Šamot, co to je

Šamot, co to je

Categories: Název kategorie.

Led 30, 2018 // By: // No Comment

šamot

Význam slova Grog na Efraima:

Šamot - 1. Pečený drcený jíl používaný jako příměs k surové žáruvzdorné hlíny pro výrobu cihel.

Význam slova Grog na Ozhegova:

Šamot - pálené hlíny před sintrováním šamot Cihla z hlinky,

Šamot v encyklopedického slovníku:

Šamotové - (francouzský šamot.) - žáruvzdorný jíl nebo kaolin, kalcinovaný odstranění dopoteri tažnost chemicky vázané vody a opredelennoystepeni slinování. Ve formě prášku komponent masy priformirovanii šamotového žáruvzdorných výrobků.

Význam slova ve slovníku Ushakov Grog:

šamot, šamot, m. (fr. šamot) (kromě.). 1. Pečený drcený jíl upotr. jako příměs do surového žáruvzdorné hlíny pro výrobu cihel. 2. Srůstající tímto způsobem.

Definice pojmu „Grog“ od TSB:

žáruvzdorný jíl nebo kaolinem, zápalné ke ztrátě tažnosti, odstraňování chemicky vázané vody a různé stupně slinování. Někdy se označuje jako Sh jako některé jiné výchozí látky pro výrobu žáruvzdorných materiálů, s cílem pálených aglomerace prášků (často ve směsi s jílem) a stabilizace materiálových vlastností (vysokoglinozomisty, korund, zirkon „S.“).

Sh získaný kalcinací (výhodně při 1300-1500 ° C) v rotačních, šachtové pece nebo jiné suroviny pro vytvoření přirozené aglomeráty nebo brikety připravené pásky, a další válcové lisy. Stupeň spékání vyznačující Sh absorpci vody, která se obvykle pohybuje v rozmezí 2-3 až 8-10% (pro „nizkozhzhonnogo“ šamot 20-25%).

Po drcení a mletí Sh použít jako vyhublý (snižují plasticitu a smrštění při sušení a vypalování) šamot masové složky v výrobu předmětů (nebo, v tomto pořadí, vysokoglinozomistyh a jiných žáruvzdorných materiálů), výrobu malt, stříkaného betonu hmoty, jako agregátu a žáruvzdorných betonů atd. V polovině 20. století. Sh začal být aplikován v sochařství (většinou malé figurky).

Lit:. Chemická technologie keramiky a žárovzdorných materiálů, M. 1972.

šamot

šamot (Fr.  šamot ) - šamot, kaolin, zápalné ke ztrátě tažnosti, odstraňování chemicky vázané vody a je poháněn do jisté míry slinování. Toto označení se vztahuje i na další suroviny použité k výrobě žáruvzdorných materiálů, pečený na slinovací prášek smíšený s jílem a stabilizovat materiálových vlastností.

Jako použitelné materiály jsou odlišeny vysokoglinozomisty, korund, zirkon grog vyrobeny z šamotových cihel.

V praxi umělecké keramický šamot často nazývá plastická hmota na bázi jílů různého složení s přidáním 30-40% skutečně šamotové drtě velikosti zrna 0.2-2.5 mm, stejně jako hotové výrobky z pálené této hmotnosti: šamot váza.

Získání [| ]

Ostřivo se vyrábí vypalováním při teplotě 1300-1500 ° C v peci, obvykle jeden.

Surovina vstupuje do pece ve své přirozené formě nebo ve formě briket připravených k a dalších strojů.

Podle stupně slinování rozlišovat „vysokootozhzhonny“ šamot, s nasákavostí 2-3 až 8-10%, a „nizkozhzhonny“ - až na 20-25%.

Výsledný grog se rozdrtí na prášek a potom se přidá jako vyhublé složka (snižuje tažnost a smrštění při sušení a vypalování) ve hmotě pro tváření výrobků, včetně od vysokoglinozomistyh a jiných žáruvzdorných materiálů.

šamot také používány při výrobě malty, stříkaného betonu hmoty jako plnivo žáruvzdorných betonů a jiných přípravků.

V polovině XX století, as převahou materiální růst, šamot začal žádat o architektonické řešení staveb a soch malých rozměrů.

Výroba a znečištění [| ]

Při výrobě se toxické, proces zahrnuje vypalovací cyklus v obchodě pece, ve které se vzduch kolem podniků na výrobu produktů šamotu, kontaminované síry a fenolických sloučenin [1] a [2].

