Jukka péči doma

Jukka péči doma

Categories: Název kategorie.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

Jukka: Péče doma (foto). Reprodukce, podmínky, problémy s pěstováním yucca domova

Jukka, protože jeho exotického vzhledu, rozhodně vzít své místo na slunci „nejen v zahradách, ale také v interiéru zahradnictví.

U dlouhých kopí ve tvaru listů se nazývá „Španělská dýka,“ „Adam je jehla.“

Přibližně 40 známých druhů juky.

Při pokojových podmínkách nejoblíbenější pro pěstování:

juka aloelistnaya - stromová rostlin v přírodě dosahuje 4-6 m na výšku. Listy pevné ostře ozubené hrany o délce 45 cm, mají tmavě zelenou barvu s modrým nádechem;

yucca gigantea . - Je v povaze větvení stromu až 8-10 m získal svůj název na silný kmen, připomínající sloní nohu. Listy mají světle zelenou barvu a hroty na koncích, kožený pocit. Charakteristickým rysem tohoto typu je směr listů ve výstupu: spodní - svěšené a horní stranou nahoru.

Tyto druhy mají výraznější hlaveň korunovaný „shapkoy9raquo; dlouhé listy. Během tohoto vystoupení jsou často nazýván falešný dlaň. Navzdory subtropického původu, juky jsou nenáročné, jsou poměrně snadno pěstovat doma, s výhradou jednoduchých pravidel zadržení.

Jukka: Péče doma - půdu, světlo, teplotu a vlhkost

Půda pro pěstování juky by měla být volná a propustná, as Tato rostlina netoleruje stagnaci vody. To mohou být připraveny z stejných objemových dílů humus, kompost, hrubý písek (frakce 3 mm) nebo perlit. Nenechte se špatně přidat do svého pemzy (struska), oblázky nebo štěrk, uhlí (1: 1: 1). Kyselost půdy je žádné striktní požadavky: juka dobře rostou v rozmezí pH 5,6-7,5. Pokud nemůžete vyzvednout ingredience pro Peat směsi je možné koupit hotovou půdu pro pěstování juky, například série Seliger-Agro, zahrady Semiramidiny, Biud, Květinový ráj, Dream botaniky a další.

Pro dobrý vývoj juka potřebují jasnější osvětlení, a to zejména u mladých rostlin. Nicméně, aby se zabránilo spálení listů by mělo být pritenyat v poledních hodinách na přímém slunci. Optimální umístění oken bude na východ nebo na západ. V zimním období, aby se dosáhlo požadovaného, ​​můžete použít přídavné osvětlení fitolamp denního světla 16 hodin světla denně. V létě yucca lze vyjmout do volného prostoru, poskytuje jí rozptýlené světlo a ochranu před deštěm.

Teplota a vlhkost

V teplém období se bude optimální teplota vzduchu za obsah Yucca + 20-25 ° C. V případě, že rostlina stojí na jižní straně, může dojít k přehřátí. V tomto případě je nutné posunout odstín se ochladí a pak se postříkají vodou. Na podzim av zimě juka je nutné stanovit + 8-12oS. Při vyšších teplotách a nedostatek světla střílí z něj značně rozšířena, zmenšuje listy vadnout a stát se lehčí.

Některé druhy juky třeba postřik teplé vody, který se provádí před východem a po západu slunce. V opačném případě může dojít k úžeh na listech. Pro zlepšení hrnec vlhkosti mohou být umístěny do nádoby s vlhkým keramzitu, štěrku, mech.

Jukka: Péče doma - reprodukce, transplantace

Juka se množí semeny a vegetativně domů.

ze semen pěstovat „Spanish Dagger“ je mnohem jednodušší, než se tyto semena: nejprve při pokojové obsahuje nepravdivé palma kvete jen velmi zřídka, a za druhé, že nestanovuje ovoce (kromě yucca aloelistnoy) v nepřítomnosti svého opylovačů-symbiont - yukkovoy můry. Yucca semena mají poměrně dlouhou klíčení (od jednoho měsíce do jednoho roku), tak, aby tento proces urychlit, musí trhat - rub smirkový papír každý semen. Semena vysévají v ploché misky se směsí drnu hlíny a písku, a umístěné v teplichku. Můžete držet semena vlhký materiál (houby, vatovým tamponem, gázové, atd.), Aby pipping. Pro klíčení semen nezbytné k udržení teploty vzduchu + 18-24oS a pravidelně větrané. Vzcházení rostlin ze semen osetých přímo do země, může trvat od jednoho měsíce do jednoho roku. Po opětovný růst páru pravých listů sazenice ponořit do samostatných šálků. Každý rok mladé rostliny by měly být repotted.

Jednodušší a rychlejší způsob, jak propagovat Yucca - zakořenění řízků. No je to v kombinaci s plánovanými prořezávání zarostlé rostlinami, které tvoří začátek aktivní vegetace. Řez tip juka dezinfikovat ostrý nůž, takže několik spodní listy na stopce (ze svých vedlejších nosních dutin rostou nové výhonky později). Řezy byly sušeny a zpracuje se s aktivním uhlím prášek. Cut „verhushechnyy9raquo; za páčku udržovat ve vodě, tím, že jej uhlí pro prevenci hniloby nebo v půdní směsi. Na zbývající části trupu - „penke9raquo; ze spících pupenů začnou růst postranní výhonky. Mohou být prořídly nebo jej ponechat, tvoří svěží „shapki9raquo; opustí.

