elektrická zásuvka

elektrická zásuvka

Categories: Název kategorie.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Chránit elektroměr a automatické - jak si vybrat a správně sestavit

Jističe a elektroměr - je nutné atributy moderní elektrické sítě. Umístit do speciálních rozvaděčů, které jsou samy o sobě již trvale instalovány v vchodů bytových domů. A to, co soukromý obchodník ve svém vlastním domě? Problém dnes je to nestojí vůbec, protože na trhu každý sám za sebe najít vhodný panel pro velikosti metr a strojů a vzorů. Mimochodem, poslední test dnes hraje důležitou roli, protože deska je nejčastěji instalována uvnitř domu. Tak musí nutně vejít do interiéru místnosti, který bude namontován.

Začít s výběrem by měl být typu, který je definován pomocí dvou modelů:

Obvykle vložené desky používané pro systém s uzavřeným vedení. Zabírá málo místa, ale nezasahuje. Je-li instalace provedena na stěnu, některé z nich bude držet pouze kryt. Jediná nepříjemnost - je to nutnost před instalací, aby se výklenek, ve kterém má být vložena pole. Připojují takové elektrické krabice mohou být na sádrové nebo cementové malty, nebo pomocí šroubů.

Nadzemní modelu instalován na jakémkoli povrchu a jsou fixovány pouze šrouby. Nejčastěji jsou používány v otevřeném elektrické kabeláže. Přestože se jedná o univerzální ovládací okno, kde můžete připojit k zadním panelu drátu flush.

Co se týče materiálu použitého k výrobě elektrické krabice pod stroje a pultem, výrobci nabízejí dva typy: kov, plast. Říkat, že někteří lépe a některé ne, v tomto případě, to je nemožné. Dokonce i plastové kryty dostatečně pevné, aby vydržely vysoké mechanické zatížení, protože jsou vyrobeny z termoplastu. Chtěl bych dodat, že obě verze mají krásný vzhled, ke stejnému výběru na trhu dnes navrhnout je tak obrovský, že každý zákazník může najít to, co potřebuje.

Konstrukce spínací skříňky

Boxy pro automatické spínače a řízení výkonu čítačů jsou poměrně jednoduchá konstrukce ve tvaru krabice. Patří sem:

 • Bydlení.
 • DIN-linka, na nichž jsou zasazeny chrániče a počítadlo.
 • Otvory v zadní nebo boční panel pro elektrické vodiče.
 • Montážní otvory.
 • Na horní straně průhlednou krycí dveřmi.

Varování! Štít konstrukce mohou být různé, bude to vše závisí na tom, jaké další zařízení vyžaduje instalaci elektrické sítě doma. Například instalace na nastavení relé napětí nebo RCD. Proto, různé velikosti boxu.

Jak sestavit a nainstalovat elektrické stínění

Začněme s tím, že v každém železářství v oddělení elektro zboží lze zakoupit ready-made elektrický štít, který má prodejní automaty a elektrickou řídící jednotku. Samozřejmě, je to pohodlné, ale nejsou v tomto případě jeden problém - stroje a počítadlo nemusí být vhodné pro elektrický příkon vaší domácí sítě. Proto rada - sestavit svůj vlastní štít. Jak na to?

Nejprve je potřeba ověřit u energetické společnosti ve vaší oblasti, jakou značku elektrické energie berou do provozu. Proč? Poslední - několik modelů, které se liší od každé jiné třídě přesnosti a síly. Jsou to právě tyto dvě opatření, a měla by být koordinována. Mimochodem, v případě, že obchod má připravenou panel s pultem, pak máte štěstí. Pokud tomu tak není, pak musíme vybrat to pod kontrolou velikost zařízení.

Co jiného je potřeba pro montáž?

 • Měděný drát z jednoho metru na délku a 2,5 mm².
 • Automatizované přepínače (počet je určen počtem vstupních vodičů, a výstup je vypočtena podle elektrických spotřebičů v každém okruhu).
 • Spojovací prvky (šrouby a plastové hmoždinky). Některé instalační výrobci produktů je dodáván s ochranným krytem.

Nejprve je potřeba pre-přidělit veškeré prvky elektrického panelu tak, že nejsou v rozporu s sebou, a to na pokrytí montážní otvory. Nyní vše je tato pevná, pak můžete přistoupit k instalaci kabelů.

Varování! Mějte na paměti, že instalace drátů jen svisle nebo vodorovně. Žádná země diagonálně.

Pojďme se malovat, co způsob připojení se používá v rozvaděči. Zde je jedna z možností v následujícím schématu, kde je vše jasně prokázáno, takže je možné udělat chybu.

Jediným bodem, který je třeba věnovat pozornost, je číslování nebo označení metr terminálu, který propojí vstupní a výstupní vodiče. Je důležité nezaměňovat co terminální fázi, a který je nulový. Z tohoto důvodu je nutné otevřít instrukci čítače a pochopit tuto otázku, protože každý model jejich pozice.

To znamená, že zařízení jsou instalovány a spojeny dráty k sobě navzájem. Zbývá jen instal. Pro tento účel použít svorkovnici na povrchu, na který má být připojen, a tužku nebo jiný ostrý nástroj (šroubovák například), aby se značka v montážních spojovacích prvků. Právě v těchto otvorů 6 mm v průměru a 6 mm hluboké, kde bušení hmoždinky. Ale poté, co tráví přílohu štít.

