Jak vypočítat plochu

Jak vypočítat plochu

Categories: kategorie Name.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Jak vypočítat podlahové plochy v budovách různých tvarů - příklady

To není možné opravit povrch podlahy, nevěděl přesně podlahovou plochu v soukromém vlastnictví domu či bytu. Skutečnost, že dnes náklady stavebních materiálů je dostatečně vysoká, a každý majitel nemovitosti se snaží ušetřit na jejich nákup. Proto informace, jak vypočítat plochu podlahy, bude zbytečné pro někoho, kdo dává přednost udělat vlastní opravy.

Proč potřebuji znát podlahovou plochu

Než začnete, měli byste se rozhodnout, úroveň činností, náklady plánu a spočítat množství stavebních materiálů. Chcete-li to, bude třeba původní data. Z tohoto důvodu je důležité vědět, jak se správně vypočítat plochu podlahy. To platí zejména pro nerovné povrchy a prostorů s nestandardním rozložení.

Existují i ​​další důvody, kdy je potřeba přesně určit velikost podlahy:

 • kontrolovat kvalitu stavebních prací;
 • potřeba re-plánování prostor.

Tento článek popisuje, jak vypočítat podlahové plochy v metrech čtverečních v místnostech, které mají odlišný tvar.

Stanovení obdélníkové podlahové plochy

Než spočítat podlahová plocha by měla být vyhrazena kalkulačku a krejčovským metrem. Nejběžnější místnost ve tvaru obdélníku. Pro výpočet jejich plochy jsou formule se všemi známými školy: S = A x B, kde A a B - délka a šířka. Například možnosti pokoj 3 a 4 metry, pak cílová hodnota je 12 čtverečních. m.

V takovém případě, kdy je místnost má krb a vestavěný nábytek, pak je třeba znát jejich území a odečíst od celkové plochy. V případě větších opravy podlah, bude muset být demontovány všechny zbytečné v místnosti.

Výpočet nepravidelný plánu pokojem

Mnohem obtížnější pro výpočet plochy v místnosti, která má mnohoúhelníkový tvar. Často v cihlových domech leželo v tomto výklenku, trojúhelníkové vybrání a zaoblenými prvky, jako na fotce.

V tomto případě se nejprve, jak počítat na náměstí podlahy, režim místnost by měla být rozdělena do samostatných zón. Například, je-li v místnosti je plán ve tvaru písmene L, musí být rozdělen do dvou obdélníků, pak vypočítat plochu každého z nich a výsledky se sčítají.

Naučit plochu klínové

Když je druhá část místnosti není kolmá na hlavní plochu, to znamená, že mezi dvěma obdélníky je stále přítomen a trojúhelník má pravý úhel.

V tomto případě je plocha trojúhelníku se vypočítá podle vzorce: S = (A x B): 2 a přidá se do celkového počtu. Například, a = 2, b = 3, pak S = (2x3) = 2 3 m².

Můžete definovat různé oblasti:

 1. Nejprve se vypočte druhou mocninu obdélníku.
 2. Vymezují trojúhelníkové plochy zkosený roh.
 3. odečíst plochy trojúhelníku z kvadratury obdélníku.

V případě, že trojúhelník není pravý úhel, pak pomocí Heronův vzorce S = √P (p - A) (p - b) (p - c).

Například její strany jsou rovné 5, 6 a 7, m, pak se výpočet provádí následujícím způsobem:

 1. Učit se semiperimeter trojúhelník P = (5 + 6 + 7) 2 = 9.
 2. V Heron vzorce náhrada digitální hodnoty a získané výsledky: √ (9 x (9-7) x (9-6) x (9-5) = 14,7 m².

V okolí se nacházejí zařízení kulatý tvar

Často taková forma je přítomna u oken ve starých domech nebo budov na balkonech, které jsou v souladu s koupelnami. Výpočet první poloviny vyčnívající část kruhu a obdélník, je přidán do této oblasti pomocí vzorce S = πR² 2, vyznačující se tím,

R - poloměr kružnice na druhou.

Například, pokoj má balkon vystupující polokruhový tvar o poloměru 1,5 m. Dosazením této hodnoty do vzorce, výsledek je: S = 3,14h (1,5) ²: 2 = 3,5 m. Viz také: „Jak vypočítat rozlohou sexu v jiné formě místností.“

Jak vypočítat plochu stěn místnosti

Postup pro výpočet plochy stěn a podlahy jinak. Faktem je, že předtím, než kvadratura pro výpočet podlahu, měli byste vědět, délku a šířku místnosti, a pro výpočet stěn je třeba změřit jeho výšku. Takže nejprve zjistit obvod místnosti a vynásobí výškou stropů.