Zakořeňování vrcholových řízků v přízemí Yucca

Můžete pěstovat Yucca Pláště jsou kusy. Ty lze zakoupit v květinářství, říznout ze stávajícího zařízení. Na prodej jako yuca řízky rozdělen ve formě dárkového zboží na jižní středisek - live „magnitik9raquo; V paměti města. Při nákupu takové sadby třeba věnovat pozornost jeho vnějšího vzhledu: to by mělo být pružné a šťavnaté bez známek smrštění či hnilobě, horní a dolní konec musí být označeny (horní konec „zapechatan9raquo, vosk). Tyto řízky zakořenění v písku, vermikulitu, rašeliny a písku směsi. Dolní konec hole do připraveného podkladu a dát do teplichku. Zakořenění se provádí při teplotě ne nižší než + 20 ° C po dobu 1-2 měsíců.

Pokud jste si zakoupili řezací není označující konec (není jasné, kde je nahoře a kde dole), pak zakořenění prováděny vodorovně. Na vlhkém substrát zásobníku řízky, lis se lehce a umístí do teplichku nebo potažené sklo. Pokud je horní strana řízků se výhonky s kořeny, kmeny vytáhl z půdy a jsou rozděleny do částí, z nichž každá je zasazena v samostatné nádobě.

Zakořenění juky kmenových kusy 3 - vertikálně (v přítomnosti všech značek), 4 - horizontální (když není jasné, kde horní a dolní konec)

Dalším způsobem, jak propagovat Yucca - A air vrstvení. Tato metoda může být použita v případě, že rostlina zemře nadměrné zalévání. Pro tento účel, v kufru, došlo k odchýlení se z horní části alespoň 60 cm, pás kůry je řez ve tvaru kruhu 5-15 mm. Rána je třeba zabalit rašeliník, a horní fólie, opouštějící hlavu malého otvoru k dalšímu zvlhčování mechu. Tento svazek je ponecháno na dokud juky a vývoj kořenů (3-4 týdny). Pak špička zakořeněných rostlin jsou řezané pár centimetrů pod odstraněným kůry a léčení řez, zasadil v hrnci.

Zakořenění vzduchu vrstvení

Mladé rostliny potřebují každý rok transplantací a dospělé osoby - každé 2-4 roky. Je lepší utratit na jaře. Zdravé vzorky jen převrátil (bez porušení hliněné koma) v novém hrnci drenážní vrstva 3-4 cm. Tato metoda umožňuje snížit trauma kořenového systému na minimum a snížení doby nastavení. Pokud Yucca začala hnít kořeny, pak by měly být osvobozeny od starého zemi snížit shnilých částí. Potom se rostliny přesadí do čerstvého substrátu a není přiváděn po dobu jednoho měsíce. Povinné transplantace juka, zakoupené v obchodě (po úpravě 2 týdnů na novém místě), jelikož země v transportní nádobě není vhodné pro dlouhodobé pěstování rostlin.

Nový hrnec se volí takovým způsobem, že jeho průměr je 2-3 cm větší než původní kapacity.

Jukka: Péče doma - krmení a napájení

Periodicita zavlažovacího falešného dlaně záviset na takových faktorech, jako je množství rostlinného materiálu a velikosti hrnce, půdních vlastností, teploty a vlhkosti. V teplém období Yucca hojně zalévat, půda v hrnci by měla vyschnout mezi waterings alespoň 5 cm. V hloubce. Je důležité, aby se zabránilo stagnaci vody v půdě, nebo hnije kořenový systém a rostlina zemře. V zimě řez úžina.

Udělat obvaz začne na jaře v intervalech 2-3 týdnů a dále po celou dobu aktivní vegetace. Vzhledem k tomu, že doma yuca kvete jen velmi zřídka, pak je optimální použít hnojivo pro rostliny nebo speciálním dekorativnolistnyh pro palmy (Absolut, Pokon, Zahrada divů, BIOPON, Zdraven turbo Stimovit, Florovit). Pokud požírající listy na spodní straně listů se postříká roztokem minerálních hnojiv.

Nejčastěji juka umírají nesprávné péče. Nadměrná vlhkost půdy vede k kořenovou hnilobu a stopky: listy vadnout, na kmeni objevují měkčené a tmavé skvrny, odlupování kůry nebo zvětší. V tomto případě, je-li stále existují zdravé části, můžete se pokusit zachránit závod (nebo horní části reptání sudu).

Yucca může vypsat listy při přesazování nebo změny podmínek. To je normální reakce na stres rostlin. Pokud dojde k hromadné opad listů, důvodem může být podchlazení nebo průvanu.

Žloutnutí a list padání dochází z následujících důvodů:

• přirozený proces stárnutí;

S nedostatkem světla juka Listy fade, vadnout.

Zhnědnutí špiček a okrajích listů naznačuje, nízká vlhkost vzduchu v místnosti nebo skrovných zalévání.

