Jak je uvedeno ve fázi

Jak je uvedeno ve fázi

Categories: kategorie Name.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Barva a symbol fáze a nulové vodiče

Při práci s elektroinstalací, a to zejména v rozváděči, je nutné přesně vědět, který z drátů je za co odpovědný. Proto je barevný kód, který umožňuje volný vstup do speciálních zařízení, aby se zjistilo, který z drátů je fáze, nebo nula pro uzemněná.

Obecná pravidla pro označování byly vyvinuty a jsou popsány v pravidlech pro elektrické vedení (7 vydání).

Důležité! EMP je závazné v žádném případě.

Často můžete slyšet, že barvy vodičů plus a minus nevadí. Ale to je v zásadě správný postoj, který může vést k tragickým důsledkům.

A tak v souladu s požadavky na barevné kódování fázi a nulu a ochrana by měla být takto:

  • modrá - používá pro označení nula (N); (Obr. 1)

Obr. 1. Zero Označení

  • žluté nebo zelené, jakož i jejich kombinace - označují zemnicí vodič (ochrana) (PE); (Obr. 2)

Obr. 2. Označení ochrany

  • kombinování žluto-zelené a modré - se používá k označení kombinovaný nula (pracovní) a zem (PEN); (Obr. 3)

Obr. 3. Kombinace nuly a uzemnění

  • hnědá, červená, černá, šedá, fialová, růžová, bílá, tyrkysová, oranžová - to vše najdete v barvě drát fáze (L). (Obr. 4)

Obr. 4. Určení fáze

V žádném případě nemůže zabránit tomu dráty podobné barvy byly použity ve stejné souvislosti. Takže situace by bylo nepřijatelné v důsledku které tato deska bude použita dráty žluté nebo zelené barvy, a aby mohly být přítomny žluto-zelené barvy, který se bude označován ochranu vodičů.

Když jste v řetězci nulového vodiče, musí mít modrou barvu, a aby nedocházelo k záměně - zdá se, by neměla být. Ale pokud není nula, může být barva použita, ale ne se odkazovat na bezpečnostního kabelu.

Označení vodiče musí být provedeno pomocí barev, čísel, písmen nebo jejich různých kombinacích.

Rozhodně! Číslice musí být činěna v arabštině dopisy - v latině.

Není-li možné použít vodiče s předem aplikované izolace na ně požadovanou barvu nebo nejsou izolovány, mělo by být stále povinná k výrobě jejich identifikaci. Takže často můžete použít mnohobarevný elektrickou pásku, která by měla držet na koncích částí dráty, které se připojují k různým zařízením nebo prvky. Také na tyto tipy, můžete pověsit tag s alfanumerickým označením.

Mnozí teď může vypadat jejich rozvaděčů a objevovat existuje rozpor v současné době existující barevné kódy. Ale nepředpokládejte, že to není správné. Těsně před takových případech jednal GOST, který regulovanou všechna nastavení. Proto není důvod pro změnu fáze se nule značení.

Barvy vodičů

Každý, kdo někdy musel vypořádat s dráty a elektrické si všiml, že vodiče mají vždy jinou barvu izolace. To se děje z nějakého důvodu. Barvy vodičů v elektrotechnice navržen tak, aby snadnější fázi uznání, nulový vodič a zemi. Ti všichni mají specifické barvy a papír lze snadno rozlišit. O tom, co je barva fázovými vodiči nulová země a budou dále diskutovány.

Pokud se jedná o nejnebezpečnější vodičů elektroinstalace fáze. Dojemné fáze, za určitých okolností se může stát fatální, protože možná, že jsou vybrány pro světlé barvy. Obecně platí, že barvy vodičů elektrické rychle určit, které ze svazku vodičů jsou nejnebezpečnější, a pracovat s nimi velmi opatrně.

Barvy fázových vodičů

Nejčastěji jsou fázové vodiče jsou červené nebo černé, ale existují i ​​jiné barvy: hnědá, fialová, oranžová, růžová, fialová, bílá, šedá. Zde jsou všechny tyto barvy mohou být maloval fáze. S nimi bude srozumitelnější, pokud vyloučíme nulový vodič a zemi.

