Jak instalovat oběhové čerpadlo

Jak instalovat oběhové čerpadlo

Categories: kategorie Name.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Správná montáž oběhového čerpadla v topném systému

Montáž oběhového čerpadla v topném systému s přirozenou cirkulací je zaručeno, aby se zajistilo jeho fungování v případě neočekávaných problémů.

Výhody s tepelným čerpadlem

Ohřev pomocí oběhová čerpadla má několik výhod:

 • nenáročný na topné struktury. Přítomnost těchto zařízení umožňuje vytvořit obrysy různých konfiguracích s svahy a zúžených místech;
 • když je pohyb tekutin je obtížné nebo žádný, oběhové čerpadlo se montáž roztoku;
 • rychlý start topení. Toto zařízení umožňuje ovládat celý systém během několika minut, a tím vytápění prostoru;
 • spolehlivý provoz čerpadel. Jsou snadno ovladatelné a praktické, což zajišťuje bezproblémový provoz topného designu;
 • vysoká účinnost. Účinnost domácí vytápění výrazně zvyšuje, pokud se provádí nastavení oběhového čerpadla v topném systému, jako na fotografii.

Nevýhody otopných soustav s čerpadly

 • spíše velké množství na účtech za elektřinu. Pomocí cirkulujících běží čerpadlo na elektřinu, to znamená, že dodatečné peněžní náklady. Jak daleko jak oni jsou skvělé, to záleží na síle zařízení;
 • Činnost zařízení je závislá na napájení, ale k vyřešení tohoto problému se společným napájením lze vypnout pomocí nákupu dieselagregát určené pro čerpání skupinu. Je také možné, oběhové čerpadlo zařízení pro ohřev provedeno s nezbytnou předpětí a pak systém může pracovat, zatímco přirozené cirkulace v nepřítomnosti elektřiny;
 • Zařízení vyžaduje dodatečné náklady, a konkrétněji koupit muset čerpadlo, ventily, filtry a prodlužovací trubky pro uspořádání obtok. Náklady na tyto položky zvýší cenu tohoto systému;
 • Náklady na instalaci oběhového čerpadla, když je topný systém je již k dispozici. Pokud připojujete
 • oběhové čerpadlo pro vytápění připojen za cenu, v souladu s technickými požadavky.

Volba čerpadla pro topné soustavy

Když vyberete jeden z oběhového čerpadla z hlavních parametrů, které jsou považovány za množství tepelné energie, která vyžaduje, aby budovu komfortní podmínky pro lidi, které byly vytvořeny v něm. Nejpřesnější odhady oběhového čerpadla pro vytápění personál jsou schopni provádět speciální projektové organizace, ale s potřebnými znalostmi, můžete vypočítat požadované nastavení na vlastní pěst.

Provádět výpočty týkající se výběru oběhového čerpadla pro topné systémy, případně s pomocí modelových projektů, kterou se stanoví požadavky na evropské země:

 • na jednu věc - dvojdomy čerpadlo dostatečný výkon 100 wattů na jedno „čtverce“;
 • pro obytné domy, musí toto číslo se rovná 70 W;
 • v případě, že budova nemá potřebnou tepelnou izolaci, požadovaný výkon na čtvereční metr nárůst;
 • podle standardní provedení, topení, zařízení oběhové čerpadlo zahrnuje použití ve výpočtech následující údaje:
 • u budov vyšších než třech patrech při teplotě venkovního vzduchu - 25 ° C, je nutné výkon 97 wattů za „náměstí“ oblasti, a při teplotě minus 30 ° C - 101 wattů;
 • pro jedno- a dvoupodlažních budov, tento parametr je, respektive 173 a 177 wattů.

Instalace oběhové čerpadlo

Doporučení Aby o tom, jak správně instalovat oběhové čerpadlo, k dispozici v návodu výrobce, ale je vhodné najmout služby profesionálů.

Chcete-li připojit zařízení je třeba zakoupit:

 • šroubových spojů, zvané „americká“ nebo čep;
 • zpětný ventil;
 • bypass;
 • filtr;
 • sada nářadí.