Časté stříkání, nízké teploty a vysoká vlhkost vzduchu, dusíku a přebytek zalévání vede k vývoji houbovým a bakteriálním chorobám. Obyčejný tito jsou:

cercosporová plíseň - charakterizuje vývoj na listech hnědé skvrny, které rostou v průběhu času;

hnědé špinění způsobená houbou Coniothyrium concentricum. Hlavním příznakem tohoto onemocnění je bezbarvý, malé skvrny na starších listech. S progresí onemocnění žlutá skvrna, a pak zase hnědé. Ve středu se vyvíjejí černou houbu;

okrajová nekróza Zdá se, nejčastěji na starších listech Yucca. Okraje plechových desek stát žlutohnědý, případně tyto části die;

Fusarium rot způsobená houbami rodu Fusarium. Listy začnou hnít na dně. Patogen perzistentní v půdě snadno šíří kontaktem;

bakteriální hniloba podléhá spodní části rostliny. Proces vzniku onemocnění doprovázené hnilobným zápachem po rybách. Léčba nemůže být narušen juka by měla být vyhozen;

bílá hniloba vyprovokován Sclerotium houbami, které většinou mají vliv na spodní listy: jsou bezbarvé a vodnatý, vlhký tvořily bílou plísní. Choroba se projevuje výrazně při nízké teplotě vzduchu nebo ostré kapky a vysoké vlhkosti.

Pro podezření na plísňové choroby která má být léčena rostlin fungicidní roztok (Topaz VitaRos, fundazol, Ridomil Gold, Previkur), odstranit postižené části. V některých případech, léčba nepřináší pozitivní výsledky a závod spolu s terénem je lepší hodit.

Yucca z škůdcem svilušky, mealybug, červci. Pokud některá z nich zjištěno, že je třeba umýt rostlinu mýdlovou vodou umýt parazity, a zpracuje se vhodným insekticidem (Akarin, Vermitek, Fitoverm).

© 2012-2018 „Dámské názor.“ Při kopírování materiálů - odkaz na zdroj je povinná!

Šéfredaktor portálu Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Kontaktujte nás na adrese: +7 (965) 405 64 18

Yucca - stromová rostlina z agáve. Šavle listy, zelené nebo zeleno-žluté, jsou bílé pruhy. Shromažďovány v šroubovice v zásuvce přilehlé k horní části rostliny. Délka listu metru, šířka 10 cm. Evergreen. Vzhledově podobné palmě, za což se mu dostalo druhé jméno -palma Yucca.

Jukka skromný a nenáročný. Ale existují určitá pravidla, které jsou nezbytné, aby se zvýšila doma nebo na webu:

 • dobré osvětlení;
 • no zamokření;
 • Správné prořezávání pro rostliny požadovaného tvaru a velikosti;
 • vhodné půdy.

Metody pěstování

Přivezl z obchodu smysl transplantaci rostlin. Ale až poté, co dva nebo tři týdny jeho závislost na webu. Zalévání závisí na stavu juka. Ale také o týden později.

Nejlepší čas k výsadbě - oživení celé přírody. Pružina. Ale to může být zasazeny v létě. Ale podzimní výsadby ohrožující onemocnění a dokonce i smrt.

Yucca preferuje lehké, volné a okyselení půdy. Navíc, v případě, že rostlina je mladá, pak v souladu s těmito požadavky musí být přísně dodržovány. Dospělé rostliny mohou používat těžký jíl a složení půdy. Častěji než ne brát rovným dílem trávníku půdy, listí a písku.

Vlastnosti péče yucca květina doma

Umístění a osvětlení pro rostliny

Ideální místo pro Yucca je slunné místo na východ nebo západ okna. Květinový stojan a na jižní straně, ale na delší pobyt v jasném přímém slunečním světle, je žádoucí odstranit. Osvětlení výrazně ovlivňuje růst a vývoj Yucca.

vlhkosti pro udržování domu dlaně, yuccas musí být v souladu s tropickým klimatem. Doporučuje se umístit Yucca od radiátorů, aby se zabránilo vysychání. Pokud je vzduch suchý celém bytě trvá květina s vodní postřik až 2 krát denně.

Teplotní podmínky pro zimní a letní

Od dubna do října juka by měla být při teplotě 20 až 24 stupňů, v zimním období je nutné zajistit teplotu asi 12 stupňů

Ti, kteří se množí doma nebo na zahradě juka musí proniknout k smrti na nos na pravidlo: je lepší sušit, než nalít. Vskutku, navlhčit rostliny potřebují pouze tehdy, pokud jste si jisti, že hroudu Yucca zcela suchá a potřebuje zalévat. To se obvykle stává jednou týdně. Ale to může být méně.

Pokud jde o zbytek času, pak musíte být napojena v zimě velmi vzácně (až 1 krát za 3-4 týdny) a jen velmi málo

Hnojení a továrny na výrobu hnojiv

Jako každá yucca rostlina potřebuje krmení. Mladí jedinci dělají konvenční hnojivo pro okrasné rostliny, vyrostla, to trvá Yucca a organické látky. Frekvence aplikace živin - dvakrát za sezónu aktivního růstu (jaro a podzim). V případě, že granulované hnojivo, může být dávkován v jednom okamžiku.

Yucca a snížit s cílem poskytnout požadovaný tvar rostliny, jakož i za účelem rozmnožování květu.