Diagramy fázové vodiče označeny Latin (anglicky) L. dopisů, když existuje několik fází do písmene přidaného do číselném značení: L1, L2, L3 pro třífázové 380 V. V jiném provedení první etapy je označena písmenem A, druhý - B, třetí - C ,

Podle moderních standardů, zemnící vodič má žlutozelenou barvu. Vypadá to, že to je obvykle žlutý izolace s jedním nebo dvěma podélnými jasně zelenými pruhy. Ale tam jsou také zbarvení cross-žluto-zelené pruhy.

Tyto barvy mohou být uzemněny

V některých případech může být kabel pouze žluté nebo jasně zelené dráty. V tomto případě je „země“ je právě takovým barvy. Stejné barvy je zobrazena ve schématech - často jasně zelené, ale může být i žluté. Předplaťte si obvodů nebo zařízení „země“ v latině (v angličtině) písmen PE. To je také označen a kontakty, ke kterému „pozemní“ vodič by měl být připojen.

Někdy odborníci nazývají zemnicí vodič „ochranný vodič“, ale nepleťte. Je zemitý, a ochranný, protože snižuje riziko úrazu elektrickým proudem.

Nula nebo neutrální je modrá nebo modrá barva, někdy - modrá s bílým pruhem. Jiné barvy na elektroinstalace pro nulu se nepoužívá. Tak bude v každém kabelu: třížilový nebo pěti-drát s velkým počtem vodičů.

Jakou barvu má neutrální? Modré nebo světle modrá

Modrý obvykle nakreslit „nula“ v grafech, a podepsán latinským písmenem N. Odborníci ji nazývají pracovní nuly, protože, na rozdíl od zemí, se podílí na tvorbě napájecím obvodu. Při čtení jeho plány jsou často definovány jako „negativní“, zatímco fáze je považována za „plus“.

Jak mohu ověřit, označování a rasklyucheniya

Barvy vodičů v elektrických vodičích jsou navrženy tak, aby urychlily identifikaci, ale spoléhat pouze na barvě nebezpečí - nemohli správně připojen. Proto před zahájením prací je nutné se ujistit, že jste správně identifikovat jejich vztah.

Pak se multimetru a / nebo indikátor šroubovák. Šroubovákem práce je jednoduchá: když se dotknete fázové LED světel umístěných ve skříni. Takže k určení fázové vodiče bude snadné. Jestliže dvouvodičového kabelu, žádné problémy - druhý vodič je nulový. Ale pokud se třemi vodiči kabelu, je třeba multimetru nebo testeru - použít k určení, které ze dvou zbývajících fázi, která - nula.

Stanovení fázového vodiče pomocí šroubováku indikátor

Přístroj vystavit přepínač tak, aby zvolené šakali byl 220 W. Potom se dvě sondy, jejich udržování na plastová, jemně kovová tyč jsme dotknout jednu sondu zjištěného fázového vodiče, druhý - na zamýšlený nulu. Na obrazovce by měla být zdůrazněna 220 v proudu nebo napětí. Ve skutečnosti to může být mnohem nižší - to je naše realita.

Byl-li zvýrazněna 220 nebo více bit - to je nula a druhý vodič - „půda“ Pravděpodobně Pokud je hodnota nižší, budeme i nadále kontrolovat. Jedna sonda znovu dotknout etapu, druhý - v údajné zemi. V případě, že naměřené hodnoty jsou nižší než v prvním měření, než se „země“, a to by mělo být zelené. V případě, že naměřené hodnoty byly vyšší než někde pokazil před vámi a na „nulu“. V takové situaci existují dvě možnosti: hledat, kde je špatně připojený vodič (přednostně), nebo prostě jít dál, když si vzpomněl, nebo zmínku status quo.