Pokud kompilace a nainstalovat skříňkou není problém, pak se připojte jej vlastníma rukama, nejsou způsobilé. Takže budete muset zavolat zástupce dodavatele energie, což bude mít spojení, to znamená, připojit ovládací pult s přívodní kabel. Pokud se zástupci energetických společností neví, jak to je, budete muset hledat pro organizaci, která má povolení a přístup k provádění tohoto druhu práce.

Všimněte si, že po připojení regulátoru musí držet těsnící metr.

A ještě jedna věc. aby mohly být provedeny kontrolní opravy zařízení a jeho demontáž bez problémů, je třeba nainstalovat do sítě (v přední části) jiném stroji, který se nazývá obecně. Nejčastěji to je velký a musí být instalován v se skříňkou nejsou určeny. Co dělat v tomto případě? Jediná cesta ven - koupit krabici pod strojem a nastavte ji vedle stráže.

Mnoho lidí se cítí být zkušený v oblasti elektrických sítí specialistů, takže umožňují spoustu chyb, které mohou mít vážné důsledky, a to jak pro vlastnost a pro člověka samotného. Z tohoto důvodu, připomeňme, že provádět žádné opravy nebo zkontrolujte napětí, když reliéf stroje v panelu, mohou vypojení obecný jistič. Lepší, obecně nebudou vystaveni žádné problémy, zavolejte elektrikáře.

Uvedení na stráži v bytě a domě na vlastní pěst

Elektrická panel v soukromém domě, v zemi, byt má dvojí funkci: poskytuje vstup a distribuci elektrické energie a vytváří bezpečný provozní stav. Chcete-li pochopit, není jednoduchá otázka, lze sestavit ústřednu s rukama nad hlavou. Úvodní stroje a počítadlo se musí nastavit zástupci dodavatelské společnosti elektrické energie, ale poté, co počítadlo okruh může vybírat sami (ačkoli se jim nelíbí přijít o peníze). Pravda o uvedení do domu, budete muset pozvat k účasti na začátku, testovány a měřil zemních smyček. To vše - placené služby, ale jsou mnohem menší než plné sestavě štítu. Pokud tak učiníte vše správně a podle norem, samy získat ještě lepší pro sebe, protože děláte.

A v bytě v soukromém domě k dispozici několik možností rozložení panel. To platí zejména pro indukčního stroje místo instalace a čítačem. V soukromém domě může položit žeton na pilíři, a samopal - na zdi, skoro pod střechou. Někdy čítač dal v domě, ale když ho postavil před pár desítkami let. V poslední době se v domě měřidel představují mimořádně vzácné, i když tam nejsou žádné předpisy a směrnice na toto téma není. Je-li přístroj umístěn v místnosti, může být uveden v desce, pak se výběr modelů panelových čelit rozměry je třeba zvážit.

V některých domech jsou pulty v krabicích v schodištích. V tomto případě je skříň jen pod RCD a strojů. V jiných domech, stojí v bytě. Při inovaci moc, kabinet bude muset koupit, aby se vešly a také počítadlo nebo koupit samostatný box pod pultem s úvodním pistolí.

Jednoduchý elektrický obvod pro malou domu nebo bytu

Při sestavování bezpečnost napájecí obvod je velmi důležité. Primárně poskytuje lidem: použití RCD - proudový chránič (na obrázku číslo 3) je nastaven ihned po metru. Toto zařízení se aktivuje v případě, že unikající proud překročí práh (nakrátko v „zemi“ nebo někdo vložil prsty do zásuvky). Toto zařízení přeruší obvod, čímž se minimalizuje možnost úrazu elektrickým proudem. Od RCD fáze vstupuje do vstupů stroje, které jsou vyvolány po překročení zatížení nebo zkrat v obvodu, ale každý ve svém vlastním území.

Ve druhém kroku je k zajištění běžného provozu domácích spotřebičů a elektrických zařízení. Moderní sofistikované zařízení řízeno mikroprocesorem. Je pro optimální výkon stabilní napájení. Po shlédnutí na chvíli bez napětí v naší síti, ale nelze nazvat stabilní: se pohybuje 150 až 160 V až 280 V. Tato varianta import stroje neodolá. Vzhledem k tomu, i když to byly některé skupiny strojů, které dodávají energii do sofistikované technologie, lépe přizpůsobit prostřednictvím stabilizátoru. Ano, to stojí hodně. Ale rázy první „létat“ řídící desku. Nemají opraveny, a odpusť mi. Náklady na takové nahrazení - asi polovina náklady na zařízení (více nebo méně v závislosti na typu zařízení). To je stěží levnější. Sbírání rozváděče s rukama nad hlavou, nebo jen do plánování, pamatovat.

Jeden příklad rozložení pro malé desce s obvody - 6 automaty

Hodí se stabilizátor pro jednu nebo více skupin, a aktivuje před a po RCD skupiny automatů. Protože přístroj je poměrně velký, aby chránila to nebude fungovat pro instalaci, ale další - prosím.

Také v panelu nastavit dva autobusy: uzemnění a zmizel. V přízemí autobusu zamořit všechny zemnící vodiče z přístrojů a spotřebičů. V „nula“ autobus drát přichází z proudového chrániče, a přivádí do příslušných vstupů automatů. Označený obecně nula písmeno N, že je účelné použít modrý drát během vedení. Pro uzemnění - bílé nebo žluté-zelené, červené nebo fáze přívodního vedení hnědé.