Při juky dosáhne požadované výšky, a jeho kmen není tenčí než 7 cm, rostlina může být broušen, aby se zamezilo růstu a vzdát větvení a nádhera. Zahradních yuca plátky temné zahrady pitch typy místo a domů Flower pokoj práškového uhelného prachu, obezzarazhivaya a chránit. Používá se pro akutní dezinfikovat nůž a střihu, držel korunu. V žádném případě neporušují hlaveň! Řez musí být provedeno od začátku do konce. Po nějakém čase v místě řezu poroste dva vrcholy, bude závod větvit a naklíčená od staré elity je také možné pěstovat jedinou květinu.

Přesazování krytý yucca květina

Dokud juka je mladá rostlina je build-up zelené hmoty a rozvoj kořenového systému je aktivní a je třeba transplantaci v průměru jednou za rok. V budoucnu méně. Když juka dosáhne tak velké, že se stane nedostupným hmotnosti, je doporučeno měnit pouze horní vrstvu půdy pro další.

Jak víte, zda transplantace je včas? Pro většinu pěstitelů části pečlivě odstraněny všechny předem smáčené mírně zemité hroudu s kořeny a prozkoumat ho. Když kořeny vyplní banku a nejvíce výslovně požádat, ve kapacit prostornější, nebo našel nemocný, zčernalá a hnití kořenů a následně přenést na jiné místo, zcela by bylo užitečné. Květináč pokaždé vybírá 2-3 cm. Více než předchozí.

Hlavní metody transplantace:

 • Skutečná transplantátu;
 • jemnější způsob, jak se pohybovat rostliny v příznivých podmínkách - manipulace.

Překládka používá pouze tehdy, když všechny kořeny Yucca v pořádku. Oni prostě potřebují nový prostor. Potom velmi opatrně a snažil se zlomit tenké a jemné kořínky na povrchu kómatu, juka dát do větší velikosti hrnce s odtokem na dně připravené a pečlivě zaplnit zemi ze stran. Častěji než ne důvod k přesazení vyprahlý, takže zavlažování okamžitě vytváří optimální, ale po týdnu.

Roubování zahrnuje malou mýtinu pozemků a drhnutí nouzi a nemocnou část kořene, a pak také vytvořit prostor v jiné misce s přidáním půdy.

Chov této nádherné květiny palmovidnogo doma nevyžaduje mnoho úsilí, aby učinilo tuto příjemné a snadné. Kdo nechce mít exotické a atraktivní rostlinu nejenom v jediném exempláři, a ve výši dva nebo tři. Yucca uvítají dárek mnoho květinářství.

Yucca se množí semeny, řízky a procesů.

Jako u většiny tropických rostlin, juky může dát život nové jedince, nejen semene, ale také z řízků a je připraven na děti - hlavní procesy.

Semena jsou zvláště citlivé na složení substrátu, takže hlavní úkol - zajistit mírně zvlhčené, tichý půdu, zejména písečnou strukturu, nebo směsi písku se zemí. hloubka Záložky semeno. - 12 cm je žádoucí udržovat teplotu 20-25 stupňů. U rovinnosti podmínek, semena pokryta sklem nebo filmu, ale nezapomeňte větrat.

Podmínky setí - brzy na jaře. Sazenice se objeví ne dříve než za měsíc, a do konce roku, může být transplantovány do samostatného prostoru pro další růst. Ve věku dvou, juka mohou být zasazeny v místech s podmínkami ulice.

Přísavky růst kolem dospělé rostliny. Je nutné oddělit v čase, a to nejen proto, že jsou - dobrý materiál pro chov, ale také z toho důvodu, že jinak hlavní trup může být zničen dětí vyrůstajících.

Nejběžnější způsob, jak se množit rostliny - cherenkovanie.Razmnozhenie sudu vyrobeného na jaře nebo v létě. Akutní nůžky malé úseky jsou vyříznuty z kmene (20 cm)., Plátek se suší na vzduchu po dobu jedné hodiny, pak se ramena jsou umístěny ve vlhkém připravený podklad. Udržování teploty a vlhkosti vzduchu, měsíc nebo o něco více, než se dostanete klíčky stonek, připravený k výsadbě.

Někdy se doporučuje u rozmnožování řízkováním pro zakořenění dát do vody.

V přírodě, juka květy vzácné krásy květin. Vypadají jako velké klátící konvalinek shromážděných v latě. Ale domácí květina pěstitelé s několika málo výjimkami, musí se spokojit pouze s exotickým vzhledem a jasně zelené obytné kopií.

Problémy, choroby a škůdci v květu

Jukka zřídka trpí škůdci. Někdy to bolí pavouk mite a škodlivý hmyz. měřítku útoky Jose občas. Přítomnost červci na rostlinách dát hnědé skvrny kulatý tvar.

 • Způsob, jak bojovat se doporučuje mechanický. Ručně otřít vlhkou houbou nebo hadrem listí, sběr škůdců.
 • Uvědomte si, že červci lze odvodit jednou týdně výměně vody čistit vodku!
 • Ale hlavní problém, protože z toho, že je možné ztratit zámořské krásy, najít chyby v péči o ni.
 • V případě, že listy jsou hnědé kolem okrajů, pak vinu přílišné suchosti vzduchu, nebo nepřijatelně nízkých teplotách.
 • V případě off-žluté skvrny s hnědým lemem na Yucca, hledal houbové infekce.
 • Vybledlé skvrny na zelené listy - znamení popálení mimo přímé sluneční světlo.