Pořadí, jak se připojit oběhové čerpadlo se skládá z několika fází:

 1. Provedením výpočty určení požadovaných parametrů zařízení.
 2. Čerpadlo je namontován na zadním vedení trubky před vstupem do kotle. Tento postup umožňuje vytvořit ohřívacím zařízením nejvhodnějších provozních podmínek.
 3. Předtím, než se připojit čerpadlo, kotel vypněte a rozseká ji s uzavíracími zařízeními. Potom vytvořit cirkulační zařízení pro závitových spojů. Za účelem zajištění tišší chod čerpadla, je vhodné umístit v horizontální rovině.
 4. Dále vyrábí filtry a montáž zpětným ventilem (při otevřený systém, nemůžete dát).
 5. Nyní je potřeba nastavit cut-off ventily, které v případě opravy umožňuje odříznout od čerpadla chladicí kapaliny.
 6. V konečné fázi, oběhové čerpadlo připojením kotle (Návratnost přístupu do topného zařízení). Viz také: „Jak se připojit čerpadlo k vytápění:. Instalace a Box“

Topné systémy s nuceným oběhem jsou nejlepším řešením pro zajištění spolehlivé dodávky tepelné energie, i přes své nedostatky (čti jako: „Jak nainstalovat čerpadlo se koná v soukromém topného systému - Guide“).

Podívejte se na video o tom, jak instalovat oběhové čerpadlo v topném systému:

Jak provést instalaci a připojení oběhového čerpadla v topném systému

Pohyb nosiče tepla v topných systémech s přirozenou cirkulací, je v důsledku rozdílu v hustotě vytápěných a chlazených kapalin. Vyhřívané pracovní obvody s nuceným posunutí agenta zajišťuje tepelné oběhové čerpadlo. Tato jednotka řeší problém rovnoměrného rozložení tepla v celém domě, takže se doporučuje nainstalovat a gravitační topný systém, protože při připojení zvyšuje efektivitu a ziskovost. O tom, jak opravit budou nastupovat a oběhového čerpadla je závislá na výkonu a tepelné účinnosti Vyhřívaná větví, proto je důležité dodržovat doporučení instalace Zařízení výrobce a dodržovat pravidla.

Výhody topných systémech s nuceným oběhem chladiva

Použití oběhových čerpadel pro topné systémy jakéhokoli typu poskytuje příjemné teplo nezávisle na počtu podlaží a rozměrech bydlení. Takový topný okruh má řadu výhod ve srovnání s modelem gravitace:

 • úspory při montáži vytápění spojené s možností využití levného polypropylen nebo plastové trubky s menším průměrem;
 • rovnoměrné zahřívání všech obvodů a složek systému vytápění, zvyšuje životnost zařízení;
 • snižuje tepelné setrvačnosti systému;
 • Možnost rychlé změny teploty, jako ve všech odvětvích vytápění a v některých oblastech;
 • snížení spotřeby energie.

Nevýhody nuceným oběhem chladicí kapaliny může zahrnovat hluk z pracovního místa, dodatečnou energii a topné systémy nefunkční při odpojení dodávky elektrické energie.

Kritéria pro výběr oběhového čerpadla

Správný výběr čerpadla (vertikální, blok a tak dále.) Zaujímá svoji odpovídající specifikace a výkon požadovaný tlak. První parametr má vliv na sílu toku chladiva a tedy o tom, zda tekutina je schopna překonat hydraulický odpor v topných okruhů. Druhý index závisí na tom, kolik chladivo může proudit do potrubí za jednotku času, která má vliv na celkovou kapacitu otopné soustavy. Vybírá jednotku cirkulace „náhodně“ není povoleno, protože low-power čerpadlem bude čerpadlo chladicí kapaliny není v požadovaném množství a příliš silný motoru zvyšuje opotřebení a zvyšuje hlučnost systému. O všechny nuance výběru čerpací techniky a způsobu jejího výpočtu technických parametrů naleznete v našem článku.

Odborníci rozlišují dva topné okruhy s nuceným oběhem tepla agenta - jednopotrubní a dvojité trubky. Z výběru konkrétního provedení záleží nejen na principu na zapojení obvodů, ale také na délce potrubí, jakož i na druhu a množství blokovacího regulačních a řídících zařízení.