Jednou z možností dát dohromady malou klapku

S self-montáž spínací skříňky, budete si muset koupit sám skříň, stejně jako zábradlí (tzv DIN lištu nebo na DIN lištu), který je připojen ke strojům, RCD a spínačů. Při instalaci kolejnic, kontrolovat jejich úroveň horizontalitou: žádné problémy s automatickou montáž.

Jednou z možností DIN lišty v tělese klapky

Všechny stroje by měly být připojeny k sobě navzájem. To lze provést pomocí drátu - spojuje jejich vstupů do série, nebo použijte ready-made spojovací hřeben. Hřeben - spolehlivější, i když je dražší, ale když vezmete v úvahu čas, který strávíte na propojení všech strojů, je nepravděpodobné, že několik desítek rublů mají zásadní význam.

Připojení hřeben strojů v elektrickém panelu: urychlení procesu self-montáž

Ne vždy je schéma napájení je jednoduchý: rozdělit skupiny spotřebitelů na podlahách, některá zjištění hospodářské budovy, garáž osvětlení, suterén, yard a domu území. Díky velkému počtu spotřebitelů kromě chrániče po totální pult dát stejné zařízení, jen nižší výkon - pro každou skupinu. Odděleně, povinná instalace osobních ochranných prostředků, napájení terminál pro koupelně: je to jeden z nejnebezpečnějších oblastí domu a bytu.

Je žádoucí, aby ochranná zařízení a každý ze vstupů, které jsou na výkonných přístrojů (více než 2,5 kW a kapacita může být dokonce fén). Ve spojení s stabilizátoru, budou vytvářet normální podmínky pro provoz elektroniky.

Také není nejtěžší okruh, ale s vyšším stupněm ochrany - více chrániče

Obecně platí, že vývoj přesného plánu, budete muset najít kompromis, aby se tento systém bezpečný a ne trávit příliš mnoho najednou spoustu peněz. Zařízení, aby se lépe vyzkoušené společností, tak, jak je dobře. Ale síťové - není oblast, kde si můžete uložit.

Je to o skříňky / boxy pro instalaci strojů a jiných elektrických nádivkou, jejich odrůd. Podle typu Instalace rozvaděče jsou určeny pro venkovní použití a pro vnitřní. Montáž box připojený k vnější stěně u hmoždinek. V případě, že stěny jsou hořlavé, je umístěna pod izolační materiál není vodivý. Při nasazení jako externí elektrické pole nad povrchem stěny o přibližně 12 až 18 cm, je třeba vzít v úvahu při výběru místa instalace :. Pro pohodlí obslužného panelu je namontován tak, že všechny jeho části jsou přibližně v úrovni očí. To je výhodné při použití, ale může čelit zranění (ostrých úhlů), v případě, že místo vybrané pro skříně se nezdařilo. Nejlepší volbou - dveře nebo v blízkosti rohu: nebylo možné zasáhnout hlavu.

Kryt spínače pro venkovní instalaci

Štít, pod omítku, s sebou nese výklenek: je instalován i zděné. Dveře jsou v jedné rovině s povrchem stěny mohou - vyčnívá několik milimetrů - závisí na konkrétním montáže a konstrukce skříně.

Skříň má kovové, lakované práškovou barvou, jsou z plastu. Dveře - pevné nebo s vložkami z průhledného plastu. Rozměry různých - Pull up, široká, čtverečních. V zásadě platí, za jakýchkoliv podmínek nebo výklenku můžete najít vhodnou volbu. Jeden tip: pokud je to možné, zvolit větší skříň: je snazší pracovat, což je zvláště důležité, pokud jste stavební rozvaděč s jejich vlastních rukou poprvé.

Komponenty a zařízení pro vydávání připevnění chlopně

Při výběru tělo často používají termín jako je sezení. Prostředky podle jednopólového stroje (12 mm), může být instalován ve skříni. Máte graf na něm zobrazuje všechna zařízení. Vezměme si vzhledem k tomu, že bipolární mají dvojitou šířkou dodává asi 20% k rozvoji sítě (najednou koupit nějaké jiné zařízení, a připojit se nikde, ani v průběhu instalace zvolit z jedné skupiny k tomu dva, atd.). A řada míst „přistání“ vyhledá vhodného geometrie štítu.

Montážní a připojovací prvky

Všechny moderní stroje a RCD mají standardizované montážní standardní montážní lištu (DIN-rail). Na zadní straně mají plastový kryt, který zapadne na baru. Položte zařízení na železnici hákování ho přes vybrání na zadní stěně, prst tlačí dolů na dno. Po kliknutí člen je namontován. Zanechal to zapojen. Aby toto schéma. Jednotlivé vodiče jsou vloženy do svorek šroubovákem a čerpat do styku, točící se vrtule. Silně dotáhnout to není nutné - můžete peredavit drát.

Pracovat, když je přístroj vypnutý, všechny jističe jsou přeloženy do polohy „off“. vyzkoušet nepřijmout drát s oběma rukama. Připojením více položek zahrnuje napájecí zdroj (vstupní přepínač), a pak se zase zahrnují fixní složky, kontrole na nepřítomnost poruchy (zkrat).

Připojení vstupní automat a RCD

Fáze vstupu přiváděné do vstupního automatu z jeho výstupu přejde do příslušného vstupu (RCD umístit spojovací vybrána část měděného drátu). V některých systémech je nulový vodič vody dodávané přímo na odpovídající vstup proudového chrániče, a protože jeho výstup jde na sběrnici. Fáze drát z výstupu ochranného zařízení je spojen s připojovacími hřebenovými strojů.