Vědci vědí více než 30 druhů Yucca. Mezi nejoblíbenější odrůdy se jedná o:

 • Nejvíce druh mrazuvzdorné. Moci strávit zimu na minus 20 stupňů. Na rozdíl od ostatních - téměř úplná absence stopky a velmi hluboké kořeny. Listy jsou úzké a pokrytá bílými kudrnatými pramenů.
 • Yucca slonová kost. Závod byl pojmenován podle podobnosti kmene na noze slona. Silně větvení. Listy jsou světle zelené. Na koncích - ostré jehly.
 • Jukka pěkné - velmi krásná rostlina. Často tvoří bizarní formu několika kmenů s luxusním zelenými vlasy a modré. Chráněné hrot na konci jehly-list a ostrými zuby hran. Až 6 metrů.
 • Yucca glauca. Má krátký stonek (až 1,8 m). A šťavnaté kožovité listy. Velmi krásné květiny v metru vysoký, s množstvím květů bílé nebo slabě smetanové.
 • Jukka aloelistnaya. Někdy se tak vysoko až 8 metrů na výšku. Listy jsou tmavě zelené s hrotem na vrcholu, opravdu připomíná šťavnaté aloe.

Obtíže rostoucích rostlin. užitečných rad

S juky zvládnout všechny milovníky barev, s výjimkou těch, kteří nevědí opatření zalévání. Hlavním nebezpečím pro tuto květinu - zamokření.

Délka života rostlin

V teplejších klimatických podmínkách juka můžete vychutnat krásu po celá desetiletí.

Život krás zelený rostoucí na okenních parapetech, zcela závisí na podmínkách, ve kterých žijí, majitel schopnost správně tvořit, krmiva a opětovnou výsadbu květinu.

Mohu sledovat tuto rostlinu doma?

Yucca roste dobře v obytných zónách. Obvykle v domácnostech a kancelářích rostou dva druhy juky: slonovina a aloevidnuyu. Jediná věc, mít na paměti - dokonce pokojová rostlina zabere hodně místa, jako juka může vyrůst až 4 metry na výšku. A sotva potěší yucca zdravý růst, pokud je okno pokoj s výhledem na sever.

Yucca zahradu kvete pouze v dospělosti, a proto nelze očekávat od mladých květů rostlin. Obvykle s dobrou péčí se Yucca šipkou stopky až do 4. roku života.

To tak se stane, že juka již rozkvetla dříve, ale zastavil po transplantaci. To znamená, že rostlina trpěla stresem a potřebuje obnovit a získat sílu k novému rozkvětu za rok nebo dva.

A tady doma Yucca květy může dojít ve výjimečných případech. Důvod - položit poupata musí být řádně zimování, přibližnou teplotu a dobu k přírodním venkovním podmínkám.

Při hledání příčin žloutnutí a sušení listů juka by měly být odděleny:

 • přirozený proces, při kterém listy mění barvu na zářivě zelené a žluté tusklyy.Eto normální jev, který se vyskytuje pouze na spodní listy. Kromě toho, s poměrně nízkou rychlostí (plechy průměr života 2-3 let, po kterou je nebo by měla být odstraněna pečlivě čekat nebo spontánní kapka);
 • nepřirozenou smrtí, pokud žloutnutí listů jsou v horní části rostlin, nebo dojde ke změnám velmi rychle.

V druhém případě se doporučuje ověřit podmínky, za jakých je juka.

Pravděpodobně z důvodu, že závod nebyl klidný: Existují podchlazení nebo hraných průvanu. Žloutnutí může být také indikátorem nadměrné vlhkosti v půdě.

Yucca může reagovat na masivní dumping listy na změny v místě, kde je květina nebo teplotních podmínek.

Pečovat o květinu v zimě?

Aby nedošlo k narušen přirozený životní cyklus Yucca, že je nezbytné zajistit umělou změnu roku. K tomu, hrnec falešné dlaně užitečné, aby se ohřáté lodžie nebo balkonu, kde se udržuje teplota pod 8 °. V ideálním případě - 12-14. Zalévání v této době by měla být snížena na minimum (každé tři týdny). To je užitečné pro kompenzaci krátké denní hodiny osvětlení další lampy, což vede dobu svícení na 16 hodin denně.

Při nízkých teplotách a časté zalévání a kořenů a stonku hnilobě může začít. Jasné znamení tohoto yuca listí klesl a vypadají bezvládně a bez života.

Pokud juka listy vypadat zdravě, ale její růst se zpomalil, je pravděpodobné, že tam je nedostatek živin. Aby se předešlo této zavádí živin (kořen a listové způsob) a převod (převod) ve velkém objemu.

Můžete ovládat osvětlení květiny, jako pomalejší růst je někdy vyvolána nedostatečným množstvím slunečního záření.

Yucca - péče v domácím prostředí. Rozmnožování. rostoucí problém

Yucca (Yucca) - populární pokojová rostlina. Je nenáročný a vytrvalost, často pěstuje jako Stam strom s tlustým kmenem, končit sultáni kopinaté listy.

Dříve tato kultura přičítáno dlaních, a nyní to je někdy nazýván „falešný palma nebo“ palm lilie“. V moderní klasifikaci rostlin zahrnuty do rodu Agave (Agavaceae). Yucca v samostatném rodu, ve kterém existuje asi 40 druhů.

Místa přírodních stanovišť, juky - pouště a polopouště severní a střední Ameriky. Můžete také vidět v zemích jihovýchodní Asie a některých karibských ostrovech. Rostliny rostou hojně v otevřených slunných místech s písčitými a kamenitých půdách.