Nyní, pamatujte, že kontinuita dvojice „phase-zero“ čtení metr je vždy větší než pro pár kontinuity „fáze na zemi.“

A na závěr dovolte mi poradit při instalaci kabeláže a připojení vodičů připojit vodiče jsou vždy stejné barvy, se jim vůbec plést. To může vést ke katastrofálním výsledkům - v nejlepším případě k výstupu selhání techniky, ale tam může být poranění a požáry.

Nejlepším ukazatelem fáze - neon lamp. Nezdaří bez zásahu z kočárku, nevyžaduje baterie. Všechno ostatní - čínský blbost.

Barvy kabelů - pomoc pro správné připojení

Práce s elektřinou lze vidět, že drátové prameny jsou malované v různých barvách. Je zajímavé, ale barvy nejsou nikdy stejné bez ohledu na počet vodičů v jednom plášti. Proč se tak děje a jak se neztratit v široké škále barev - to je náš dnešní článek.

Podstatou barevně odlišených vodičů

Práce s elektřinou - vážnou záležitost, protože existuje riziko úrazu elektrickým proudem. Obyčejný člověk není tak snadné se vyrovnat s připojovacími vodiči, protože snížením kabel, můžete vidět, že vodiče mají různé barvy. Takový přístup není představa výrobců s cílem odlišit své výrobky od konkurence, a je velmi důležité při instalaci kabeláže. Aby nedošlo k záměně s barvou žíly, rozmanitost barev je snížena na stejné úrovni - SAE. Elektrotechnické předpisy pro instalaci uvádí, že tištěné vodiče musí být odlišeny barevně nebo alfanumerických znaků.

Barevné kódování umožňuje definovat účel každého drátu, což je velmi důležité při přepínání. Správné sloučenina žil mezi sebou a montáž elektroinstalačního materiálu, vyhýbá vážné následky, jako je zkratu, úrazu elektrickým proudem, požár nebo vůbec. Správně připojen dráty následně pomoci opravy a údržbu bez problémů.

izolační páska z různých barev může být použita pro značení vodičů

Podle pravidel barevných barev drátu je přítomen po celé délce. Nicméně, ve skutečnosti to může být zjištěno, elektrické dráty, maloval stejnou barvu. Nejčastěji k tomu dochází ve starém bytovém fondu, který položil vedení hlinitý. Pro vyřešení problémů, barevné označení každého jednotlivého jádra se používá Teplem smršťovací hadičky nebo izolační pásky různých barev :. černá, modrá, žlutá, hnědá, červená, atd Multi-barevné značení tvoří spojovací body drátů a žili na koncích.

Před mluvit o rozdílu barev, je třeba zmínit o určení dráty písmen a číslic. Fázový vodič v jednofázové střídavé napájení je indikován latinským písmenem „L“ (Line). Trojfázový obvod fáze 1, 2 a 3 budou příslušně označují „L1“, „L2“, „L3“. Uzemnění fázový vodič je ve zkratce „Le“ v jednofázové síti a „LE1“, „LE2“, „LE3“ v třífázových. Nulový vodič je přiřazeno písmeno „N“ (neutrál). Nula nebo ochranný vodič označený „PE“ (Chránit Zemi).

Barevné kódování zemnící vodič

V souladu s pravidly používání elektrických zařízení, to vše musí být připojena k síti, ve kterém je ochranný vodič. To bylo v této situaci v technice rozšíří záruky poskytované výrobcem. Podle ochranu SEP je žluto-zelený plášť, vyznačující se tím, že barevné pásy by měly být přesně vertikální. V dalším uspořádání takových produktů je považována za nestandardní. lze nalézt často v žilách pláště kabelu s jasně žluté nebo zelené barvy. V tomto případě se jedná o jejich použití jako důvod.

Zajímavé! Tvrdé pevné látky uzemňovací drát zelené barvě s tenkou žlutou páskou, ale v měkké pletl Naopak, jako hlavní používá žluté, zelené a další úkony.

Některé země umožňují instalaci ochranného vodiče, bez skořápky, ale pokud jste se setkali kabel zeleno-žlutý s modrým štítem a označení pera zemi před vámi, v kombinaci s neutrální. Měli byste vědět, že země nikdy nebude spojena s ochranným zařízení umístěných na ovládacím panelu. V přízemí vodič je připojen k zemi autobusu, ke skříni nebo přístupového kovové dveře raspredschitka.