V moderních obvodech automatické vstupní bipolární dátMusí současně odpojte oba vodiče (fáze a neutrální), že v případě selhání zcela odpojit od sítě: tak bezpečnější a poslední požadavky na elektrickou bezpečnost. Pak zase okruhu proudový chránič a vypadá jako na obrázku níže.

Při použití bipolární vstupní automat

O nastavení proudového chrániče pro montáž na DIN lištu Podívejte se na video.

V každém režimu je ochranná zemnící vodič je připojen ke sběrnici, které zamořují podobné vede od elektrických spotřebičů. Uzemnění - znamení zabezpečené sítě a učinit z něj důležité. V pravém slova smyslu.

Informace o tom, jak správně připojit RCD naleznete v instruktážním videu.

S samoshlukující klapky na vědomí, že vstup automat a čítač bude uzavřena energii dodává společnost. Pokud počítadlo má speciální šroub, který lpí na těsnění, automatické vstupní těchto zařízení není. Pokud nebudete moci utěsnit, nebo odmítne spustit, nebo mohou být uzavřeny s plně celého panelu. Vzhledem k tomu, v rámci společné štítu boxu zaveden jeden nebo dva (v závislosti na velikosti a typu stroje), a je upevněna vstupní automat. Tento box se při přijímání uzavřen.

Jednotlivé stroje jsou instalovány na železnici, stejně jako chrániče: tlačený na kolejnici, dokud nezapadne. V závislosti na typu stroje (pro jeden nebo dva póly - drát) Připojení na odpovídající dráty. Jaké druhy strojů a různých zařízení pro jedno a třífázové sítě, dívat se na video, výběrem nominál jističe zde popsána.

Po požadovaný počet zařízení namontováno na montážní kolejnici, připojený jejich vstupy. Jak již bylo řečeno, že je možné, aby se pásů dráty nebo speciální spojovací hřeben. Jak jsou připojovací vodiče s fotografií.

Stroje ve stejné skupině jsou spojeny můstky: úplná fáze přichází

Existují dva způsoby, jak propojek:

 • Řez na požadované délky vodičů, holé jejich okraje a ohýbat oblouk. V jednom terminálu vložit dva dráty, potom utáhnout.
 • Trvat poměrně dlouhý drát, s 4-5 cm čistým 1-1,5 cm izolace. Mark kruglogubtsy a ohýbat vystaveny vodiče tak, aby poskytovaly propojený oblouk. Tyto holé skvrny vložit do příslušných otvorů a utáhněte.

Přitom ale elektrikářů mluvit o špatné kvalitě spojení. Bezpečnější použít speciální pneumatiky. Pod nimi na těle, existují speciální konektory (úzká štěrbina blíže k hraně obličeje), do kterých je kontakt pneumatiky. Tyto pneumatiky jsou metrové zboží, zkrácen na požadovanou délku pomocí běžných štípací kleště. Vkládání a jeho instalaci do přívodního vodiče z prvních strojů, spin kontakty na všech připojených zařízení. Chcete-li se dozvědět, jak se připojit stroje vidět panel videa pomocí sběrnice.

Stroje připojen k výstupu fázového vodiče, která vede k zatížení: pro domácí spotřebiče, do zásuvky, vypínače, atd. Ve skutečnosti je sada panelů je dokončen.

Volba zařízení v domě nebo bytě štítu

Přepínač box používá tři typy zařízení:

 • Automatic. Odpojí a zapne napájení v manuálním režimu a je spuštěn (přeruší obvod), když zkrat.
 • RCD (Proudový chránič). Sleduje unikající proud, který se vyskytuje v členění izolace nebo pokud někdo vzal drát. Jestliže jeden z těchto situací, obvod je přerušen.
 • Diff. automatický (Automat diferenciální). Tento přístroj, který v sobě spojuje v jednom krytu dva: monitory a dostupnosti a poruchový unikající proud.

Dif stroje jsou obvykle dát na místě vazu - proudový chránič + stroj. To šetří místo na panelu - to trvá méně na modul. Někdy je důležité: například je třeba zahrnout další elektrické vedení, a není tam žádný prostor pro instalaci a žádné náhradní stroj.

Dif automat zavedeny vazy a RCD

Obecně platí, že často dal dvě zařízení. Za prvé, je to levnější (dif.avtomaty jsou dražší), a za druhé, s čerpáním jedním z bezpečnostních zařízení přesně víte, co se stalo a co se zaměřit: proti zkratu (po vypnutí přístroje) nebo případného úniku a nadproudu (pracoval RCD). jističe Nouzové spustí, když se vám nepodařilo najít. Znamená to, že klást zvláštní model, který má políčko indikační zařízení byla odpálena na poruchy.

jističe vybraná aktuální, který je pro danou skupinu spotřebitelů zapotřebí. Prostě počítat. Člověk má maximální výkon všech připojených zařízení současně ve skupině, vydělte napětí - 220 V, získat požadované výstupní proud. Označení přístroje trvat trochu déle, nebo pokud jsou všechny zátěže bude vypnut přetížením.

Například, skládání všech zařízení ve skupině, která obdržela celkovou hodnotu 6,5 kW (6500 W). Dělení 220, získáme W 6500/220 = 29,54 A.

Co znamenají čísla na těle, které naznačují,

Označení: automaty proud může být následující: (v A), 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, nejblíže k větší předem určenou hodnotu - 32 A. Tato a hledat.