Externě, juka, která patří do různých druhů mohou mít jen málo podobají jeden druhému. Většina druhů krátké a acaulescent, například vláknitého nebo juky zahradní (Y. filamentosa), otvorochennolistnaya (Y. recurvifolia) nebo visící (Y.pendula) a plochou (U. campestris). K dispozici je také stromová juky, tvoří střední a postranní výhony: majestátní juky (Y. gloriosa), coracoid (Y. rostrata), silné (D valida), korotkolistnaya (brevifolia), vysoká (elata), obří (gigantea) nebo barvy slonoviny ( elephantipesa).

V stonky, kmeny juky akumulace vody, které spotřebují v suchých obdobích.

Různé velikosti a různé rostliny. Existuje obrovské stromy, které rostou v přírodě až 12 metry na výšku (slavný „Joshua Tree» (Yoshua-tree)), je relativně malý, a to až do 2,5 m (Yucca pěkné), ale tam jsou miniaturní rostliny, jejichž výška nepřesahuje 20 cm (Y. Standley).

Doma, kanceláře, zimní zahrady mohou být pěstovány většinu druhů. Nejčastěji se tento majestátní juka, slonová kost, zobák, aloelistnaya, Schott (Y. schottii), Trekulya (Y.treculeana). Nejpopulárnější v interiérovém designu dřevina s jediným kmenem nebo rozvětvené.

Yucca listy jsou kopinaté nebo xiphoid, že tvrdé, někdy s bodcem na konci. Může být vzpřímené nebo visící, s hladkým nebo drsným povrchem. Shromážděné v zásuvce, která buď rostou ze země, nebo se nacházejí na koncích výhonů. Maloval v jasně zelené nebo zelené s modravým nádechem. Velikost listu je úměrná velikosti zařízení, od 1 m do 20 cm, u některých druhů vlnité hrany, s vlasy nebo zuby na okrajích.

Venku yuca květy v hrnci kultuře - je velmi vzácná. Bell květy jsou shromažďovány v latě, který se nachází na vysoké špice. Povlak je obvykle bílé, mohou být mírně růžové nebo krémová barva. Velikost květiny a výška květu stonku závisí na velikosti zařízení. Květ může dosáhnout 6-7 cm ve velikosti, stonky rostou až 2 m.

Doma většina závodu se může stát problémem pro pěstitele. K omezení růstu Yucca, není potřeba volit velké banky pro ni.

Péče Yucca doma

Tvrdil, že Yucca - nenáročné rostliny. Ale v praxi se s ní v květinářství mají často problémy. Jaká jsou pravidla pro péči o juky v domácnosti je třeba dodržovat, aby se jim vyhnout?

Jak již bylo zmíněno, přírodní locus juky - klimatickém pásmu se suchým vzduchem a malé množství srážek, avšak velké množství světla a slunečního záření. To by se mělo vzít v úvahu při pěstování yucca domů.

Pro juky potřebují hodně světla a slunce. Nejvíce vhodné místo, aby ji - okna na jih, jihovýchod a orientaci na jih-západ.

Zvlášť důležitá je dobré osvětlení pro mladé rostliny, aby byla zajištěna jejich správná formace. V tomto případě, mladé rostliny více než dospělí jsou náchylné k pobytu na slunci, tedy v nejteplejším době, kdy je třeba pritenyat nebo se vzdálil od okna.

Nedostatek světla ovlivňuje závod negativně. Střílí ošklivě protáhla a ohýbal. Listy jsou tenčí, bledá, začnou žloutnout a spadnout. Rostlina je oslaben a může se objevovat škůdce, např škodlivý hmyz nebo sviluška snovací.

Dostatečné množství světla potřebné juka a zimu, takže v této době, je žádoucí uspořádat rostliny navíc umělého světla, čímž se denní světlo na 16 hodin denně.

Během vegetačního období (březen-září), aby Yucca komfortní teplotu 20-24 stupňů. V další horké podmínky nezbytné vysoké vlhkosti (Postřik, umístění palety vlhkým keramzitu). Čím vyšší je teplota, tím vyšší musí být jeho vlhkost.

Problém s yucca domácí péči je třeba v zimě (únor až říjen) vytvořit zařízení svěžest, teploty 8-10 stupňů Celsia.

No v případě, že dům má vhodné prostory, například vyhřívaný lodžie, kde si můžete umístit Yucca v tomto okamžiku. Pokud tomu tak není, umístěte nádobu na parapetu, pridvinuv ho blíž blíž ke sklu, a periodicky se otevře okno, a pokud je okno vám umožní navrhovat, otevře klapku na zimní ventilaci.

Je třeba připomenout, že se náhlým změnám teploty a průvanu Jukka trpí bolestivé a někdy na ni zemře.

Yucca, stejně jako všechny sukulenty, je schopna akumulovat vlhkost do kufru, navíc má slabý kořenový systém. Proto je velmi citlivý na zamokření půdy, zejména v chladných podmínkách.

Zjistit, zda rutinní zalévání jej můžete jednoduše prstem pocit na zem. Půda by měla mít čas vyschnout mezi waterings až do dne hrnce.