Například, sex Možnosti 3 a 4 metry a výška stropu je 3 metry. V tomto případě je obvodová stěna je rovná (3 + 4) x 2 = 14 m., A jejich oblast 14h3 = S = 42 m².

Zároveň bychom neměli zapomenout na kvadratura otvorů oken a dveří. Jejich plocha je odečtena po vypořádání stěn. Ale na druhou stranu nemohou být brány v úvahu, a tím zajistit dodávky materiálů.

Poměry prostoru mezi podlahou a okny

Podle SNP 01.31.2003 parametry okna a jejich výše by měla záviset na kvadraturního pohlaví. Tudíž poměr mezi plochami okenních otvorů a podlahových ploch pro obytné bytových domů bude v rozmezí od 1: 5,5 do 1: 8. Co se týče horních patrech, může být minimální poměr 1:10.

U domácností normou upravuje SNP 31/02/2001. Podle tohoto dokumentu, pro každý 8 „čtverců“ z povrchu podlahy musí tvořit alespoň jeden „náměstí“ přirozený zdroj světelného toku. V podkroví, tento podíl nesmí být nižší než 1:10.

Pro zajištění kvalitní opravy je třeba zjistit předem, jak vypočítat podlahové plochy a další potřebné rozměry místnosti. Přípravná fáze zahrnuje také nákup stavebních materiálů, a pak v procesu náklady na opravu budou omezeny na minimum, protože nedostane více zbytků a přepravní náklady je levná.

Manuální metoda výpočtu zjistit, jak podlahová plocha zabere více času než při výpočtech na stávající stavební kalkulačky, ale to vám umožní vidět přesnější výsledky.

Jak vypočítat plochu místnosti - Vzorce a metody výpočtu

Stanoví opravu, je nutné si zakoupit dostatečné množství tapet, lepidla, barvy a jiných materiálů. Chcete-li to, co potřebujete vědět, jak vypočítat plochu místnosti. Máte-li pochopit, jak získat a uplatnit potřebná měření v budoucnu, například při koupi či prodeji nemovitosti, budete moci vypočítat plochu objektu a ověřovat dokumenty.

Jednoduchý pokoj obdélníkový nebo čtvercový tvar

Chcete-li se dozvědět, jak vypočítat podlahovou plochu místnosti, měli byste určit její tvar. V místnosti, která je obdélník nebo čtverec, je nutné provést měření hodnoty délka a šířka a násobí. Získáte plochu místnosti v metrech čtverečních.

Vzorec, kterou si můžete vypočítat plochu:

K měření můžete vzít obyčejnou metr. Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je doporučeno změřit délku zdi na začátku a na konci, a v případě, že čísla se budou lišit, vzít aritmetický průměr hodnoty.

Prostor, ve kterém jsou výklenky nebo výstupky

Pokud je místnost k dispozici výklenky výčnělků větrání, klempířské nebo struktury, je nutné samostatně měřit každé oblasti část. Pokud je to výklenek ve zdi a pak do prostoru místnosti, kterou je třeba přidat oblast vybrání. Pokud tento výstupek, respektive z oblasti areálu bude muset odečíst jeho území.

Stejná zásada by měla následovat, pokud se chcete dozvědět, jak vypočítat plochu stropu místnosti. Ploché, obdélníkový stropní bez vybrání a výstupků znamená, že je nutné k měření délky a šířky, a potom vypočítat plochu jednoduchého násobení.

Pokud máte v úmyslu izolovat podlahu pomocí topných těles, celková plocha podlahy budete muset odečíst prostor, který je obsazený těžký nábytek.

Často jsou neobvykle tvarované místnosti. Pokud je to možné, je nutné rozdělit místnost na několik obdélníků pro výpočet oblasti každého a složit.

V jedné místnosti ve tvaru kruhu je dán vztahem:

Dům S = πR², kde R - poloměr. Je třeba vzít v úvahu, kolik stupňů v daném odvětví.

Chcete-li vypočítat druhou trojúhelníkový tvar místnosti pomocí heronův vzorec:

Skomnaty = √ (P (pA) x (P - B) x (P - C)), kde P - obvod trojúhelníku poloviny, A, B, C - délka jeho stran.

