přistání, a zároveň, zvláštní místo pro vstup oplombirovku stroji Plášť panelu není k dispozici pro instalaci. Musím v tomto případě na základě regulatorních požadavků navíc k těm, na schodišti Apartement stroj jiný soubor než counter uzavíratelné „úvodní stroj“ v panelovém bytě, nebo mohou být dodány na jejich vlastní pohodlí bipolární automatické poštovní přepážce na kompozitní vypnout všechny skupiny automatů ?

Stínění pro automatické stroje

Elektrický rozvaděč pod počítadlem a automatické stroje - design a rysy výběru

Elektrická skříňka chrání elektrické zařízení před vnějšími vlivy (zejména venku) od prachu, vlhkosti, větru.

Je snadné a kompaktní umístit vodiče, měřidla a pojistky.

Důležité je také, aby klapka plnila estetickou funkci - může být vyrobena ve formě čisté krabice s otvíracím víkem nebo skleněných dveří "zapuštěných" do stěny. Zařízení nezhoršuje pohled a není přístupné dětem.

Aby se ušetřilo služby elektrikářů, je možné sestavit a instalovat elektrický panel pod pultem a automatikou sám. Jak to udělat, bude podrobně popsáno v článku.

Elektrická skříňka pro stroje: výběr

Existuje mnoho vlastností, mezi kterými zvolíme vhodnou elektrickou skříň a krabici pro elektrické stroje. Pro dům a byt - je to obvykle malá kompaktní skříňka pro elektroměr (velikost bude záviset na tom, jaké prvky se plánují do něj vložit).

Instalací může být:

 • Závěsné nebo nástěnné;
 • Venkovní (častěji používané pro velké předměty).
 1. Vestavěné (skryté).
 2. Externí (faktura, otevřená).

Vnější je snadnější připevnit, je zavěšena na samořezných šroubcích.

Častěji se tato skříňka používá pro otevřené zapojení. Ale můžete také přinést skrytý, zezadu štítu.

Výhodou vestavěných modelů je, že vypadají esteticky příjemně, nezůstanou, skryjí obsah. Obtíž je v tom, že musíte připravit výklenku do stěny a rozdělovat kanály pro pokládání kabelů.

Počet strojů, které lze umístit (od 2 kusů, ale může být 12, 36, 54 a více modulů). Většina metrů je nyní propojena několika stroji. To je zaprvé výhodné (například když samostatně napájete světlo, můžete s ním pracovat bez vypnutí napájení).

Za druhé, většina dnešní energeticky náročné technologie vyžaduje samostatný stroj pro provozní pravidla. Za třetí, to umožňuje zachránit. Například u zařízení s nízkým výkonem můžete výstupní kabeláž snížit o menší část (což je mnohem levnější), než pomocí tlustého kabelu v celém domě.

Ochranná skříňka proti přepětí

Obvyklé kovové boxy pro elektroměr jsou často objemné a nižší než lehký polyester, které mají vysokou protipožární ochranu a jsou často vyrobeny z průhledných dveří.

Třída ochrany IP zobrazuje stupeň izolace zařízení od vlhkosti a prachu. Čím větší je číslice po písmenu IP, tím vyšší je třída ochrany. Například:

 1. IP20 je vhodný pro instalaci v bytě - velké částice prachu nebudou pronikat, ale není zde žádná ochrana proti vlhkosti.
 2. IP 21 - 23 lze instalovat v nevytápěném vnitřním prostoru, pod vrchním krytem.
 3. IP44 již může být umístěn na ulici, ale s dodatečnou ochranou, visor.
 4. Nejvíce chráněné elektrické skříně IP54 a 66 - mohou být instalovány venku bez obav z deště a větru

Pro ulici a skříně, které budou instalovány na verandách, může být vhodné, pokud je k dispozici okno pro měření. V takovém štítu nebudou muset dveře vždy otevřít.

Konstrukce klapky a klapkových prvků

Skříňku pro elektroměr tvoří:

 • bydlení;
 • dveře;
 • din-reiki (upevňovací popruh pro automatické stroje a počítadlo);
 • montážní otvory a připravené poloviční otvory pro zapojení.