Během léta hojně zalévat, ale stokshuyu vody do jímky vyprázdněna. V zimě, zalévání je obvykle řez, ale jeho frekvence a hojnost jsou závislé na teplotě v místnosti, v chladném zimním období - jen zřídka, pokud teplo - často.

Dbejte na správné zalévání je důležité, protože nadměrná vlhkost vede k kořenovou hnilobu, která zabila rostlinu.

Pokud je obsah Yucca ve vysokých teplotách, je třeba jednou denně (zejména v horkých dnech - dvakrát) spreje.

(Půl lžičky na litr), nebo kyselina citrónová (jedna třetina lžičky na litr) a tvrdé vody z listů žádné pruhy zůstal, vaří po dobu rozprašování vody použité nebo se přidá do vody citronovou šťávou.

Pro půdu s juky požadované kyselosti od slabě kyselá až neutrální, pH 5-7. Půda musí zajistit dobré vlhkosti a vzduchu ke kořenům byly krmeny a dobře větrané.

Složení půdy, připravený nezávisle obsahovat list, rašelina zem, velký říčního písku a humusu v poměru 2: 2: 2: 1. Humusu v půdě je třeba u mladých rostlin. U dospělých, kteří dosáhli požadované velikosti, jeho přítomnost je volitelná.

Pro výsadbu yucca domů mohou být použity na nákup pozemních Dracaena, sukulenty a palem.

Transplantace mladý UCC provádí, je-li kořenový systém dostat přeplněné ve staré hrnce. Mladé rostliny jsou obvykle transplantované každé 1-2 roky. Dospělé velké exempláře, namísto přesazování výrobě horní vrstvy nahrazení půdy.

Jukka těžko snášejí přesazování, takže pokud neexistují důvody, které vedou k tomu to hned (například poté, co Gulf muset transplantovat rostlinu do čerstvé zeminy), je nejlepší naplánovat postup v nejvhodnější dobu - březen-duben, tj Během vegetačního období.

Transplantace provádějí překládky - na hroudu hlíny. Takový způsob je nejméně bolestivé pro rostliny. Na dně hrnce je umístěn nutně odvodnění ke kořenům po zalévání nebyly ve vodě.

Jak provést transplantaci:

 1. Koupit stálý pot 2-3 cm v průměru větší než první,
 2. dno drenážní a zalijeme trochou zeminy,
 3. hrouda pro pohyb zařízení v nádobě,
 4. propadnutí výplň a utěsnit půdu.

Před výsadbou je třeba zkoumat kořeny rostlin. Dojde-li k shnilé, černý, s nepříjemným zápachem, by měly být řez osvobodit zemi od starého, posypeme bušil dřeva řezy nebo aktivní uhlí, a pak zasadil do čerstvé zeminy.

Po transplantaci, juka prakticky zastaví růst po dobu 1-2 měsíců.

Pro udržení dekorativní Yucca během aktivního růstu, tj. od dubna do září, vyžadují pravidelné hnojení. Pro místnosti yucca vhodné hnojivo pro palmy a kaktusy, které jsou zavedeny v daném období 1 čase v týdnu.

V zimě, juka ne oplodnit.

Pro Yucca může být různé šlechtitelské metody: řízkováním (apikálních a kmenových), výhonky a semena. Acaulescent druh vypěstované dělením oddenků.

Home Yucca je vhodné množit z řízků nebo přísavky (přidružených prodejen).

Nejlepší čas pro roubování - březen - duben. Řízky sklizené v této době bude dávat kořeny snadněji zakořenit.

Pro reprodukci pomocí stonek a apikální řízky (koruna).

Když zakořenění řízky ve vrcholové formě pouze kořeny a stonku, jak jdou do klíčků růst ze spících pupenů.

Pravidla řízky řezání

 • Optimální délka stonku 10-15 cm.
 • Řez může být provedeno v úhlu, a rovný.
 • Je důležité, aby byl řez hladké, bez zanechání krusta praskliny a svazky dřeva. Nedbalé škrt řízky mají tendenci hnít.

Léčba řízků před výsadbou

 • Suché plátky dobu 2 hodin.
 • Zpracovat plátky, které mají být umístěny v zemi, zakořenění stimulátor (Kornevin, zirkon). Yucca kořen zdráhají (exit 50/50), a takové zacházení zvyšuje pravděpodobnost úspěšného zavedení a urychluje tvorbu kořenů v 1-1.5 týdnů.

Prostředky pro zakořenění může být aplikována na konci rukojeti namočeným ve vodě, aby se z toho roztoku pro namáčení, do substrátu před výsadbou nebo přidat do vody pro zavlažování řízků.

Substrát pro zakořenění

Jako substrát pro zakořeňování pouze volné sterilní půdu: Rašelina směsi s pískem, perlitu, vermikulitu, se může použít půdu připraven pro kaktusy nebo dlaně.

V horní části rostlin jsou řezané s listy a zpracuje, jak je uvedeno výše.

Apikální řízky mohou zakořenit ve vodě, k dezinfekci, které jsou umístěny dvě kompletní tabletu aktivní uhlí. Je také možné, zakořenění vertikálně v substrátu.

Vřeteno je nakrájíme na několik kusů, každý z nich musí být životaschopná spící pupeny. Řezy byly prováděny na listových jizev - v místě upevnění listů. Materiál pro množení potřebuje silné, pružné a zdravé.

Pokud stonku bez listů, je třeba označit, kde měl navrch, a kde na dno.