RCD má dva typy akcí: elektronických a elektronické mechanické. Rozdíl v ceně přístroje se stejnými velkými možnostmi - elektronické mechanické drahé. Ale dostat se střežit dům nebo byt, kdy je potřebujete. Jedním z důvodů: jsou spolehlivější, protože ohně, bez ohledu na dostupnost potravin, a pro provoz elektronického napájení je nezbytně nutné.

Například, situace je toto: Myslíte si, opravte kabeláž, například, výstup a deaktivován pro tuto síť - vypnout automatické zavedení. V procesu, kdy poškozená izolace. Je-li nastavena elektro-mechanický RCD, bude fungovat i při výpadku energie. Budete si uvědomit, že něco udělali špatně, a bude hledat příčinu. Elektronický stejný bez energie neefektivní a zahrnuje síť s poškozenou izolací může mít problém.

Chcete-li zjistit, které zařízení je před vámi, stačí mít po ruce malou baterii a pár drátů. Napájen baterií se ucházíte o jakoukoli dvojici RCD kontaktů. Electro-mechanické práce ve stejné době, e-mail - no. Přečtěte si více o tom ve videu.

Dále vyznačuje proudu RCD typu, které reagují na změny:

 • typ AC - AC sinusového proudu;
 • Typ A - AC + pulzující stejnosměrný proud;
 • Typ B - AC + + pulzující DC opraveny proud.

Ukazuje se, že Typ B dává plnou ochranu, ale tato zařízení jsou velmi drahé. Pro rodinné domy či bytu zcela odstínit dostatečné typ A, ale ne AC, které jsou většinou prodávány jako levnější.

Kromě druhu RCD, je vybrána proudem. A ve dvou směrech: nominální úniků a. Hodnocené - je ten, který může procházet kontakty a nedošlo ke zničení (pojistka) je. RCD jmenovitý proud je vzat zářez vyšší než jmenovitý proud je nastaven ve dvojici se strojem to. V případě, že stroj potřebuje 25 A, RCD trvat až 40 A.

Současný únik je ještě jednodušší: v elektrických rozvaděčů pro byty a domy dát jen dvě par - 10 mA a 30 mA. 10 mA je kladen na lince s jediným zařízením, jako je například plynový kotel, pračka, atd jakož i do prostor, kde je vysoký stupeň ochrany v dětském pokoji nebo v koupelně. V souladu s tím miliampér RCD 30 se nachází v řádku, do kterého několik uživatelů (zařízení) - do zásuvky v kuchyni místnosti. Na světelné linie taková ochrana málokdy řečeno: to není nutné, s výjimkou na ulici nebo v garáži.

Co znamenají čísla na těle, které naznačují,

Další RCD se liší čas držet vaši odpověď. Jsou dva typy:

 • S - selektivní - spustí po určité době po výskytu poruchového proudu (poměrně velké časové rozpětí). Oni jsou obvykle umístěny u vchodu. Pak, v případě nouze, nejprve uvolní poškozeného zařízení na trati. V případě, že unikající proud pak bude fungovat „senior“ selektivní RCD - obvykle ten, který stojí u vchodu.
 • J - je spuštěna se zpožděním (z náhodného proudové ochrany), ale na mnohem pomalejší. Tento typ proudového chrániče do skupin.

Dif stroje jsou stejného typu, jak RCD a rovněž vybrána. Teprve při určování kapacity aktuálním zatížení a okamžitě myslet definuje denominovány.

Několik vysvětlení pro instalaci vestavěné skříně panelu, je pořadí připojení, podívejte se na video z praxe a Běžným.

Jeden důležitý detail, což je důležité z hlediska bezpečnosti. Na RCD nebo diferenciální stroj vybaven tlačítkem „Test“. Po stisknutí by měl pracovat uměle vytvořené unikající proud a zařízení - spínačů přesune do polohy „off“ a linka je bez napětí. Takže zkontrolovat účinnost. To by mělo být provedeno nejméně jednou za měsíc: mít jistotu o spolehlivosti ochrany. Na druhé straně, zkontrolujte všechny dostupné v systému RCD. To je důležité.

Možná je to všechny informace, které je nutné shromáždit rozváděče rukama. Možná budete ještě potřebovat, aby se dozvědět více o tom, jak rozdělit zátěž na skupinu, číst o tom zde.

Děkuju. Vše je jasné a snadno pochopitelné. To je psáno v srozumitelnou a přístupnou formou.

vynikající. first-srovnávač pochopí článek.

Vynikající článek! Existovaly pochybnosti, zda se budou moci připojit novou kuchyň a koupelnu v soukromém domě nebo volejte na elektrikáře. Nyní si jistý, že vše, co můžete udělat sami. Maloval jednoduché a cenově dostupné. Děkuju mnohokrát.

Snažíme. Děkuju.

Díky za článek, ale byl tam jeden otázka). Ground Zero a je třeba zavřít, nebo ne?

Ne. Země a nula není uzavřen. To je možné, a bude mít vážné důsledky.

V 90. letech pracoval jako elektrikář na farmě - vždy „zavěšeny na jeden šroub,“ Zemí a nulou. V moderní době se používání takových zařízení jako jsou chrániče, tento trik ani konat.

Dobrý den, tato otázka ... je starý dům, který byl nedávno postaven nový výkon nahoru a chtějí staré, jak se připojit a jaké stroje nado.Vvodnoy stroj ve starém domě C63.Tak stejná v novém domě bude ohřívače, ohřívač vody, atd. Prosím, řekněte mi, jak se připojit ...