Diagramy lze vidět různého určení země, tak aby nedocházelo k záměně, doporučujeme použít poznámky uvedené níže:

Barevně označeny pro vodič

Samostatnou barva pro nulový vodič a různé barevné fáze

Jak o tom svědčí SAE pro nulový vodič, který je běžně označován jako nulu, přidělena pouze barevné označení. Takže barva je modrá, a to může být světlé nebo tmavě modré a dokonce i provedení - to vše závisí na výrobce. Dokonce i na barevných schémat, tento drát vždy vyznačeny modře. V raspredschitke neutrální připojen k neutrální autobusu, který je připojen přímo k přepážce namísto použití zařízení.

Barvy fázové vodiče podle GOST

Podle GOST, barvy fázové zapojení může být jakákoliv barva kromě modré, žluté a zelené, protože tyto barvy jsou nulové a země. Tento přístup umožňuje rozlišit fázového vodiče od ostatních, protože je nejnebezpečnější v provozu. Podle ní, ve kterém proud prochází, proto je nesmírně důležité zajistit řádnou identifikaci, aby byla zajištěna bezpečnost práce. Nejčastěji jsou fázové vodiče v kabelu jsou označeny trohzhilnom černá nebo červená. PUE nezakazuje používání jiných barev s výjimkou barvy určené pro epicentra, a proto může být někdy nalézt v následujících fází vodičů membrán:

Dali jsme základní pravidla značení L, N, PE žil v elektrice podle barev, ale často se stává, že ne všechny hlavní dodržovat pravidla zapojení. Mimo jiné je zde možnost, že elektrické vodiče zaměněny s různými dirigenty barevné fáze, nebo dokonce jednobarevné kabelu. Jak se udělat chybu v této situaci a učinit správné označení nulovou fází a zemí? Nejlepší volba v tomto případě by vodiče v souladu se svým určeným účelem. Je nutné použít hadičku (smršťovací trubičky) označují všechny prvky, které se rozprostírají od elektrického panelu a následovat bydlení. Práce může trvat dlouhou dobu, ale stojí to za to.

Chcete-li pracovat na identifikaci příslušenství žil pomocí indikátoru šroubovák - je nejjednodušší nástroj k použití, který pro následující fáze značení elementární. Vezměte přístroj a kovová špička dotek nahého (!) Dráty. Na kontrolek šroubovák pouze tehdy, když zjistíte, živé vodiče. V případě, že kabel je dvoužilový, měly by více otázek není možné, protože druhý vodič - nulový.

Důležité! Ve všech elektrických kabelů jsou vždy L a N vodiče, a to bez ohledu na počet vodičů uvnitř.

Je-li zkoumány tři vodiče, lokalizovat uzemnění a neutrálních vodičů používaných multimerní. Jak je známo, v neutrálním vodičem je možné mít elektřinu, ale dávka bude sotva vyšší než 30V. Pro měření na multimeru nutné nakonfigurovat měření režimu střídavého napětí. Poté sonda se dotkla do fázového vodiče, který byl stanoven pomocí ukazatele šroubováku, a druhá - zbývající. Vodič, který ukázal, nejnižší hodnotu na přístroji, bude nula.

Elektroměr se používá k určení napětí, jsou-li záměně

Pokud by se ukázalo, že napětí v ostatních drátů stejné, musíte použít metodu měření odporu, který bude určovat zemi. Pouze jádro bude použita pro práci, jejímž účelem je neznámá - fázový vodič v testu není zapojen. Multimer se přepne do režimu měření odporu, po kterém sonda se týkají samozřejmě k uzemněnému prvkem a čištěného kovu (který může být, například, radiátor), a druhá - do žíly. Pozemky by neměla přesáhnout 4 Ohm čtení, zatímco na neutrální hodnoty bude vyšší.

Úplné nebo částečné kopírování informací z webu, aniž by aktivní odkaz na ni je zakázáno.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

− 1 = 1