V plastových pouzdrech na bočních částech se vyskytují nějaké hrboly pro otvory, které mohou být vyvrtány na místech, která budou pro majitele nejvhodnější. Buď to může být rozbité poklopy.

Kovové štíty mají připravené díry.

Je-li to nutné, je RAM instalována uvnitř skříní, nebo další zásuvka a další prvky.

 1. Z elektrického sloupku je přímo veden vstup (připojte vstup do veřejné sítě mohou pouze elektrikáři). Vodiče jsou vloženy do štítu.
 2. Na DIN lištu je namontován elektroměr.
 3. Z toho do každého drátu dáte automaty.
 4. Odchozí drátky procházejí tělem klapky a rozvedou se po celém domě.
 5. Uzemnění je předpokladem. Může se jednat o třížilový kabel nebo samostatný vodič, který začíná od nuly.
 6. Můžete instalovat další stroje. Jsou paralelně propojeny se vstupy dvou hlavních balíčků.

Podle podmínek PUE je nutné před vchodem do domu instalovat ještě jedno automatické zařízení. To umožňuje manipulaci, vypnutí a výměnu měřiče.

Nyní však kvůli mnoha případům podvodu mohou elektrikáři naopak požadovat, aby byl přístroj přímo připojen.

Montážní práce a montážní pravidla

Vestavěné skříně pro elektrické přístroje se doporučuje, aby sádrokartonové falešnou zeď, kde to bude vhodné umístit, aniž by se uchýlil do betonového shtroblenie (v nosných konstrukcí se obecně není povolena).

Na výklenku jsou umístěny elektrotechnické údaje, po stranách je "šité" speciálním lepidlem, šrouby nebo sádrou.

Kabel je položen. Chcete-li to provést, můžete drážky drážkovat nebo upevnit kabeláž ke stěně pomocí kabelového kanálu.

Poté je měřič instalován. Některé modely ve spodní části mají jazyk, který je vytažen, zařízení je umístěno na DIN lištu a jazýček je zaklapnut.

Měřič výkonu

Měřič je připojen. Na spodním panelu má čtyři výstupy. První je vstup plus, druhý znak plus. Třetí je vstup mínus, čtvrtý je mínus výstup. Pro vytvoření spojení je okraj drátku oloupán na 27 mm. Holý vodič nesmí vyčnívat za tělo přístroje, ani by neměl vstupovat do vnitřku upínacího kontaktu.

Tělo měřidla musí mít svorku se symbolem "uzemnění". K tomu je přivedena nula.

Hlavní stroje lze umístit do nejmocnějšího zařízení a vyrobit je na 32 ampérů. A pro další pobočky je již možné volně balíčky balíků (v závislosti na tom, jakým způsobem se budou přes ně připojovat). Také kabel může být tenčí, například hlavní je 2,5 metru čtverečních. mm a "slabší" větev o velikosti 0,5 čtverečních metrů. mm.

I box po instalaci

Pro připojení dalších dávkový soubor vzít malý kousek drátu (ve stejné části jako na vstupu, tak, že jsou rovnoměrně stisknutí). Konce jsou odstraněny. Jeden konec je upnuta společně se vstupem do hlavní stroj, a druhý vstup je dále přenesen. Podobně, druhá základna. Každý nový pár dávkový soubor paralelně připojeny přes předchozí pár.

V soukromých domech obvykle biti na úrovni zemského povrchu podzemních vod, kolík, který je připojen k nule. Dům je stále v rukou majitele. Ale jak se dělá půdu v ​​bytě, pokud to není?

Před rokem 1998, přítomnost země se nepovažuje za povinnou součástí obvodu.

V nových domech je použito schéma TN-C-S .

Deska je kladen vchody pěti vodič (pro napájení třífázového) k měřícímu přístroji a strojů:

 • 1,2,3, červené nebo hnědý vodič - Fáze (+).
 • 4, modrá - nula (-).
 • 5, zelený nebo žluto-zelená, - půda.

Nebo trohzhilny pro jednofázové napájení, ale země (PE) je stále přítomen, a řešit problémy s připojením evrorazetok nebude.