Stará elektřina volno? K dispozici bude jak ve starých i nových elektrických prací (silný)? Pokud tomu tak je, je třeba přístroj dát nižší rating. Kolik méně? Záleží na rozložení zatížení ve staré / nové budovy, ale ne méně než jeden zářez pro jistotu. Přesněji popisu říkat, že to nebude fungovat. Spočítat sami břemeno nového domova a myslet na stroji, co potřebujete tam.

Chtěl bych objasnit, s instalací „asynchronního motoru“ - v mém případě jde o umístění uvnitř bytu el.schitka: I ve Stalinově doma na přistání na 3 byty v panelových tři jsou nastaveny, z nichž jeden de-sepne můj byt. Podle vašich pokynů v panelu musí absolvovat úvodní stroj připojen k síti před měřidlem, ale mám „síť zcela zakáže“ Zařízení je již nainstalován v panelu na přistání, a zároveň, zvláštní místo pro vstup oplombirovku stroji předpokládá nainstalovat skříň panel pro vnitřní instalaci není k dispozici. Musím v tomto případě na základě regulatorních požadavků navíc k těm, na schodišti Apartement stroj jiný soubor než counter uzavíratelné „úvodní stroj“ v panelovém bytě, nebo mohou být dodány na jejich vlastní pohodlí bipolární automatické poštovní přepážce na kompozitní vypnout všechny skupiny automatů ?

Chránit elektroměr a automatické

Elektrické deska pro rozvod elektrické energie a ochranu elektroinstalace z přetížení a zkratu. Pokud dříve ovládat domácí elektrický přístroj stačil s několika stroji, ale teď se všechno změnilo. Nejnověji 800 wattů stačilo pro celý byt. Ale teď, spotřeba elektrické energie dosáhla 7 kW a vyšší. Na fotografii níže ukazuje starou (a) a moderní (b) chránit elektroinstalace.

Staré a nové ochranné systémy elektroinstalace

S nárůstem spotřeby energie pro dnešní sítě potřebuje spolehlivou ochranu zařízení. Správně připojit přepínač box lze otočit na odborníky o pomoc, nebo ji vyzvednout vlastníma rukama. V obou případech je nutné pochopit jeho strukturu, schéma požadavků a předpisů o montáži, stejně jako vlastnit elektrikář dovednosti.

Dům se skládá ze zapojení dřeva by mělo být provedeno s velkou péčí a v souladu s požárně bezpečnostních pravidel.

Při výběru a montáž elektrických štít, platí následující požadavky na něj:

 1. Krabice by měla poskytovat ubytování v něm potřebné množství zařízení, a dokonce s malým rozdílem. Velikost definovány volané číslo prvků. Unipolární stroj 1 modul. Zbývající přístroje jsou velké násobky jeho velikosti. Bipolární umístěn na dvou modulů, velikost čítač může být větší než osm. Máte-li spočítat potřebný počet přístrojů, můžete vybrat políčko. Modely prodávané podle velikosti nebo počtu modulů, které se vejdou do, například, zařízení 12 nebo 36 modulů.
 2. Elektrický kryt je vyroben z nehořlavého materiálu s elektrickým znamení, jmenovitého napětí. Tento materiál je kov nebo potažené elektricky nevodivého termoplastu. Zařízení snese vysoké mechanické zatížení a design může vždy najít to, co potřebujete.
 3. Vnější a vnitřní rozvody v panelu označeny symboly, které musí být specifikovány skupinu předmětů.
 4. Nulové a zemnící vodiče spojené s patkou - jeden pro každý terminál. Modře značená pneumatiky a černá nulové fázi.
 5. Výběr strojů vyrobených v části kabelu. Je-li nastavena měděný vodič 2,5 mm 2, je maximální přípustný proud pro to je 25 A. RCD nebo stroje nastavení jsou vybrány ze standardních výrobků směrem dolů, to je 16 A. Mezi zařízení spojovací přípojnice je žádoucí.
 6. Kovový box musí být uzemněna dveřmi a skříní.
 7. Každý box je prodáván s pasem, který ukazuje typ a třídu spínače, úroveň ochrany, opatření, způsob instalace, apod dat.
 8. Vnější vedení v poli se zavádí do kovové trubky nebo objímky. Nastavením vnitřní elektrické stínění ní vyhloubeny Stroebe kabelové kladky (obr. Níže).

Instalace kabelů spínací skrytý

Typ závisí na tom, jak početně boxu. Zařízení může být následující:

 • vložený - pro rozvodu (viz obrázek níže).
 • režie - v místnostech s exponované kabeláže;
 • podlaha - výhodně pro průmysl.

Krabice z prvního typu je vložen do požadované výklenku infrastruktury a vypadá atraktivně. Na stěně je viditelný pouze na pokrytí a nejsou tam žádné vyčnívající části.

Vestavěný elektrický panel

Nevýhodou je potřeba k výrobě výklenek, pokud není stanoveno v domácí designu. S výhodou falshstenu výrobu sádrokartonu. Krabice je namontován skrz zadní stěnu s lepidlem stehování okrajů nebo sádry.

Do dutých výklenky v nosných stěn pod elektrického pole je zakázáno!

Vzorový nákladní list je univerzální. Ke svému otevřenému a rozvodu mohou být poskytnuty.

Potrubí v zařízení je vytvořen jako krabice s dveřmi (Obr. Níže). Uvnitř jsou DIN řádku nastavit pult, strojů a jiných zařízení.

Přisazené elektrického panelu

Kovová krabice obsahuje otvory pro dráty nad a pod. Plastový kryt je vyroben, aby se vymanily poklopů. Vstupní dráty v krabici chráněné spojek a těsnění.