Trojúhelník semiperimeter vypočte takto: P = (A + B + C) / 2

Místnost s komplexním uspořádání stěn. Fotografie - welovead.com

Funkce pro výpočet plocha jednoduché stěny a stěny s výstupky a výklenky

Nyní se podívejme na tak důležitém okamžiku, jak při výpočtu plochy stěn místnosti. Věděl přesně tuto hodnotu, můžete si koupit správné množství tapet na opravu. Samozřejmě, že můžete jít do rádce v železářství, a on je určitě poradí, jak vypočítat plochu stěny. To není žádný velký problém: změřit délku, šířku a výšku místnosti. Dále vypočítat plochu stěn obecného vzorce:

Ssten = P x C, kde F - obvodu místnosti, C - výška stěn.

Obvod pohled místnosti podle vzorce:

P = (A + B) x 2, kde A - délka, B - šířka.

Chcete-li získat přesnější výsledky, je nutná celková plocha stěny odečíst plochy dveřních a okenních otvorů.

Oblast stěn místnosti s výstupky nebo prohlubněmi se bude lišit od oblasti stěn jednoduchého místnosti. Nezapomeňte se přidat hodnotu k základnímu plochy stěny vystupující nebo zahloubené části.

Buďte opatrní při provádění měření a výpočty. Pokud používáte laserový metr, pak se ujistěte se, že paprsek směřoval přesně kolmo ke stěně, jinak budete mít velké chyby ve výsledcích.

Jak vypočítat druhou místnost, stěny, strop a podlahu

Čas od času musíme znát oblast a objem místnosti. Tyto údaje mohou být potřebné při návrhu vytápění a větrání, pořizování materiálu a dokonce i v mnoha dalších situacích. Také je potřeba pravidelně znát povrch stěny. Všechny tyto údaje jsou snadno vypočítat, ale nejprve musí pracovat s páskou opatření - měřit všechny požadované rozměry. Chcete-li se dozvědět, jak na výpočet plochy místnosti a stěny, množství prostoru a budou dále diskutovány.

Často je třeba pro výpočet zdvihového objemu místnosti, její objem

V jedné místnosti v metrech čtverečních

Vypočítat jednoduché, stačí mít na paměti, jednoduchý vzorec, stejně jako provádět měření. Jejím úkolem bude:

 • Ruleta. Lepší - se zámkem, ale fit a normální.
 • Papír a tužku nebo pero.
 • Kalkulačka (nebo číst v koloně, nebo v mysli).

Sada jednoduchých nástrojů, je v každé domácnosti. Jednoduše měření provádí s asistentem, ale je možné zvládnout na vlastní pěst.

Nejprve je třeba změřit délku stěn. Tím, že je žádoucí, podél stěn, ale v případě, že jsou provedeny těžký nábytek, je možné měřit a ve středu. Pouze v tomto případě postupovat ruleta páska ležela podél zdí, a nikoli šikmo - chyba měření bude méně.

Je-li místnost je správný tvar, bez vyčnívajících částí, výpočet plochy místnosti je jednoduchý. Změřit délku a šířku, nahrávání na papíře. Psát číslice v metrech, centimetrů za čárkou. Například, 4,35 m délka (430 cm), šířka 3,25 m (325 cm).

Jak vypočítat plochu místnosti

Čísla bodů násobit, dostaneme plochu místnosti v metrech čtverečních. Pokud bychom se obrátit na náš příklad, dostaneme následující: 4.35 m * 3,25 m = 14,1375 čtverečních. m. V této velikosti obvykle nechat dvě číslice za desetinnou čárkou, a poté se zaokrouhlí. Celková vypočítá jako kvadratura na pokoji 14,14 metrů čtverečních.

Pokud potřebujete vypočítat plochu místnosti nepravidelného tvaru, to je rozděleno do jednoduchých tvarů - čtverce, obdélníky, trojúhelníky. Poté se změří všechny potřebné rozměry, výpočty známých vzorců (tam je málo v tabulce níže).

Než se vypočítat plochu místnosti, je také provádění změn. Pouze v tomto případě se čísla nebudou dva, ale čtyři: Přidat další délky a šířky výstupku. Rozměry obou částí jsou posuzovány samostatně.

Jeden příklad - na fotce. Tak jako to, že i další - obdélníku, oblast je považována na stejného vzorce: násobit délku šířkou. Obrázek musí být zjištěno, že se ve vzdálenosti, nebo přidat k velikosti místnosti - v závislosti na konfiguraci.