Dalším faktorem negativním dopadem na životní prostředí při výrobě šamotu - šamot prach. Jedna rotační pec produkuje asi 13800 tun šamotu prachu. Inhalace takového prachu může být faktorem, který přispívá k rozvoji nemoci z povolání - silikózu.

Mezi slavné ruských podniků vyrábějících Žaruvzdorný materiál - „Snegirovskie žáruvzdorný“ v obci Snegiri poblíž Moskvy.

Šamotová hlína - co to je a jak se používá?

Grog - to je žáruvzdorný materiál umělý, které mohou být použity při stavbě a výzdobě. Mluvme o výrobě a praktickém uplatňování grogu.

Šamotové se připraví z oxidu hlinitého, korundu, nebo křemičitanu zirkoničitého při vysoké teplotě hřídele kalcinační pece nebo zvláštní bubnu. Ohřev na 1500 ° C odstraňuje křemičitanu rámec a slinuté vody obsažené v základních surovin částic do pevné strouhanky.

Grog - tento žáruvzdorný materiál, který se používá pro výstavbu a dekoraci

Tato kočka s průměrem zrna 0,2 až 2,5 mm a je velmi jíl šamot - uměle vytvořené minerální stavební materiál s následujícími vlastnostmi:

  • Tepelná odolnost podle GOST 390-96 - od 1580 ° C (MF stupně) až do 1730 ° C (Shak značka)
  • Pevnost v tahu - 12 - 23 N / mm 2,
  • Prášek přírodní vlhkost - 5%
  • Absorpce vlhkosti - 8 až 25% (v závislosti na technologii).

Chemické složení šamotu vychází z oxidu křemičitého a oxidu hlinitého (28%) a oxidu křemičitého (65%). Kromě toho, tento materiál se skládá z oxidů železa, vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku.

Komplex chemické složení, vysoká pevnost a vysoká odolnost proti transcendentní teploty umožňují použití šamotu v různých oblastech stavebnictví.

na bázi žáruvzdorných jílů žáruvzdorný prášek používaný pro výrobu stavební keramiky. Z ní dělat cihly, šamot smíchání s jinými odrůdami hlinitého. Pak se tyto cihly se používají při stavbě krbů obou domácích a průmyslových pecí - nebo spíše jejich pecí a popelem komor.

Kromě jemných šamotových cihel z drobků a aby spojovací řešení pro zdivo komína. Skutečnost, že takové řešení tepelné roztažnosti se shoduje s odpovídajícím parametrem cihly. Proto se ve zdivu nejsou trhliny, a zachovává celistvost konstrukčního a vývojového střediska a plánovanou úroveň požární bezpečnosti.

Cihly z šamotu jsou určeny pro výstavbu bytových a průmyslových pecí

Na základ šamot drobenky může být připravena a sádry. Navíc jílové omítky kompozice může být použita v konvenční a v ohnivzdorné, tvořící izolační obrazovek. Takové řešení může dokonce malty pece. To nepraská jako obyčejný hlíny.

Při zdobení šamotové kámen byl použit při přípravě mas pro licí formy nebo lisovací sochy. Kombinace s strouhanky změkčovadly a plnidly mohou být získány velmi plastové řešení, reagující na mechanické a ruční expozici. A to je možné spalovat v peci po dokončení lisování nebo odlévání postavy, které mají keramického výrobku.

Jak se připravit řešení pro žáruvzdorného zdiva

Každý refrakčních cihlových zdí v peci trvá asi kilogram roztoku lepení. Typicky, 20-libra pytel šamotu rozbíhá po kterou se maximálně 30 cihel. Kostka je potřeba nejméně pěti takových sáčků (100 kg roztoku).

Příprava roztoku lepení je cihly pro zvláštní režim. Zpočátku vybrán nádobí pro míchání. V tomto nádobí by měla být nízká boční a spodní část co největší ploše. Ideální volba - je to koryto, nebo máte starou vanu.

V dolní části žlabu je naplněn drceným šamotu a křemenného písku. Podíl složení: 1 dílu do 2 dílů jílu na kterou se písek a pece komíny. Používá se pro zdivo kamna těla jiných poměrech: 1 díl hlíny na tři díly písku. Pokud se však kamna sbírá malé centrum, pak připravit samostatnou strukturu nedává smysl, a pak použít poměru 1: 2 (šamotové písek).

Podle konečný objem může být vedeno výše podílu - 100 kilogramů na krychlový cihel (5 standardních tašky). A v té tašce nemůže obsahovat čistou šamot, a to ready-mix. Nemusíte hledat křemenného písku takového prostředku.