Ve starších domech tento režim TN-C. Samostatná půda nebyla, a uzemnění „nula“ se provádí na dráty transformovny. Kabel v těchto domech chetyrohzhilny (pro napájení třífázového):

U jednofázových - dva vodiče (fáze a PEN).

Vzhledem k tomu, v neutrální vodič se spojí dva vodiče - nulový a vodič (PE a N), to je voláno držátka vodič. V domech s tohoto režimu neexistuje žádné uzemňovací kontakty v zásuvce.

uzemnění systému v soukromém domě

Chcete-li protáhnout své vlastní zemi, v bytě všechny zásuvky nahrazuje slovem „euro“, můžeme ohraničit samostatný kabel a připojit jej k domu PEN-vodič (nedoporučuje se to na jejich vlastní, všechny otázky - do hlavního inženýra trestního zákona).

Korektury oddělení uvnitř ochranného vodiče a nulu provést i ve starých sovětských štíty, ale „neutrální uzemnění“, pouze v případě, že celá délka kabelu není menší než 10 mm (pro měď) nebo 16 mm (pro hliník). A v případě, že dům je re-zem. Vím, že to může inženýr tr.

Mimochodem, RCD v TN-C systémy uváděné zakázáno. Neuzemněný a bez proudového chrániče, lidé v těchto domech jsou zcela zbaveni ochrany před úrazem elektrickým proudem. Udělat půdu pro vytápění a zejména zemního plynu - i absolutně nemůže!

A vůbec, není TN-C Systém je uznáván v zemi zastaralé, dát jí víc a nemůže hrát s generální opravu budovy.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků, energetická společnost provést redundantní uzemnění na vstupu do domu, a pak se dělit nulou PEN vodičem a zemí. Tak či onak, ale okruh TN-C zmizí z našich výškových budov.

Takže, vyberte velikost rozvaděči pro jeho Electric, počet dávkový soubor, který bude instalaci. Uvědomte si, že elektrikář bude mít dvě fáze: pokud je připojen ke společnému obvodu pro oplombirovki a počítadla programování. Mohou kontrolovat všechno a provést potřebné dokumenty.

Chránit elektroměr a automatické - jak si vybrat a správně sestavit

Jističe a elektroměr - je nutné atributy moderní elektrické sítě. Umístit do speciálních rozvaděčů, které jsou samy o sobě již trvale instalovány v vchodů bytových domů. A to, co soukromý obchodník ve svém vlastním domě? Problém dnes je to nestojí vůbec, protože na trhu každý sám za sebe najít vhodný panel pro velikosti metr a strojů a vzorů. Mimochodem, poslední test dnes hraje důležitou roli, protože deska je nejčastěji instalována uvnitř domu. Tak musí nutně vejít do interiéru místnosti, který bude namontován.

Začít s výběrem by měl být typu, který je definován pomocí dvou modelů:

Obvykle vložené desky používané pro systém s uzavřeným vedení. Zabírá málo místa, ale nezasahuje. Je-li instalace provedena na stěnu, některé z nich bude držet pouze kryt. Jediná nepříjemnost - je to nutnost před instalací, aby se výklenek, ve kterém má být vložena pole. Připojují takové elektrické krabice mohou být na sádrové nebo cementové malty, nebo pomocí šroubů.

Nadzemní modelu instalován na jakémkoli povrchu a jsou fixovány pouze šrouby. Nejčastěji jsou používány v otevřeném elektrické kabeláže. Přestože se jedná o univerzální ovládací okno, kde můžete připojit k zadním panelu drátu flush.

Co se týče materiálu použitého k výrobě elektrické krabice pod stroje a pultem, výrobci nabízejí dva typy: kov, plast. Říkat, že někteří lépe a některé ne, v tomto případě, to je nemožné. Dokonce i plastové kryty dostatečně pevné, aby vydržely vysoké mechanické zatížení, protože jsou vyrobeny z termoplastu. Chtěl bych dodat, že obě verze mají krásný vzhled, ke stejnému výběru na trhu dnes navrhnout je tak obrovský, že každý zákazník může najít to, co potřebuje.