Oblast komplexního tvaru místnosti

Ukázali jsme, v tomto příkladu, jak vypočítat projekční plochu v místnosti (zobrazeno na obrázku nahoře):

 1. Věříme, že bez kvadratury výstupku: 3,6 m * 8,5 m = 30,6 čtverečních. m.
 2. Domníváme se, že velikost vyčnívající části: 3,25 m * 0,8 m = 2,6 čtverečních. m.
 3. Sčítat dvě veličiny: 30,6 čtverečních. m. o 2,6 kb. m. = 33,2 sq. m.

Stále tam jsou pokoje s šikmými stěnami. V tomto případě jsme rozbít to, aby se dosáhlo obdélníky a trojúhelníky (jak je uvedeno níže). Jak vidíte, v tomto případě je nutné mít pět velikostí. Přestávka může být jiným způsobem, umístěním vertikální spíše než horizontální linii. Nezáleží na tom. Jen vyžaduje sadu jednoduchých tvarů, a způsob, jak od sebe oddělit je libovolná.

Jak vypočítat nepravidelného tvaru plochu místnosti

V tomto případě je pořadí hodnocení je:

 1. Domníváme se, že velkou obdélníkovou část: 6,4 m x 1,4 m = 8,96 čtverečních. m. Je-li na kole, dostaneme 9, 0 m²
 2. Počítáme malý obdélník: 2,7 m x 1,9 m = 5,13 čtverečních. m. zaokrouhlení to, dostaneme 5,1 metrů čtverečních. m.
 3. Považujeme trojúhelníkovou plochu. Jelikož se jedná o pravý úhel, který se rovná polovina plochy obdélníku se stejnými rozměry. (1,3 m x 1,9 m) / 2 = 1235 čtverečních. m. Po zaokrouhlení získání 1,2 kb. m.
 4. Nyní vše přidat až najít celková plocha místnosti: 9,0 + 5,1 + 1,2 = 15,3 čtverečních. m.

Uspořádání prostor může být velmi rozmanité, ale obecný princip jste pochopil: dělení jednoduchými tvary, změřit všechny požadované rozměry, výpočet kvadratury každého kusu, pak vše sečíst.

Vzorec pro výpočet plochy a obvodu jednoduchých geometrických tvarů

Jedna důležitá poznámka: Plocha místnosti, podlahy a stropu - je to všechno stejné velikosti. Rozdíly mohou být v případě, že je nějaký druh polosloupy, nedosahující až ke stropu. Potom, z celkového počtu srovnat srovnat odečíst tyto prvky. Výsledkem je užitná plocha.

Jak vypočítat druhou zdi

Stanovení plochy stěn je často nutné při koupi povrchových materiálů - tapety, omítky, atd. Pro tento výpočet další měření jsou nezbytné. K již existujícím šířku a délku místnosti bude zapotřebí:

 • výška stropu;
 • výška a šířka dveří;
 • Šířka a výška okenních otvorů.

Všechna měření - metrů, jak srovnat zdi, taky obvykle měří v metrech čtverečních.

Výhodná velikost působící na plánu

Vzhledem k tomu, že stěny jsou pravoúhlé, a oblast je považována jako obdélník: násobit délku šířkou. Stejným způsobem můžeme vypočítat velikost oken a dveří, jejich rozměry odečíst. Například výpočet plochy stěn znázorněných na obrázku výše.

 1. Stěna s dveřmi:
  • 2,5 m * 5,6 m = 14 čtverečních. m. - celková plocha dlouhé zdi
  • jak dlouho trvá dveří: 2,1 m x 0,9 m = 1,89 čtverečních metrů
  • Wall bez dveří - 14 m - 1,89 čtverečních. = 12,11 metrů čtverečních. m
 2. Zeď s oknem:
  1. kvadratura malé stěny: 2,5 m * 3,2 m = 8 sq.m.
  2. Jak dlouho trvá, než se okno: 1,3 m * 1,42 m = 1846 čtverečních. m, zaoblené získá 1,75 čtverečních metrů
  3. bez stěně okenního otvoru 8 sq. m - 1,75 m = 6,25 sq.m.

Najít celkovou plochu stěn není nijak složité. Složit všechny čtyři číslice: 14 m + 12,11 m + 8 m + 6,25 m = 40,36 sq. m.

Vzorec pro výpočet objemu místnosti

U některých výpočtů požadovaných objem místnosti. V tomto případě jsou tři hodnoty násobí šířky, délky a výšky místnosti. Tato hodnota se měří v metrech krychlových (v metrech krychlových), také volal zdvihový objem. Například při použití údajů z předchozího odstavce:

Pokud jsou všechny násobit, získáme: 5,6 m x 3,2 m x 2,5 m = 44,8 m 3. To znamená, že objem místnosti 44,8 krychle.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

5 + 5 =