Systém Schéma potrubí s oběhovým čerpadlem

Jedna trubka se ohřívá v systému se vyznačuje tím, sériové zapojení topných těles ve smyčce. teplonosné médium se vrací přes samostatnou linku do kotle až po střídavě konat ve všech zařízeních otopné soustavy. Nevýhodou této metody je, že sousedé tepelných jednotek radiátory zahřeje více než vzdálená, ale snižuje tepelnou účinnost a životnost zařízení. Úvod do oběhového čerpadla dosáhnout temperovacím okruhu ve všech bodech v systému.

Schéma vytápění dvoutrubkový

Uspořádání dvou potrubí je výhodnější než jednoho potrubí, protože všechny topná zařízení jsou připojena k přívodním a vratným potrubím paralelně, který zajišťuje rovnoměrné rozložení v celém teplotě místnosti. Nucený oběh chladící kapaliny hledají větší účinnost topného systému a možnost jeho tepelné úpravě výkonu.

Určit místo tie čerpadla potrubí

Nezávislá topení je nejčastěji sada cirkulátory hermetická typu s „mokrým“ rotoru. Konstrukční prvky, jako jednotky, aby mohli pracovat bez dodatečného mazání, protože jeho role se provádí pomocí teplonosnou kapalinou. On také poskytuje chlazení a řízení motorového čerpadla. Díky rotoru čerpadla ve vlhkém prostředí, což eliminuje potřebu dodatečné utěsnění, což přispívá k vysoké spolehlivosti a dlouhé životnosti zařízení.

Konstrukce čerpadla Mokroběžné zajišťuje jeho spolehlivost a trvanlivost

Strukturální charakteristiky oběhového čerpadla z prvních modelů byli nuceni instalovat zařízení na zadní straně odbočkou, protože se věřilo, že chlazené vody zvyšuje životnost nástroje. Moderní jednotky jsou vyrobeny z tepelně odolných materiálů, takže montáž se provádí na přívodní vedení a „vratné potrubí“.

Kde je instalace čerpací techniky? Výrobci doporučují dělat to na místě vedle krmné bodě připojení expanzní nádoby. Tím se zvýší sací tlak a zlepšuje zařízení přenosu tepla. Při rozhodování o takovém montážní systém by měl rozhodně zajistit potřebnou tepelnou odolnost vybraného čerpadla. V opačném případě je zařízení namontováno na smyčkové části vratného přilehlé ke kotli. Stejná možnost doporučit instalaci a oběhového čerpadla během jeho provozu spolu s pevným-agregátu.

Navzdory doporučení výrobce, profesionální vybavení montéři se doporučuje vložit čerpadlo na vratné části systému mezi expanzní nádobou a kotlem.

Požadavky na instalaci zařízení

Pro dlouhodobý a spolehlivý provoz nuceného krmení chladicí systém musí být řádně vykonávat instalaci oběhového čerpadla a prvky jeho vazby.

 1. Expanzní nádrž systém by měl být nainstalován, který je připojen do zpětného vedení.
 2. Aby se zabránilo tvorbě vzduchových kapes v hřídeli motoru čerpadla je třeba uspořádat v horizontální rovině. V opačném případě zhoršení se může ochladit a namazat pohyblivé části přístroje, čímž může dojít k poškození.
 3. nezapomeňte nastavit hrubý filtr před čerpadlem. Jeho použití zvyšuje životnost zařízení díky filtraci chladicí abrazivních částic nevyhnutelně objeví během provozu otopné soustavy.

Při instalaci sítko s rukama, vždy sledujte směr pohybu kapaliny. Doporučuje se instalovat ochranný prvek dolů zátkou. Takže to nebude vytvořit další odpor k pohybu chladiva, a navíc usnadňuje odstraňování nečistot.

Použití hrubého filtru udržovat silné ostří čerpadla před předčasným opotřebením

Rysy čerpadla nainstalované v systému s přirozenou cirkulací chladiva

Aby bylo zajištěno, že topný výkon při výpadku proudu, je třeba vytvořit minimální odpor proudění pro všechny vrstevnice pozemků. Normální pohyb činidlo tepelné zabránit rotace a houpačky výšky potrubí, blokovací odpor zařízení a snížení průřez potrubí. Proto při montáži oběhové čerpadlo splňovat následující požadavky:

 • Box fungovat bez rozpojení primárního okruhu, souběžně s ním. Potřebná průměr potrubí by měla být alespoň 32 mm, a úsek potrubí pro připojení čerpadla - čtvrtinu méně;
 • před čerpadlem a po uzavírací ventil nastavit, aby bylo možné ji rozebrat, aniž by museli obnovit chladicí kapaliny během poruchy zařízení;
 • úsek mezi čerpadlem vložek uložených kulový ventil, která se překrývají při nuceným tokem chladiva. V opačném případě bude cirkulovat v malém kruhu, bod spojení mezi čerpadlem.