Zapojení musí namontovat podložky a obvod s jejich vlastních rukou, a oni nutně potřebují elektrikářů kontrolní doklady. Mohou být vypracovány ručně nebo vytvořené s pomocí speciálních programů. Je důležité, aby tento systém byl učiněn správně a poskytují pohodlný domov elektrický provoz.

První typ sítě, které mají být spojena se určí. V apartmánech je jednofázový, a v soukromých domech mohou být stejné nebo třífázové.

uzemnění typ systému může být TNC, TN-S nebo TNC-S. První z nich, který kombinuje a Ground Zero, byl vytvořen podle starých pravidel, a nevztahuje se do nových domovů.

Schématický model elektrického obvodu znázorněného na obr. níže. Ukazuje jen legenda.

Elektrický obvod deska

Při vstupu do jednofázové pólový jistič vybavený pultem. Za nimi je obyčejný požár RCD. V dalším kroku, všichni spotřebitelé jsou rozděleny do skupin. Tam, kde je to nutné, nastavit rozdílné stroje. V případě, že nejsou potřeba, bude to stačit jističe. Optimální je následující rozdělení pokojů:

 • výstupní skupina;
 • osvětlení spínače;
 • Jednotlivé stroje na záchod a výkonné elektrické spotřebiče: pračka, ohřívač vody, klimatizace, el.

Technické charakteristiky strojů vybraných každé skupiny.

Nejjednodušší schéma spínače větvení řádek 3, znázorněné na obr. níže.

Jízda s elektroinstalací na třech elektrických vedení

Napájení je na pult (fáze - červená, nula - zelená), a poté přejde do automatického nakládání a 1-3. Žlutá označuje zemnicí vodič. Chrání nejen zařízení, ale také chránit.

Při připojování přístroj je důležité neplést fázi a neutrální terminály. Všechny potřebné vysvětlení jsou pokyny k ní.

V obchodě si můžete ihned koupit krabici se standardním vybavením, ale to je často nutné k výběru položek na vlastní pěst, podle vyvinutého systému. Typy a funkce zahrnují:

 1. DIN lišty pro umístění přístroje jsou vyrobeny z kovových desek, které jsou namontovány na spínací skříňky.
 2. Automatický vstup - automatické přepínání pro zásobování objektu s elektřinou v případě přetížení obvodu nebo zkrat (zkrat).
 3. Přístroje evidence spotřeby energie, instalované v samostatném boxu nebo se zbytkem zařízení. Typ čítače může být indukční nebo elektronické. Schémata obou jsou stejné.
 4. Jističe, které chrání vodiče (zvolené velikosti a charakteru zatížení). Jsou vybrány s důrazem na nejvíce aktuální, platný pro určitý úsek drátu při zapnutém zatížení. Samotné zařízení mohou být chráněny před zničením integrované pojistkami. Stroj může pracovat okamžitě, když dojde k poruše v 15-60 min, nebo v případě, že zatěžovací proud překročí jmenovitý okrajově.
 5. Distribuce tyče na nulu a zem (může být otevřené a uzavřené verze).
 6. RCD - Přístroj pro ochranu člověka před úrazem elektrickým proudem. Kromě toho neumožňují oheň, pokud unikající proud v drátu. Může být použit místo diferenčního stroje, provádět další funkce jističe. V tomto případě, namísto dvou zařízení v jednom panelu nastavení. To šetří místo. Přístroj označení vybrán stejný nebo krok vyšší než ho, jak stojí v přední části stroje.
 7. Někdy hlídá nastavené relé napětí. To není nutné, ale přítomnost v domě je užitečné drahé elektroniky. Pokud je odchylka napětí od nastavené hodnoty obvodu je přerušeno. Kromě toho je zařízení ukazuje, jak se napětí mění s časem v obvodu.
 8. Elektroinstalace - prostředkem k vytvoření připojení.

Zapojení v bytě je rozdělena do skupin a každá z nich se vypočítá zatížení, a pak vypočítá požadovaný řádek průřezy, a vybrané příslušný stroj. Dispozice je zhruba takto:

 • Skupina osvětlení a zásuvky v chodbě a koupelnu (6a, Nouzové jističe);
 • Skupina pokrytí ložnice a haly (6 A jistič);
 • osvětlení zásuvky v kuchyni (16 A, Nouzové jističe);
 • výstupní skupina v místnosti a (16 A, Nouzové jističe) ložnice;
 • oddělená připojení k elektrickým sporákem, pračka, klimatizace (jistič se používá v závislosti na kapacitě spotřebitele).

U výstupního souboru v bezpečnostním systému a domácí router nastavit automatickou 6 (můžete přidat nepřerušitelný zdroj napájení).

Výsledkem je, že celková kapacita, zatímco zahrnutí všech zatížení bude cca 7 kW. Pro vnitřní síť by měla být zde vznikla bipolární vedení automat na 32 A.

Instalace a zapojení se provádí s následujícími barevně odlišené:

 • L - fázový vodič bílé, červené nebo hnědé barvy;
 • N - nulový vodič modré;
 • PE - zem žlutozelená barva.
 1. barevný kód musí být dodrženy pod napětím.
 2. Připojení a instalaci přístroje jsou uspořádány tak, že uvnitř štíty byly uspořádány jasně pochopitelné bez obvodu (obr. Níže). Čím více jich objednáte, tím snazší je udržet.
 3. Elektrické přípojky jsou vyrobeny ze shora dolů (výkonnější zařízení jsou instalována výše). S tímto uspořádáním je spínací skříňka může být rychle de-povzbudit při nehodě.
 4. Napájení se přivádí na vstup do poslední zatáčce, když je závěrečná kontrola z všech provozních cyklů. Jednotlivé řádky jsou testovány na výkon pomocí přepínání časových obvodů.