Konstrukce spínací skříňky

Boxy pro automatické spínače a řízení výkonu čítačů jsou poměrně jednoduchá konstrukce ve tvaru krabice. Patří sem:

 • Bydlení.
 • DIN-linka, na nichž jsou zasazeny chrániče a počítadlo.
 • Otvory v zadní nebo boční panel pro elektrické vodiče.
 • Montážní otvory.
 • Na horní straně průhlednou krycí dveřmi.

Varování! Štít konstrukce mohou být různé, bude to vše závisí na tom, jaké další zařízení vyžaduje instalaci elektrické sítě doma. Například instalace na nastavení relé napětí nebo RCD. Proto, různé velikosti boxu.

Jak sestavit a nainstalovat elektrické stínění

Začněme s tím, že v každém železářství v oddělení elektro zboží lze zakoupit ready-made elektrický štít, který má prodejní automaty a elektrickou řídící jednotku. Samozřejmě, je to pohodlné, ale nejsou v tomto případě jeden problém - stroje a počítadlo nemusí být vhodné pro elektrický příkon vaší domácí sítě. Proto rada - sestavit svůj vlastní štít. Jak na to?

Nejprve je potřeba ověřit u energetické společnosti ve vaší oblasti, jakou značku elektrické energie berou do provozu. Proč? Poslední - několik modelů, které se liší od každé jiné třídě přesnosti a síly. Jsou to právě tyto dvě opatření, a měla by být koordinována. Mimochodem, v případě, že obchod má připravenou panel s pultem, pak máte štěstí. Pokud tomu tak není, pak musíme vybrat to pod kontrolou velikost zařízení.

Co jiného je potřeba pro montáž?

 • Měděný drát z jednoho metru na délku a 2,5 mm².
 • Automatizované přepínače (počet je určen počtem vstupních vodičů, a výstup je vypočtena podle elektrických spotřebičů v každém okruhu).
 • Spojovací prvky (šrouby a plastové hmoždinky). Některé instalační výrobci produktů je dodáván s ochranným krytem.

Nejprve je potřeba pre-přidělit veškeré prvky elektrického panelu tak, že nejsou v rozporu s sebou, a to na pokrytí montážní otvory. Nyní vše je tato pevná, pak můžete přistoupit k instalaci kabelů.

Varování! Mějte na paměti, že instalace drátů jen svisle nebo vodorovně. Žádná země diagonálně.

Pojďme se malovat, co způsob připojení se používá v rozvaděči. Zde je jedna z možností v následujícím schématu, kde je vše jasně prokázáno, takže je možné udělat chybu.

Jediným bodem, který je třeba věnovat pozornost, je číslování nebo označení metr terminálu, který propojí vstupní a výstupní vodiče. Je důležité nezaměňovat co terminální fázi, a který je nulový. Z tohoto důvodu je nutné otevřít instrukci čítače a pochopit tuto otázku, protože každý model jejich pozice.

To znamená, že zařízení jsou instalovány a spojeny dráty k sobě navzájem. Zbývá jen instal. Pro tento účel použít svorkovnici na povrchu, na který má být připojen, a tužku nebo jiný ostrý nástroj (šroubovák například), aby se značka v montážních spojovacích prvků. Právě v těchto otvorů 6 mm v průměru a 6 mm hluboké, kde bušení hmoždinky. Ale poté, co tráví přílohu štít.

Pokud kompilace a nainstalovat skříňkou není problém, pak se připojte jej vlastníma rukama, nejsou způsobilé. Takže budete muset zavolat zástupce dodavatele energie, což bude mít spojení, to znamená, připojit ovládací pult s přívodní kabel. Pokud se zástupci energetických společností neví, jak to je, budete muset hledat pro organizaci, která má povolení a přístup k provádění tohoto druhu práce.

Všimněte si, že po připojení regulátoru musí držet těsnící metr.