Správné polohovací prvek cirkulátoru Páskovací

Automatizovat proces přechodu v nepřítomnosti elektřiny vrátí ventil namontovaný místo kulového ventilu. Takzvaný obtok je uzavřený, dokud čerpadlo se vypne a tlak před ventilem překročí sílu pružiny pracovní.

Nevýhodou pružinové zpětné ventily je další odpor vůči proudu kapaliny, takže nejlepší řešení by bylo instalace kuličkového typu zařízení.

Instalace zpětný ventil lze automatizovat bypass operace

návod k instalaci a připojení

U příslušného oběhového instalace jednotky je nutné dodržovat určitá pravidla a přísně dodržovat asociativitu obsluhy.

 1. V první fázi se provádí Box překlenovací úseky pro připojení čerpadla. V budoucnu to bude dávat možnost, aby přehřátí plastové vložky kulových kohoutů při svařování.
 2. Na úseku hlavního potrubí mezi bypass knockouts dekantací vybaven kulový ventil nebo zpětný ventil.
 3. Nastavit uzavírací ventil do bočního vedení.
 4. Namontované sítko.
 5. Horní část je opatřena obtokovým ventilem nebo automatickým odvzdušňovacím šroubem.
 6. V souladu se směrem pohybu oběhové čerpadlo chladicí kapaliny je nainstalován. Rotor „mokrý“ sestava je namontována vodorovně, se svými kontakty v svorkovnici musí směřovat nahoru.
 7. čerpadlo Elektrické připojení se provádí prostřednictvím samostatné zásuvky s uzemněním odvodit.

sestava bypass

Všechny příspěvky musí být utěsněny. Nejlepší materiál je hygienická lnu a speciální pasty, které lze přesně nastavit relativní polohu částí bez rizika úniku v budoucnu.

Komerčně dostupné kity připravené pro instalaci oběhových čerpadel, obsahující části potrubí, vypnutí a spojovací prvky.

Po montáži zařízení je topný systém naplněn vodou, a poté zahrnout kotle. K odstranění vzduchu z pracovního prostoru čerpadla je nutné odšroubovat víčko, které je na předním krytu svého bydlení. Kompletní „krvácení“ jednotky je znázorněn tok kapaliny bez bublin. Kromě toho, že je nutné odstranit vzduchové kapsy ze všech částí systému. A teprve potom lze použít napájecí napětí.

Varianta, kdy se čerpadlo po dlouhém období nečinnosti nebude moci zahájit jejich vlastní. V tomto případě se ochranná trubka je složený a plochého šroubováku s klikou jednotkou rotorového hřídele, který na koncovém povrchu komponentové zvláštního otvoru je vytvořena. Po spuštění čerpadla po dobu pěti minut, proces odstranění vzduchu se opakuje.

Všimněte si, že „očista“ postupu se provádí pokaždé, když po dlouhé prostoje.

Aby se předešlo škodlivým účinkům vzduchových kapes je instalace zařízení, je vybaven automatickou ochranou a kontrolou svého operačního systému.

Montážní oběhové čerpadlo (video)

Montáž odstředivého čerpadla může zvýšit efektivitu a zlepšit účinnost výkonu topného systému. Kromě toho je možné přesně ohřívat distribuci energie mezi všemi pokoji, který vytváří příjemnou atmosféru v domě.

Instalovat čerpadlo v topném systému doma. Jak instalovat oběhové čerpadlo?

Privátní domy - nejsou neobvyklé dnes. To přestalo být něco výjimečného - vybudovat dobrý, solidní dům na místě. Pryč všechny druhy přístřešků a provizorní, ale s nimi pryč, a jednoduchost konstrukce. Pro dobrou soukromém domě nutnosti vynaložit veškerou komunikaci - jinak co je to za dům dopadá? A tyto momenty mají problémy, alespoň čas od času. Níže jsou uvedeny pokyny pro upevnění čerpadla v topném systému - to je docela důležitý bod. Ano, to skutečně existuje instalovat čerpadlo v soukromém topného systému - je to jedna z důležitých věcí!