Správně sestavené elektrického panelu

Pod štítem dostupného prostoru je zvolena. Obvykle je instalován v hale u vstupu napájecího kabelu. montážní výška je 1,5 - 1,7 m. Ve zvláštním stínící krabici s okénkem počítadla je umístěn. Ve stěně otvoru je vyrobena zabezpečit okna na hmoždinky nebo šrouby.

Je-li štít instalován na zdi, to může být shromažďovány takto:

 1. Všechny skupiny drátů bytů v předstihu jsou dodávány do štítu, který je instalace. Měly by být označeny, aby bylo snazší sestavit okruh.
 2. Šrouby na krytu namontován na DIN lišty pro montáž přístrojů.
 3. V horní části pneumatiky se nastaví na neutrální, a ve spodní části - pro uzemnění.
 4. Top namontovat automatické vkládání.
 5. V samostatné skříni, jak je pro čítač, může být umístěn úvodní stroj.
 6. Skupiny stroje uspořádaného dolů se snižující výkon. Vzhledem k tomu, můstky mezi nimi speciální pneumatiky se používá, nebo jsou vyrobeny z měděných drátů o 4 mm. Výhodné při umístění zařízení v panelu a na stejném elektrickém obvodu.
 7. Kabely a vodiče se zavádějí do otvorů v krabici. Vzhledem k tomu, že odříznout vnější plášť a barva je vyrobena pro utěsnění připojovacího prostoru. Tam by měl být vždy rezerva na budoucí opravy. Nulový vodič je připojen k hornímu autobusu. K horní svorky stroje je pod napětím a zatížení připojené k (připojení fáze k elektrogruppy) dna. průřez zmenšuje, počínaje od vstupu a na místa s zatížení. zemnicí vodič, průřez by neměla být menší, než je na vstupu fáze. Nemůžeme dovolit, aby tvorbu twist a otáček. Elektrárny a nulové vodiče jsou chováni na opačných stranách štítu.
 8. Není-li nové spojení čítače výkonu pro napájení nářadí a osvětlení mohou být dodávány se starými. Dráty jsou výstup z pultu v blízkosti regulátoru dále schopen provést připojení a těsnění přístroje.
 9. Po přidání každé skupiny je účelné kontrolovat jeho funkčnost, aplikováním napětí prostřednictvím dočasného režimu připojení.

Nejprve byste měli sbírat štít bez přepínání, všímat si umístění instalace zařízení (zkušební sestavu na obr. Níže). Mělo by být možné rychle vypnout napájení na vnitřní a vnější.

Zkušební sestava panel bez přepínání

Když je klapka uzavřena, měl by být schopen rychlé detekování napětí znamená, že pomocí šroubováku nebo kontrolky.

Podlahový panel (Spr) umístěn na podlaze pod několika bytů. Obvykle je uzamčen v zámku a otevřete jej pouze pomocí elektrikáře na bytové povinnost úřadu. Obyvatelé přístup do elektrického panelu je zakázáno. Mohou být zapnut pouze po automatickém provozu po otevření speciální kryt.

Obr. Spodní patro je znázorněno schematicky zapojení stínění na tři byty.

Řidičské elektrické stínění na podlaze

All vstup Spr napájeny ze společné stoupačky (fáze autobusu L1 L2 L3 a N z obr. výše). Ve staré bytového fondu se používá uzemňovací systém, jako je TN-C. Každá fáze je připojen k samostatnému bytu a autobus je nulový vodič je společný. Napájení je na metr po chrániče, a pak pokračuje větvení linií v bytě (osvětlení zásuvek a elektrický). Musí existovat jiný packet switch před měřidlem, ale v systému není stanovena.

upgrady Spr lze provést v případě, získat povolení od bytového úřadu, a pak koupit potřebné stroje, odpovídající požadovanému výkonu a ochranných funkcí. Poté bude elektrikář provést následující změny:

 1. Je nahrazen hliníkové kabely Na měděné příslušné části. Sloučenina je speciální terminál pro rozdílných vodičů.
 2. Místo starých jističů zapojených do nových požadovaných vlastností.
 3. Výměna starých zemí a neutrální vodič na moderní.

Radikální metoda nahrazení elektrického Spr být podány v případě instalovat samostatný box v bytě s pultem přenosu v něm. V interstorey palubě by měl stanovit spínač paketu nebo jistič s pojistek. To vyžaduje řešení bytového úřadu.

Vzhledem k tomu, že existují stále nové zařízení v panelu musíte ponechat prostor pro ně. Mezi ně patří například, jsou následující:

 • Omezovač spotřeba energie;
 • spotřebované energie dávkovači zařízení (nepočítají);
 • fáze vyrovnávání ovládací zařízení.

O funkcích zařízení rozvaděči lze nalézt zobrazením tohoto videa.

Na tom není nic složité vybrat a sestavit elektrické štíty strojů, měřidel a jiných zařízení. Je důležité vybrat ten správný, výpočet parametrů a nastavit je do elektrické dráty připojením. Tento režim by mělo být intuitivní a snadné na údržbu.

Musíte být přihlášen, abys mohl napsat komentář.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

1 + 4 =