Tak, jak vedení, ke směsi se přidá do vody, která se má impregnovat, suchého prostředku a pokrýt ji do hloubky první falangy ukazováčku. Poté se žlab se nechá v klidu po dobu 2-3 dnů na dobu sušení směsného absorpce vlhkosti.

To je důvod, proč kamna tvůrci nepotřebují, aby se jednotlivé části řešení, jako je tomu v případě cementu a sádry, ihned připraven celou částku dostatečnou k dokončení zdiva. Po absorpci vlhkosti kompozice bude suchý po dobu dvou dnů.

Pak je třeba vzít v budování mixéru a hníst řešení konzistenci husté smetany. Kromě toho, v příliš viskózní kompozice se přidá voda a směs je příliš kapalina může naplnit namočené v samostatné misce mírně viskózní roztok nebo křemenného písku.

zdivo technika na grog neliší od podobných technologií zdí budov či nadací. Doporučená tloušťka stehy - ne více než 10 mm.

Jak dělat omítky na bázi šamotu

Řešení pro omítání stěn pecí nebo se připraví podle podobného technologie:

  1. 1. Pak se žlab nebo jiné nádoby s plochým dnem.
  2. 2. šamot usnout z pytlů a obyčejného písku v poměru 2: 7.
  3. 3. Suchá směs se naplní vodou a ponechána v klidu po dobu tří dnů.
  4. 4. Směs byla přidána do portlandského cementu. Rychlost 1 díl cementu a 2 díly grog.
  5. 5. šlehaných roztok přes stavební míchačky, jehož cílem je získat spoonable kompozice.

Poté šamot omítky mohou být použity během několika hodin. Z tohoto důvodu, když velké množství úpravy na místě je několik nádrží vsáknout složení.

Připravená náplast by měla být použita během několika hodin

Při použití takových výchozích prostředky podobné omítky na bázi sádry. Po šamotové zrna velikost může být až 2,5 mm. Ale písek se přidává ve velmi jemnozrnné. Kromě toho je podíl 1: 4, musí být dodržovány přísně. V opačném případě se omítka ztratí viskozitu a rychle prasknout.

Kromě písku omítka může smíchat s dalšími složkami. Například PVA lepidlo - urychluje tvrdnutí dokončovací vrstvou, polevou v přírodních podmínkách po dobu dvou dnů. Dále, před aplikací na stěnu, omítka může přidat další portlandský cement na bázi šamotu 2 kilo sáčku. On také pomáhá urychlit proces kalení řešení.

Ale pro zlepšení pevnostní charakteristiky směsi odborníkovi štukatér doporučujeme smísí do každého roztoku kbelíku až 150 g kuchyňské soli, důkladně osolené vymeshivaya složení mixéru. V tomto případě se omítka bude odolnější.

Chcete-li dosáhnout plasticity šamotové omítky naplnit žlab s roztokem, jako je voda skelné kompozice. Ale aditivní množství nesmí překročit 3% objemu směsi.

Dekorační keramické výrobky na bázi šamotu

Žáruvzdorné kompozice mají vysokou tažnost a nemá žádné nepříznivé účinky na životní prostředí a lidské zdraví. Přestože výroba šamotu nelze nazvat šetrné k životnímu prostředí.

Navíc, výrobky s vysokým obsahem šamotu nelze spalovat v peci. Udržuje svůj tvar bez tepelného zpracování. Proto je suchá žáruvzdorná směs použita nejen stovemakers a štukatéři, ale návrháři, kteří vyrábějí odlitky z těchto sloučenin a dokonce i sochy.

Pro přípravu dekorativních předmětů za použití následujícího poměru: šest součástí obvyklé jílu se 4 žáruvzdorného prášku. Roztok se potom namočí po dobu několika dní a důkladně prohněte. Kromě toho, použití odlitků pro tekuté frakce, podobnou konzistencí krému.

Odlévání suché po dobu dvou dnů. A aby se snížilo toto období v konečné formulaci může být smíchán PVA lepidla. Ale v tomto případě je lepší nepoužívat cement.

Pro sochy, aby bylo více viskózní roztok, který se aplikuje na drátěném rámu. V případě, že tvorba soch vyžaduje nepřetržitý provoz s je základní zamíchá do roztoku vodního skla (1-3 procent z celkového objemu).

Palby dlaždice nebo sochy provedeny dva dny později od data ukončení dekor. V opačném případě, jejich povrch byl uražený a rozměry výrobku snižovat. Teplota v peci by měly mít při 1300-1320 ° C. V tomto bodě šamotu začne tát, soustružení do keramiky.

Úplné nebo částečné kopírování informací z webu, aniž by aktivní odkaz na ni je zakázáno.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

38 + = 45