Poté, co se stát rozhodl, že soukromý rekreační dům, také může být předepsán, vlastníci těchto staveb začal uvažovat o možnosti života na místě. Samozřejmě, že pro to je třeba pečlivě promyslet a mírně se změnil. To není překvapující, protože by měl opravdu se snaží proměnit venkovský dům na full house.

Komplexní vnitřní vytápění - je jedním z nejdůležitějších kroků při zakládání vlastní domov. Takže není divu, že instalace čerpadla v topném systému je stále častější. To se děje jen proto, že bez ohledu na autonomní část teplopodachi, chcete nainstalovat další zařízení i pro celoroční provoz. Často stojí jen jeden čerpadlo v případě, že vytápění je už tam.

Pro dnešní spotřebitele, existují dvě hlavní možnosti - vody a cirkulace prvky. O nich diskutovat níže.

Čerpadlo instalujte do topného systému - nejčastěji požadované služby. Ale nesmíme zapomenout, že tam je mnohem výkonnější modely, které by mohly velmi dobře Teplo a bytového domu. Druhá varianta je poměrně exotické, a ne pravidlem. Protože tady je to konvenční topení soukromá chata.

Taková čerpadla nejsou tak populární jako v oběhu, ale jeho publikum kupujících stále mají. Nainstalovat vodní čerpadlo do topného systému - ideální řešení v případě, že zbytek systému v malém domku již zavedené.

Potřeboval Podrobné informace o instalaci

Kromě vodního čerpadla do topného systému, srdce, který se stal, a obsahuje několik důležitých částí a zařízení a ignorovat jejich bude plná negativními důsledky:

• hydraulický okruh (systém vodní potrubí).

• Směšovací okruh (dodatečný prvek systému).

• snímače tlaku, teploty, průtoku vody.

• Systém ochrany proti přehřátí.

• ochrana systému proti přetlaku.

• odvzdušňovací ventily.Diskuse o který prvek je důležitější v tomto procesu, jako je instalace vodního čerpadla v topném systému, to není nutné. Všichni jsou stejně důležité, a proto zapomenout na něco důrazně nedoporučuje.

cirkulačních čerpadel

Tento druhý typ zařízení, které již bylo řečeno. Je třeba poznamenat, že instalace čerpadla v topném systému (zejména v oběhu) - to není příliš těžké, ale velmi užitečný postup. Samozřejmě, že je lepší, aby vyvolat mistry, kteří svou práci rychleji. Ale v zásadě si můžete udělat sami. Zvlášť pokud bude záloha uvažovat o tom, jak správně instalovat oběhové čerpadlo v topném systému.

Výhody oběhová

• Nízké nároky na otopnou soustavu - to znamená, že všechny druhy sjezdovek, úzké profily, atd nebude mít vliv na kvalitu vytápění ... Kromě toho, tyto části se vešly do gravitační a topné okruhy (např. E. ten, kde nemá vlastní krevní oběh).

• Rychlé zrychlení systému - je, jak název napovídá, poskytuje rychlý ohřev areálu. To znamená, že instalace čerpadla na otopný systém zefektivnit.

• Spolehlivý provoz - snadno se udržuje a poměrně jednoduchý mechanismus zajišťuje bezpečný provoz a velmi dlouhý provoz jednotky.

• Vysoká účinnost - jak již bylo řečeno, je instalace čerpadla v topném systému zvyšuje jeho účinnost. Circulation element zvyšuje účinnost provozu je maximalizována.

Typy cirkulační mechanismy

Stejně jako u jakékoliv jiné technologie, existuje několik různých typů dílů. Takže předtím, než jste pochopili, jak správně instalovat oběhové čerpadlo v topném systému, je lepší zjistit, co je potřeba druh oběhového čerpadla. Jsou dva typy:

1. „Suhie9raquo;. Vyznačený tím, že rotor čerpadla není v kontaktu s chladicí kapalinou. Jsou vybaveny většinou výškových budov a velkých prostor. Instalovat čerpadlo v topném systému domu, máme-li na mysli „suhoy9raquo; typu, s sebou nese některé efekty, jako je hluk. To bude vytvářet turbulenci vzduchu, která bude určovat, na oplátku, hluk, že by byla v rozporu s živými. Vzhledem k tomu, co v soukromých domech taková čerpadla jsou zřídka nastaveny.