A ještě jedna věc. aby mohly být provedeny kontrolní opravy zařízení a jeho demontáž bez problémů, je třeba nainstalovat do sítě (v přední části) jiném stroji, který se nazývá obecně. Nejčastěji to je velký a musí být instalován v se skříňkou nejsou určeny. Co dělat v tomto případě? Jediná cesta ven - koupit krabici pod strojem a nastavte ji vedle stráže.

Mnoho lidí se cítí být zkušený v oblasti elektrických sítí specialistů, takže umožňují spoustu chyb, které mohou mít vážné důsledky, a to jak pro vlastnost a pro člověka samotného. Z tohoto důvodu, připomeňme, že provádět žádné opravy nebo zkontrolujte napětí, když reliéf stroje v panelu, mohou vypojení obecný jistič. Lepší, obecně nebudou vystaveni žádné problémy, zavolejte elektrikáře.

Electric board vlastníma rukama - krok za krokem instrukce a doporučení

 • Counter „Energomera“ - například princip fungování značky CE6803B

 • Street box pro měření spotřeby elektrické energie - klasifikační a výběrová kritéria

  Chránit elektroměr a automatické

  Elektrické deska pro rozvod elektrické energie a ochranu elektroinstalace z přetížení a zkratu. Pokud dříve ovládat domácí elektrický přístroj stačil s několika stroji, ale teď se všechno změnilo. Nejnověji 800 wattů stačilo pro celý byt. Ale teď, spotřeba elektrické energie dosáhla 7 kW a vyšší. Na fotografii níže ukazuje starou (a) a moderní (b) chránit elektroinstalace.

  Staré a nové ochranné systémy elektroinstalace

  S nárůstem spotřeby energie pro dnešní sítě potřebuje spolehlivou ochranu zařízení. Správně připojit přepínač box lze otočit na odborníky o pomoc, nebo ji vyzvednout vlastníma rukama. V obou případech je nutné pochopit jeho strukturu, schéma požadavků a předpisů o montáži, stejně jako vlastnit elektrikář dovednosti.

  Dům se skládá ze zapojení dřeva by mělo být provedeno s velkou péčí a v souladu s požárně bezpečnostních pravidel.

  Při výběru a montáž elektrických štít, platí následující požadavky na něj:

  1. Krabice by měla poskytovat ubytování v něm potřebné množství zařízení, a dokonce s malým rozdílem. Velikost definovány volané číslo prvků. Unipolární stroj 1 modul. Zbývající přístroje jsou velké násobky jeho velikosti. Bipolární umístěn na dvou modulů, velikost čítač může být větší než osm. Máte-li spočítat potřebný počet přístrojů, můžete vybrat políčko. Modely prodávané podle velikosti nebo počtu modulů, které se vejdou do, například, zařízení 12 nebo 36 modulů.
  2. Elektrický kryt je vyroben z nehořlavého materiálu s elektrickým znamení, jmenovitého napětí. Tento materiál je kov nebo potažené elektricky nevodivého termoplastu. Zařízení snese vysoké mechanické zatížení a design může vždy najít to, co potřebujete.
  3. Vnější a vnitřní rozvody v panelu označeny symboly, které musí být specifikovány skupinu předmětů.
  4. Nulové a zemnící vodiče spojené s patkou - jeden pro každý terminál. Modře značená pneumatiky a černá nulové fázi.
  5. Výběr strojů vyrobených v části kabelu. Je-li nastavena měděný vodič 2,5 mm 2 maximální možný proud pro to je 25 A. RCD nebo stroje nastavení jsou vybrány ze standardních výrobků směrem dolů, to je 16 A. Mezi zařízení spojovací přípojnice je žádoucí.
  6. Kovový box musí být uzemněna dveřmi a skříní.
  7. Každý box je prodáván s pasem, který ukazuje typ a třídu spínače, úroveň ochrany, opatření, způsob instalace, apod dat.
  8. Vnější vedení v poli se zavádí do kovové trubky nebo objímky. Nastavením vnitřní elektrické stínění ní vyhloubeny Stroebe kabelové kladky (obr. Níže).

  Instalace kabelů spínací skrytý

  Typ závisí na tom, jak početně boxu. Zařízení může být následující:

  • vložený - pro rozvodu (viz obrázek níže).
  • režie - v místnostech s exponované kabeláže;
  • podlaha - výhodně pro průmysl.