Kmenové řízky ve vodě není udržovat, udržovat substrát dvěma způsoby: buď vertikálně nebo horizontálně.

S vertikálním zakořenění stonky se umístí vertikálně do substrátu ponořením substrátu do spodní části. Vertikálně, můžete zakořenit a kmenových a apikální řízky.

Horizontálně pouze udržovat kmenové řízky, pohřbít je až o polovinu, konce rizky nejsou po kapkách. S horizontálním zakořeňování spících oček vytvořených a výhonků, kořeny, a proto je možné získat handle několik nových rostlin, které po úspěšném zakořeňování oddělené a sedí na samostatných květináčích.

Podmínky obsahu řízků

Podklad musí vždy udržovat mírně vlhké podmínky na. Ve více než vysušené stonky vadnou a vysychají, příliš vlhké bude hnít.

Pro kontejnery s zakořeňování řízků byly umístěny na teplém místě, teplota ne méně než 20 až 24 stupňů. Dobrý zařídit zakořenění spodním displeji, například uvedení na radiátor na dřevěném prkně nebo husté ručník.

Na horní části řízků pokrytých průhledném plastovém sáčku, banky, řezaných plastových lahví, vytváří se kolem nich vyšší vlhkost.

Řízky jsou přijímána v průměru za jeden měsíc. 2 měsíce po úspěšném zakořenění kmenových řízků, kdo se objeví nové výhonky a na vrcholových vydává na horním růst.

Když se řízky dostane silnější dost, mohou sedět na nočník. Během 1-2 týdnů, po které je třeba nadále udržovat v teplichke a později odebrat teplichke, ale ne hned, ale postupně zvyknout rostliny na čerstvý vzduch.

Matka závod po roubování obvykle dává nové výhonky.

Nicméně, někdy to může způsobit problémy. Hlaveň, mít žádné listy, někdy začíná schnout, a po nějakém čase rostlina umírá. Můžete se pokusit „oživit“ hlavně tím, že umístí pytel či plastovou láhev.

Reprodukční přísavky (pomocné výstupy)

Reprodukce potomci také provádí na jaře (od dubna do května). V této době, a to nejen k lepšímu kořenovému take zásuvky, ale také rychle hojit rány na mateřské rostliny.

Z mateřské rostliny je řez dceřinou výstupní zpracuje plátek bušil uhlí.

Socket volné a spadl do sterilní půdy (rašelina, písek, perlit, vermikulit, půdy vhodný pro kaktusy). Dále zakořenění potomky tráví stejně jako zakořenění.

V zimním období, přesněji v období od října do února, od juky začíná období odpočinku. Pro dobré zdraví, je nutné snížit teplotu obsahu, přednostně 8-10 stupňů. Při vyšších teplotách izrastaetsya juky, listy začnou žloutnout a spadnout.

Je také nutné, aby se minimalizovalo zavlažování následujících důvodů za snížené teploty a vyžaduje méně zařízení vody.

Chcete-li získat postranní výhony na Yucca, je třeba odříznout vrchol rostliny. Provést tento postup, je žádoucí na jaře.

Ověsy vyrobit ostrý nůž předem dezinfikovány s alkoholem. Plátky sypané rozdrcené dřeva nebo z aktivního uhlí.

Kořen hrot může snížit, jak je popsáno výše.

V průběhu doby, ve velkém měřítku elektrárny na bočních výhonků se mohou objevit rafinované jako v případě zúžená, ploch. Tyto výhonky by měly být sníženy až k bodu, kde začíná ředění. Pokud je to možné, při řezání pařez doleva unikající z ní bude od 1 do 3 mladých výhonků.

Pokud juka začátek žloutnout v zimě, takže je horko, je třeba pokusit se snížit teplotu obsahu.

V případě, že listy vyblednutí a žloutnou, a stopka je tažen, pak zasadit trochu světla.

Žloutnutí listů může indikovat nadměrnou zálivku, v tomto případě je třeba upravit.

Také listy mohou žloutnou a odpadávat, v případě, že juka byl silně vystaveno chladu (nebo hit o návrhu podmorzla během přepravy).

Listy se mohou zkroutit jako nedostatek zavlažování, jakož i z jeho přebytku. Musíte přejít k pravidlu, že půda v květináči by měla vyschnout asi za týden.

Tento problém může dojít v případě, Yucca sypané studené vody, by měla být zavlažování vodou provádí při teplotě místnosti.

Důvodem může být suchý vzduch a teplo v místnosti. Také špičky listů jsou suché před příliš skrovných zalévání.

Yucca je tažen, listy se světle

Jukka málo světla, je třeba jej přesunout na světlejší místa nebo poskytnout dodatečné osvětlení.

Tento „syndrom“ také naznačuje, že místo uspořádání rostlin je nízká světlo. Yucca - photophilous závod přesunout blíže k oknu nebo zvážit další pokrytí.

Nicméně, listy by mohl spadnout a vzhledem k jiným nepříznivým podmínkám pro Yucca. To může být bay, přesušení nebo naopak příliš horký a suchý vzduch.

Yucca stonek změkne a ohýbá, listy vadnou

To je vzhledem k rozpadu kořenů vzhledem k množství vlhkosti. V takovém případě bude s největší pravděpodobností nebude možné uložit závod. Můžete se pokusit snížit kořen a špičku.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

+ 77 = 86