2. „Mokrye9raquo;. Tento typ se vyznačuje tím, že rotor je ponořen do vody, které čerpá. Jsou to právě tyto pumpy jsou často instalovány v topném systému soukromé domácnosti a malé prostory.

Zmírnit odborníky úkolu nebo zaměstnání, kteří budou provádět postup, to je nejlepší, aby nákup těchto čerpadel a zařízení, kde zařízení má odnímatelnou nit. Pokud tomu tak není k dispozici, pak budete muset trpět, vyzvednout různé adaptéry. Dále je nutné zakoupit hluboký filtr a zpětný ventil, který bude zajištění běžného provozu pod tlakem - a nezáleží na typu a druhu zakoupeného zboží, protože instalace čerpadla na topný systém jednoduše požaduje, aby všechny tyto části.Především je potřeba některé nástroje. Klepnutím na čerpadlo bude muset zásobili klíčů různých velikostí - od dvaadvaceti až třicet šest. To je obvykle dostačující. Je rovněž nezbytné ventily a část potrubí (ten bude působit jako bypass), s průměrem, který se rovná průměru stoupačce.

Volba místa tie

S takovým postupem, jako je instalace čerpadla v topném systému, nezpůsobila žádné obtíže, je třeba zvážit několik bodů. Za prvé, vzít v úvahu skutečnost, že zařízení teplopodachi by měl sloužit. To je místo, kde se dostatečně cenově dostupné pro takové postupy.

Existují i ​​další funkce. Například, před tím, než je čerpadlo ve vratném potrubí - bylo běžné názor je, že chlazené vody, mytí pracovní části prvku, prodlužuje jeho životnost. V současné době žádný takový problém, protože strojní součásti jsou odolné vůči jakékoliv teplotě vody. Vzhledem k tomu, instalace čerpadla v topném systému na přívodním nebo zpětném již není důležité.

Za účelem zvýšení tlaku v sacím prostoru, tato položka je nejlépe instalována na straně přívodního potrubí - a můžete to udělat v blízkosti kurzoru v expanzní nádobě. Tento režim poskytuje vysoké teploty na předem určenou část sítě. Avšak pro vysokou účinnost jsou vyžadovány prvek, odolný vůči silnému tlaku teplé vody.

Můžete zajistit sami, že místo instalace čerpadla v topném systému musí být přesně definován - jinak dosáhnout dobré účinnosti bude možné.

Zapojení zařízení na připojení čerpadla

Při správné instalaci čerpadla je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

• Na obou stranách kulových kohoutů jsou instalovány. Je nezbytné, aby bylo možné demontovat čerpadlo, například při opravě nebo výměně.

• řeže filtr před čerpadlem v trubce - je nutné, aby se zabránilo kontaktu s velkými mechanických částic spolu s vodou.

• Horní část je vybavena vzduchu obtokovým ventilem. Zachycený vzduch - není neobvyklé, v takových systémech, a jsou nejlépe vyhnout.

• Je třeba dodržovat směru šipky na přístroji - tekoucí vody by měly jít striktně v tomto směru.

• «Mokrye9raquo; Čerpadla jsou umístěny vodorovně. Toto zařízení je chráněna před vážným zraněním, pokud není celý motorový ponořené ve vodě.

• Čerpadlo konektory směřují vzhůru.

• závitové spoje jsou opatřeny těsněními a tmely jsou chráněny.

• Připojte čerpadlo je nutné jen v zásuvce.

Sekvence instalace

• V případě, že jste namontovat čerpadlo do stávající sítě, je nutné vypustit chladicí kapalinu. Topný systém s velkým „stazhem9raquo; lépe čistit, vyhánět vodu přes něj několikrát.

• Funkční řetěz ventily a čerpadla podle pravidel vymáhaných instalaci.

• Po instalaci a testování systému se naplní vodou.

• poslední fázi - centrální šroub otáčí, přebytečný vzduch se odstraní. Když se voda z otvorů působí, prvek je připraven k provozu.

Posledním krokem je nutné ruční čerpadla - Automatické modelů vyrovnat se vzduchem na vlastní pěst. Ale pokud váš počítač ručně, pak tento postup se musí opakovat pokaždé, když před zapnutím.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

44 − 37 =