  Krabice z prvního typu je vložen do požadované výklenku infrastruktury a vypadá atraktivně. Na stěně je viditelný pouze na pokrytí a nejsou tam žádné vyčnívající části.

  Vestavěný elektrický panel

  Nevýhodou je potřeba k výrobě výklenek, pokud není stanoveno v domácí designu. S výhodou falshstenu výrobu sádrokartonu. Krabice je namontován skrz zadní stěnu s lepidlem stehování okrajů nebo sádry.

  Do dutých výklenky v nosných stěn pod elektrického pole je zakázáno!

  Vzorový nákladní list je univerzální. Ke svému otevřenému a rozvodu mohou být poskytnuty.

  Potrubí v zařízení je vytvořen jako krabice s dveřmi (Obr. Níže). Uvnitř jsou DIN řádku nastavit pult, strojů a jiných zařízení.

  Přisazené elektrického panelu

  Kovová krabice obsahuje otvory pro dráty nad a pod. Plastový kryt je vyroben, aby se vymanily poklopů. Vstupní dráty v krabici chráněné spojek a těsnění.

  Zapojení musí namontovat podložky a obvod s jejich vlastních rukou, a oni nutně potřebují elektrikářů kontrolní doklady. Mohou být vypracovány ručně nebo vytvořené s pomocí speciálních programů. Je důležité, aby tento systém byl učiněn správně a poskytují pohodlný domov elektrický provoz.

  První typ sítě, které mají být spojena se určí. V apartmánech je jednofázový, a v soukromých domech mohou být stejné nebo třífázové.

  uzemnění typ systému může být TNC, TN-S nebo TNC-S. První z nich, který kombinuje a Ground Zero, byl vytvořen podle starých pravidel, a nevztahuje se do nových domovů.

  Schématický model elektrického obvodu znázorněného na obr. níže. Ukazuje jen legenda.

  Elektrický obvod deska

  Při vstupu do jednofázové pólový jistič vybavený pultem. Za nimi je obyčejný požár RCD. V dalším kroku, všichni spotřebitelé jsou rozděleny do skupin. Tam, kde je to nutné, nastavit rozdílné stroje. V případě, že nejsou potřeba, bude to stačit jističe. Optimální je následující rozdělení pokojů:

  • výstupní skupina;
  • osvětlení spínače;
  • Jednotlivé stroje na záchod a výkonné elektrické spotřebiče: pračka, ohřívač vody, klimatizace, el.

  Technické charakteristiky strojů vybraných každé skupiny.

  Nejjednodušší schéma spínače větvení řádek 3, znázorněné na obr. níže.

  Jízda s elektroinstalací na třech elektrických vedení

  Napájení je na pult (fáze - červená, nula - zelená), a poté přejde do automatického nakládání a 1-3. Žlutá označuje zemnicí vodič. Chrání nejen zařízení, ale také chránit.

  Při připojování přístroj je důležité neplést fázi a neutrální terminály. Všechny potřebné vysvětlení jsou pokyny k ní.

  V obchodě si můžete ihned koupit krabici se standardním vybavením, ale to je často nutné k výběru položek na vlastní pěst, podle vyvinutého systému. Typy a funkce zahrnují:

  1. DIN lišty pro umístění přístroje jsou vyrobeny z kovových desek, které jsou namontovány na spínací skříňky.
  2. Automatický vstup - automatické přepínání pro zásobování objektu s elektřinou v případě přetížení obvodu nebo zkrat (zkrat).
  3. Přístroje evidence spotřeby energie, instalované v samostatném boxu nebo se zbytkem zařízení. Typ čítače může být indukční nebo elektronické. Schémata obou jsou stejné.
  4. Jističe, které chrání vodiče (zvolené velikosti a charakteru zatížení). Jsou vybrány s důrazem na nejvíce aktuální, platný pro určitý úsek drátu při zapnutém zatížení. Samotné zařízení mohou být chráněny před zničením integrované pojistkami. Stroj může pracovat okamžitě, když dojde k poruše v 15-60 min, nebo v případě, že zatěžovací proud překročí jmenovitý okrajově.
  5. Distribuce tyče na nulu a zem (může být otevřené a uzavřené verze).
  6. RCD - Přístroj pro ochranu člověka před úrazem elektrickým proudem. Kromě toho neumožňují oheň, pokud unikající proud v drátu. Může být použit místo diferenčního stroje, provádět další funkce jističe. V tomto případě, namísto dvou zařízení v jednom panelu nastavení. To šetří místo. Přístroj označení vybrán stejný nebo krok vyšší než ho, jak stojí v přední části stroje.
  7. Někdy hlídá nastavené relé napětí. To není nutné, ale přítomnost v domě je užitečné drahé elektroniky. Pokud je odchylka napětí od nastavené hodnoty obvodu je přerušeno. Kromě toho je zařízení ukazuje, jak se napětí mění s časem v obvodu.
  8. Elektroinstalace - prostředkem k vytvoření připojení.

  Zapojení v bytě je rozdělena do skupin a každá z nich se vypočítá zatížení, a pak vypočítá požadovaný řádek průřezy, a vybrané příslušný stroj. Dispozice je přibližně takto:

  • Skupina osvětlení a zásuvky v chodbě a koupelnu (6a, Nouzové jističe);
  • Skupina pokrytí ložnice a haly (6 A jistič);
  • osvětlení zásuvky v kuchyni (16 A, Nouzové jističe);
  • výstupní skupina v místnosti a (16 A, Nouzové jističe) ložnice;
  • oddělená připojení k elektrickým sporákem, pračka, klimatizace (jistič se používá v závislosti na kapacitě spotřebitele).

  U výstupního souboru v bezpečnostním systému a domácí router nastavit automatickou 6 (můžete přidat nepřerušitelný zdroj napájení).

  Výsledkem je, že celková kapacita, zatímco zahrnutí všech zatížení bude cca 7 kW. Pro vnitřní síť by měla být zde vznikla bipolární vedení automat na 32 A.

  Instalace a zapojení se provádí s následujícími barevně odlišené:

  • L - fázový vodič bílé, červené nebo hnědé barvy;
  • N - nulový vodič modré;
  • PE - zem žlutozelená barva.
  1. barevný kód musí být dodrženy pod napětím.
  2. Připojení a instalaci přístroje jsou uspořádány tak, že uvnitř štíty byly uspořádány jasně pochopitelné bez obvodu (obr. Níže). Čím více jich objednáte, tím snazší je udržet.
  3. Elektrické přípojky jsou vyrobeny ze shora dolů (výkonnější zařízení jsou instalována výše). S tímto uspořádáním je spínací skříňka může být rychle de-povzbudit při nehodě.
  4. Napájení se přivádí na vstup do poslední zatáčce, když je závěrečná kontrola z všech provozních cyklů. Jednotlivé řádky jsou testovány na výkon pomocí přepínání časových obvodů.

  Správně sestavené elektrického panelu

  Pod štítem dostupného prostoru je zvolena. Obvykle je instalován v hale u vstupu napájecího kabelu. montážní výška je 1,5 - 1,7 m. Ve zvláštním stínící krabici s okénkem počítadla je umístěn. Ve stěně otvoru je vyrobena zabezpečit okna na hmoždinky nebo šrouby.

  Je-li štít instalován na zdi, to může být shromažďovány takto:

  1. Všechny skupiny drátů bytů v předstihu jsou dodávány do štítu, který je instalace. Měly by být označeny, aby bylo snazší sestavit okruh.
  2. Šrouby na krytu namontován na DIN lišty pro montáž přístrojů.
  3. V horní části pneumatiky se nastaví na neutrální, a ve spodní části - pro uzemnění.
  4. Top namontovat automatické vkládání.
  5. V samostatné skříni, jak je pro čítač, může být umístěn úvodní stroj.
  6. Skupiny stroje uspořádaného dolů se snižující výkon. Vzhledem k tomu, můstky mezi nimi speciální pneumatiky se používá, nebo jsou vyrobeny z měděných drátů o 4 mm. Výhodné při umístění zařízení v panelu a na stejném elektrickém obvodu.
  7. Kabely a vodiče jsou zasunuty do otvorů v krabici. Vnější zátka je z nich vyříznutá a těsnění je provedeno v barvách spojovacích bodů. Vždy musí existovat rezerva pro další opravy. Připojte nulové vodiče k horní sběrnici. Horní svorky automatu jsou napájeny a zátěže jsou připojeny ke spodním svorkám (fázové připojení k elektroskopům). Průřez vodičů se snižuje, od vstupu a až po části s zatížením. Průřez zemnicího vodiče nesmí být menší než fáze na vstupu. Nemůžete se otáčet a vytvářet smyčky. Napájení a nulové vodiče jsou na opačných stranách štítu.
  8. Není-li nový měřič připojen, napájení elektrického nářadí a podsvícení lze napájet ze starého. Dráty jsou vedeny blízko měřiče, takže regulátor může později provést připojení a utěsnit zařízení.
  9. Po připojení ke každé skupině je vhodné zkontrolovat její účinnost napájecím zdrojem prostřednictvím dočasného zapojení.

  Nejprve musíte sestavit rozvaděč bez komutace a zaznamenat umístění zařízení (testovací sestavu na obrázku níže). V takovém případě by mělo být možné rychle vypnout napájení zevnitř a ven.

  Zkušební sestava rozváděče bez komutace

  Pokud je štít uzavřen, mělo by být možné rychle kontrolovat přítomnost napětí pomocí indikačního šroubováku nebo žárovky.

  Podlahový panel (SCH) se nachází na podlaze a patří k několika bytům. Obvykle je uzamčena a můžete ji otevřít pouze za pomoci elektrikáře. Přístup obyvatel do štítu k elektrickým zařízením je zakázán. Stroje je možno po operaci zapnout pouze po otevření speciálního krytu.

  Na Obr. Níže je schematicky znázorněna podlahová deska s elektroinstalací pro tři byty.

  Stínění elektrické desky na podlaze

  Všechny vchody SHCHE jsou napájeny ze společného stoupačky (sběrnice fáze L1 L2 L3 a N na obr. výše). Ve starých skříních se používá uzemňovací systém TN-C. Každá fáze je připojena k samostatnému bytu a sběrnice s nulovým vodičem je běžná. Napájení po měřiči jde do RCD, a pak tam je větev na linii v bytě (osvětlení, zásuvky a elektrické sporáky). Musí existovat další přepínač paketů před počítadlem, ale v tomto schématu není uveden.

  Modernizace SHE může být provedena získáním povolení od bytového úřadu a následným pořízením potřebného vybavení odpovídající požadované kapacitě a ochranným funkcím. Poté elektrikář provede následující změny:

  1. Napájecí hliníkový kabel je nahrazen měděným kabelem vhodného průřezu. Připojení je provedeno speciální svorkou pro odlišné vodiče.
  2. Namísto starých jističů jsou nové, spojené s potřebnými vlastnostmi.
  3. Staré zemnící a nulové vodiče jsou nahrazeny moderními.

  Radikální způsob výměny elektrického zařízení v zařízení SHE bude proveden, pokud do bytu vložíte samostatnou schránku s převodem měřiče. U mezilehlého panelu musíte nainstalovat vypínač nebo spínač s tavnými vložkami. To vyžaduje schválení bytového úřadu.

  V souvislosti se skutečností, že se neustále objevují nové nástroje, musí být v nich chráněný prostor. Patří mezi ně například:

  • omezovač výkonu;
  • Přístroj účtu o spotřebě energie (nikoliv počítadla);
  • fázové vyvažovací zařízení.

  Informace o funkcích instalace rozvaděče naleznete v tomto videu.

  Není nic těžkého při výběru a montáži elektrických štítů pro automaty, měřiče a další zařízení. Je důležité správně zvolit, vypočítat parametry a instalovat do nich elektrická zařízení, připojovat je pomocí vodičů. Schéma by mělo být vizuální a snadno udržováno.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published.

  92 − 85 =